Akustinis triukšmas


Akustinio triuksmo samprata. Triuksmo samprata. Garso skausmo riba. Kas yra akustinis triukšmas. Akustinis triukšmas gamyboje.. Infra ir ultragarsas. Apsauga nuo triuksmo ir ultragarso. Akustinis triukšmas apibrėžimas. Akustiniai virpesiai. Akustinis garsas.

Akustiniu triukšmu (triukšmu) vadiname įvairaus stiprumo ir dažnio garso bangų visumą, kuri gali sukelti nepalankias bei kenksmingas pasekmes sveikatai. Triukšmo pobūdis priklauso nuo jo šaltinio rūšies. Nepastoviam triukšmui įvertinti matuojama. Triukšmo poveikis žmogui. Klausos sutrikimą gamyboje galima mažinti. Triukšmo vertinimas. Triukšmą galima vertinti dviem aspektais. Triukšmo mažinimo metodai. Apsauga nuo infra- ir ultragarso.

       akustiniu triukšmu (triukšmu) vadiname įvairaus stiprumo ir dažnio garso bangų visumą, kuri gali sukelti nepalankias bei kenaerodinaminiai ir hidrodinaminiai triukšmai. Juos sukelia labai dideliu greičiu judantys dujos garai, skysčiai (raketiniuose varikliuose, kompresoriuose, vidaus degimo varikliuose).

Elektromagnetiniai triukšmai susidaro elekktros mašinose ir įrengimuose. Jų priežastis – feromagnetinių masių sąveika dėl kintamų laiko ir erdvės atžvilgiu magnetinių laukų sąveikos.

       garso bangomis vadinami akustiniai virpesiai, kuriuos žmogus suvokia savo klausos organais. Žmogaus ausis girdi garsus, kurių dažnis yra nuo 16 iki. 000 hz. Garso bangos. Kurių dažnis mažesnis už 16 hz, vadinamos infragarsu, o bangos, kurių dažnis didesnis už. 00struktūrinį. Jis kyla, kai virpantys kūnai liečia mašinų, mechanizmų dalis arba įrengimų pamatus ir pastatų konstrukcijas, kurie perduoda virpesius į aplinką ir susidaro garso ban    kokiu nors išoriniu poveikiu sutrikdžius stacionarinę aplinkos būseną, šios aplinkos dalelės pradeda virpėti apie pusiausvyros padėtį. Dalelių virpesiai ore formuoja sutankėjimo-išretėjimo zonas, kurios galia p (w) - tai energijos kiekis, išspinduliuojamas į aplinką p        mes toliau kalbėsim tik apie garso slėgį p, kadangi jį matuosime lab. Darbe, likusiems parametrams formulės turi analogišką pavidalą (ž. R. Lab. D. Kn. ).

    bangų sklidimo parametrų momentinės rei      minimalus garso, kurį pradeda girdėti žmogus, vidutinis kvadratinis slėgis yra po = 2·10-5 pa ir yra vadinamas girdimumo riba.

      garsai, kurių vidutinis kvadratinis slėgis yra apie 20 pa, (120 db), žmogui sukelia skausmą. Šis garso slėgis (garso slėgio lygis) yra vadinamas skausmo riba.

       matom, kad žmogaus klausa suvokiamo garso slėgis (taip pat ir intensyvumas) svyruoja labai plačiame diapazone (slėgis apie 108 kartų, intensyvumas apie 1016 kartų). Be to, žmogaus ausis subjektyviai garsumą suvokia ne tiesiškai priklausomai nuo garso slėgio, bet beveik logaritmiškai. Todėl praktikoje dažniausia vartojami parametrų lygiai li , išreikšti belais (b) ar decibelais (db). (1 db = 0,1 b).   jie gaunami lyginant parametro faktines vertes su slenkstinėmis (etaloninėmis) vertėmis, išreiškičia   - matuojamo garso vidutinis kvadratinis slėgis,  ; - garso slėgio slenkstinė vertė (girdimumo riba), .

    sudėtingus akustinius virpesius (periodinius ar neperiodinius) matematiškai galima suskaidyti į baigtinio ar begalinio skaičiaus harmoninių virpesių aibę.

  • Microsoft Word 66 KB
  • 2012 m.
  • 7 puslapiai (2085 žodžiai)
  • Universitetas
  • Akustinis triukšmas
    10 - 2 balsai (-ų)
Akustinis triukšmas. (2011 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/akustinis-triuksmas.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 25 d. 18:08
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo