Aleksandras Jogailaitis ir jo valdymo reformos


Įvadas. Kazimiero jogailaičio ketvirtasis sūnus - aleksandras. Koks buvo Aleksandras Jogailaitis? Valdovas reziduoja tik Lietuvoje. Įžengimas į Lietuvos didžiojo kunigaikščio sostą. Aleksandro Jogailaičio reformos ir LDK modernizacija. Dviejų valstybių valdymas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Lietuvos Didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Aleksandras Jogailaitis yra vertinamas įvairiai. Vienuose šaltiniuose jis įgavo neigiamą įvaizdį dėl nesutarimų su lenkų ir lietuvių didikais, mat priešinosi jų galios augimui. Aleksandras kaltinamas, jog davė pradžią vėlesniam Respublikos nuopuoliui dėl pripažintų privilegijų bajorams ir didikams. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Lenkijoje istoriografijoje jo valdymo metai pripažįstami kaip lūžio laikotarpis abiejų valstybių istorijoje. Manoma, jog Kazimiero Jogailaičio įpėdiniai Jonas Albrechtas ir Aleksandras Jogailaitis nesusidorojo su tuometiniais iššūkiais. Dėl to 1492-1506 metai Lenkijos ir Lietuvos istorijoje yra pažymėti daugybe dinamiškų įvykių. Aleksandro valdymas vaizduojamas kaip pralaimėjimų grandinė: pralaimėjimai prieš Maskvos valstybę, prarastos rytinės žemės, nuolat grėsę Krymo totorių antpuoliai. Vidaus gyvenime pabrėžiamas Aleksandro silpnumas. Jo dėka sumenko didžiojo kunigaikščio valdžia Lietuvoje, o Lenkijoje su jo vardu siejamas galutinis bajorų Respublikos parlamentarizmo susiformavimas. Tačiau viskas nėra taip blogai. Aleksandro valdymo laikotarpiu vyko Lietuvos modernėjimo etapas, kurio centras – valdovo dvaras ir kanceliarija. Taip pat jo dėka smarkiai išaugo dokumentų tiek rusėnų, tiek lotynų kalbomis skaičius. Valdovas rėmė meną, jo dvaro aplinkoje kūrėsi pirmieji renesansinio išsilavinimo žmonės, tačiau teigiama, jog tai vienas nelaimingiausių LDK valdovų, nes paliko LDK itin grėsmingoje padėtyje ir su sumažėjusia teritorija.

Darbo objektas: Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Aleksandras Jogailaitis ir jo įvykdytos valstybės reformos.

Darbo tikslas: Išanalizuoti Aleksandro Jogailaičio asmenybę ir įvykdytas valstybės reformas.

Apžvelgti Aleksandro Jogailaičio įvykdytas reformas, jų priežastis, tikslus ir pasekmes.

Vykstant LDK karui su Rusų valstybę, 1501 metais, mirė Lenkijos karalius ir Aleksandro brolis Jonas Albrechtas. Taigi, realiausiu kandidatu į sostą buvo Aleksandras. Viena iš priežasčių, kodėl Aleksandras sutiko atsisėsti į sostą – tikėjimas, jog sujungus abiejų valstybių pajėgas pavyks įveikti Ivaną III, kuris buvo sudaręs sutartį su Krymo totoriais. Aleksandras 1501 m. spalio 23 d. Melnike pasirašė naują lenkų parengtą susitarimą, teigiantį, kad ,,abi valstybės jungiamos į vieną nedalomą kūną“.

  • Microsoft Word 35 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1922 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ineta
  • Aleksandras Jogailaitis ir jo valdymo reformos
    10 - 2 balsai (-ų)
Aleksandras Jogailaitis ir jo valdymo reformos. (2019 m. Gegužės 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/aleksandras-jogailaitis-ir-jo-valdymo-reformos.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 08 d. 04:32
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!