Aktyvusis klausymas


Aš galiu supykti ant. . Aš žinau, kad mes galime išsiaiškinti. Aš galiu tylėti ir patogiai jaustis su. Aš galiu. pasisakyti savo baimes. Man gera juoktis su. Aš galiu verkti su. Aš galiu būti iš tikrųjų savimi su. Aš galiu laisvai kalbėti apie savo problemas su. Aš galiu rodyti meilę žodžiais ir be žodžių. Aš galiu kalbėti apie nemalonius patyrimus su. Aš rimtai galiu kalbėti apie savo svajones ir viltis su.


Nenustebkite, jei Jūsų pašnekovas nutils ir liausis su Jumis bendravęs, jei bendrausite su juo neatidžiai, nesiklausysite, daugiau pasakoti norėsite patys. Bendravimą skatina aktyvusis klausymasis. Jis susideda iš kelių dalykų:

Klausinėjimas: Kaip tu jautiesi? Papasakok man plačiau, kas atsitiko.

Išsiaiškinimas: Ar tu sakai, kad nebežinai, ką dabar daryti? Tu sakai, kad pyksti ant savo mamos, nes ji neleido tau išeiti iš namų? Ar aš teisingai supratau?

Atspindėjimas: Tu nori dalyvauti labdaros kompanijoje... Tau iš tikrųjų patinka...

Supratimas: Tau tikriausiai yra sunku apsispręsti. Tai gali atnešti ir šiokių tokių nemalonumų.

Apibendrinimas: Atrodo, kad tavo jausmai šios situacijos atžvilgiu yra prieštaringi. Tu ir nori dalyvauti savaitgalyje, ir šiek tiek nerimauji.

1 testas. Kaip aš bendrauju? ( pagal K. Gotberg parengtą testą// Psichologija tau,1994, Nr. 4, p. 26-27)

1. Suskirstykite šiuos bendravimo būdus į tuos, kurie Jums lengvi, sunkūs ir kurių vengiate. Surašykite teiginių numerius 3 stulpeliais:

1.3 Parodymas žmogui, kaip jis elgiasi.

1.4 Pagalbos suteikimas, kai žmogus nesusitvarko su savo jausmais.

1.6 Parėmimas – kito žmogaus išklausymas ir priėmimas.

2. Pažymėkite numerius teiginių, kurie geriausiai tinka apibūdinti Jūsų bendravimo stilių, kai Jūs ko nors prašote, išsakote savo nuomonę ar priimate sprendimą.

2.4 „Na, pakaks, daryk, aks pasakyta. Aišku?“

2.6 „Gerai, daryk kaip nori. Aš neatsakau“.

2.9 „Jei tikrai mane mylėtum, man nereikėtų šito prašyti“.

3. Suskirstykite teiginius į tuos, kuriuos taikote sau ir kitiems bei tuos, kurie Jums atrodo nepriimtini ar beveik neįmanomi.

3.9 „Tu turi teisę nuspręsti, ar esi atsakingas už kažkieno kito problemas.“

1. Jeigu, peržvelgę išvardintus 1 dalyje bendravimo būdus, radote, kad galite lengvai juos keisti, tuomet esate lankstus ir Jums nesunku bendrauti su žmonėmis.

Jeigu pasitikite tik vienu – dviem, tuomet Jūs ir Jūsų artimieji praturtėtų, jei praplėstumėte savo bendravimo būdų repertuarą.

Daugumai žmonių sunkiausia atspindėti kito žmogaus elgesį bei padėti susitvarkyti su savo jausmais. Paprastai 1. 3 ir 1. 4 bendravimo būdų reikia specialiai mokytis (mes tai darysime kituose pratimuose).

2. Jei Jums tinka pirmieji 3 sakiniai, tai reiškia, kad Jūsų bendravimui su kitais žmonėmis būdingas nuolankumas.

Jei tinka 4 -6 sakiniai, Jūsų bendravimui būdingas agresyvumas.

Jei tinka 7 -9 sakiniai, Jūsų bendravimui būdingas manipuliavimas.

Jeigu tinka 10 -12 sakiniai, bendraujate taikiai, tiesiai, pasitikinčiai.

3. Jei kažkurie iš šių teiginių Jums atrodo nepriimtini ar net neįmanomi, tuomet tikrai daug ko išmoktumėte bendravimo įgūdžių lavinimo kursuose.

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (2700 žodžiai)
  • Milda
  • Aktyvusis klausymas
    10 - 3 balsai (-ų)
Aktyvusis klausymas. (2016 m. Balandžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/aktyvusis-klausymas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 09 d. 00:45
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo