Aleksandras Didysis: Asmenybė ir veikla


Aleksandras Didysis. Asmenybė ir veikla. Aleksandro I Didžiojo vaikystė. Karybos menas ir tapimas Makedonijos karaliumi. Žygiai į Azijos valstybes ir jų užkariavimai. Indija - paskutinė stotelė karaliaus užkariavimų sąraše. Aleksandro mirtis ir imperijos likimas.


Aleksandras I Didysis (gr. Megas Alexandros), daugeliui žmonių žinomas, kaip Aleksandras III Makedonietis gimė 356 m. pr. m. e. liepos 21 d. Peloje, Makedonijoje. Aleksandras gimė Makedonijos karaliaus Pilypo II (gr. Fílippos II) ir Emyro princesės Olimpijos (gr. Olympía) šeimoje. Iš motinos giminės pusės jis buvo kildinamas kaip empyrietis, tačiau pats Aleksandras save kildino iš Achilo.

Apie Aleksandro I Didžiojo vaikystę informacijos beveik nėra. Visi likę šaltiniai, kurie kažkiek užsimena apie jaunuolio ankstyvąsias gyvenimo dienas yra legendos, kurias pasakojo filosofas Plutarchas (gr. Ploútarchos). Remiantis jo pasakojimais Aleksandras gimė būti didžiu žmogumi. Be to, senovės Graikijoje buvo tikima, jog didingai šeimai turi gimti vaikai, kurie taip pat bus didūs savo darbais. Šis senovės graikų įsitikinimas puikiai tiko ir Pilypo II bei Olimpijos šeimai - Pilypas II kildino save iš Heraklio, o Olimpija žmonių manymu buvo kilusi iš Achilo giminės. Šį požiūrį dar labiau sustiprino pranašingi Olimpijos sapnai: ,,Olimpija kartą susapnavo, kad į ją trenkė žaibas. Nuo užsiplieskusios ugnies sudegė visas pasaulis’’. Žyniai išaiškino Olimpijai jos sapną, pasak jo, jai gims sūnus, kuris nors ir gyvens trumpai, tačiau užkariaus visą pasaulį. Kaip žinoma dabar, būtent toks ir buvo Aleksandras I Didysis.

Teigiama, kad vos sulaukusį septynerių metų amžiaus Aleksandrą atskyrė nuo motinos. Nuo tos dienos jaunuolio laisvalaikis buvo užimtas tokiais dalykais, kaip jodinėjimas, mokymasis valdyti ietį ir kalaviją bei varžybomis su bendraamžiais, kurie nesugebėjo prilygti Aleksandrui. Nors Aleksandras ir mokėjo daugybę garsių poetų kūrinių mintinai bei gebėjo groti lyra, pats įdomiausias dalykas šiam bebaimiui jaunuoliui buvo istorijos apie kautynes ir naujų žemių užgrobimus. Prie Aleksandro mokymo labiausiai prisidėjo garsus filosofas Aristotelis (gr. Aristotélis), būtent jis savo pasakojimais ir įdiegė jaunuoliui norą užvaldyti pasaulį.

Aleksandrui I Didžiamam sulaukus 20 – ties metų mirė jo tėvas Pilypas II, kuris kaip spėjama buvo nužudytas vieno iš savo patikėtinių. Po Pilypo II mirties, Aleksandras I Didysis tapo teisėtu Makedonijos karaliumi.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (2103 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justė
  • Aleksandras Didysis: Asmenybė ir veikla
    10 - 2 balsai (-ų)
Aleksandras Didysis: Asmenybė ir veikla. (2019 m. Spalio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/aleksandras-didysis-asmenybe-ir-veikla.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 28 d. 23:50
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo