Aleksandras Jogaila


Įvadas. Konfesinė politika. LDK valstybės santvarkos permainos – 1492 m. Aleksandro Jogailaičio privilegija. Valstybinės raštinės pakitimai, pakitimai ekonomikoje ir kariuomenėje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Iš tiesų Lietuvos Didžioji kunigaikštystė buvo nevienalytė valstybė, jos didžiąją dalį teritorijos sudarė rusėniškosios žemės, kurios išpažino stačiatikišką tikėjimą, o kita dalis katalikišką. Aleksandrui Jogailaičiui šis dviejų bažnyčių sujungimas į vieną uniją klausimas buvo labai aktualus, norėjo sujungti dviejų konfesijų turinčią LDK visuomenę.

Vesdamas dėl politinių tikslų Maskvos Didžiosios kunigaikštystės valdovo Ivano III dukterį Eleną Aleksandras Jogailaitis taip vienu būdu išspręsti šią problemą. Pirmojo karo metu (Pasienio karas – 1487 – 1494 m.) sudarymas paliaubas su Maskvos Didžiąja kunigaikštyste ir jos valdovu Ivanu III 1494 m. pasirašė „Amžinosios taikos“ paliaubų sutartį, o 1495 m. vasarį Aleksandras Jogailaitis šią sutartį dar užtvirtino vedybomis su Elena, kuri išpažino stačiatikišką tikėjimą. Po sutarties ir vedybų Aleksandras Jogailaitis neteko apie ~87 tūkst. km² ( Viazmos kunigaikštystę ir šiaurinę Okos aukštupio srities dalį (Vorotinską, Beliovą, Kozelską, Odojevą); 1492 m. LDK apėmė apie 800 tūkst. km² teritorijos ). Aleksandro ir Elenos vestuvės įvyko Vilniaus katedroje, bet vedybų ceremonija komplikavosi, kai Aleksandrą sutuokė Vilniaus vyskupas Albertas Taboras, o Eleną – ją atlydėjęs popas Tomą. Į Vilnių Elena atsivežė visą rusišką dvarą, kuris neva turėjo saugoti Eleną nuo „žalingosios katalikybės“, bet iš tikrųjų atliko šnipo funkcijas Maskvos Didžiajai kunigaikštystei. Ivano III paliepimu Elena turėjo susirašinėti su tėvu ir jam perdavinėti žinias apie LDK politiką, bet būdama lojali žmona Elena tai daryti atsisakė, bet bandė sutaikyti savo tėvą ir vyrą. Ne vienas didikas, kunigas bei vyskupas bandė Eleną atversti į katalikybę, netgi pati Aleksandro Jogailaičio motina Elžbieta būdama arši katalikė bandė savo sūnaus žmoną atversti į katalikybė, nes su neapykanta žiūrėdavo į kitatikius. Aleksandro ir Elenos vedybinėje sutartyje buvo pasakyta, kad Aleksandras nevers savo žmonos Elenos atsiversti į katalikybę. Elena buvo nuoširdi ir lojali pravoslavų cerkvių ir vienuolynų rėmėja, ji aukojo didelius pinigus, netgi užrašinėdavo žemes, statė bažnyčias. Bet šios vestuvės nepadėjo išlaikyti „Amžinosios taikos“ su Maskvos Didžiąja kunigaikštyste, Ivanas III atnaujino karo veiksmus, save paskelbė visų LDK pravoslavų užtarėju ir gynėju neva LDK skriaudžia visus pravoslavus savo žemėse ir į Maskvą pabėgusio Algirdaičio Semiono Bielskio skundu 1500 m. gegužės 3d. pradėjo karą prieš Lietuvos Didžiąją kunigaikštystę. Tai Aleksandras Jogailaitis vedė Eleną dėl politinių ar konfesinių priežasčių ?

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2409 žodžiai)
  • Universitetas
  • Arminas
  • Aleksandras Jogaila
    10 - 3 balsai (-ų)
Aleksandras Jogaila . (2019 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/aleksandras-jogaila.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 24 d. 15:35
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema