Aldehidai


Aldehidu fizikines savybes. Skaidres aldehidai. Aldehidai tai.

Aldehidai. Aldehidai tai organiniai junginiai turintys (aldehido) funkcinę grupę. >C=O vadinama karbonilo grupe. Bendroji formulė. Bendroji aldehidų formulė CnH2n+1 Tarp anglies ir vandenio atomų. Izomerija ir nomenklatūra. Galima angliavandenilio radikalo izomerija. Gavimas. Laboratorijoje Oksiduojant pirminius alkoholius. Pramonėje Tiesiogiai oksiduojant metaną oro deguonimi. + O2 H +H. Oksiduojant metanolį. 2CH3OH + O2 2H + 2H2O. Fizikinės savybės. Metanalis - bespalvės aštraus kvapo dujos. Cheminės savybės. Būdingiausios oksidacijos ir prisijungimo reakcijos. Naudojimas. Iš metanalio – fenolio formaldehidinė derva.

Bendroji aldehidų formulė: CnH2n+1 Tarp anglies ir vandenio atomų δ-ryšiai, tarp anglies ir deguonies atomų 1 δ-ryšys ir 1 π-ryšys.

Galima angliavandenilio radikalo izomerija. Gali turėti tiesią arba šakotą grandinę. Pavadinimai sudaromi iš atitinkamų angliavandenilių pavadinimų ir priesagos -alis. Pvz. etanalis H3C.

Laboratorijoje: Oksiduojant pirminius alkoholius. Kaip oksidatoriai naudojami vario (II) oksidas, vandenilio peroksidas, ir kiti deguonį atiduodantys junginiai. R–CH2–O–H + O → R + H2O.

  • MS PowerPoint 62 KB
  • 2016 m.
  • 8 puslapiai (208 žodžiai)
  • Eglė
  • Aldehidai
    9 - 1 balsai (-ų)
Aldehidai. (2015 m. Kovo 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/aldehidai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 14 d. 07:40
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo