Aleliai ir dominavimas


Aleliai ir dominavimas. Genų pakaitos mutacijos. Aleliai. Alelių skaičius. Homozigotiškumas ir heterozigotiškumas. Dominavimas. Polialelizmas. Kraujo grupių sistema. Metabolines reakcijas katalizuoja fermentai, informacija apie kuriuos užrašyta genuose. Kiekvienas fermentas turi savą geną. Tačiau daugelis ląstelių yra diploidinės - turi po porą homologinių chromosomų. Vienas homologinių chromosomų požymis yra tai, kad homologinėse chromosomose toje pat vietoje yra tie patys genai. Taigi, homologinių chromosomų poroje yra du to paties geno egzemplioriai. O po perrašos (replikacijos), kai sudvigubėjusios chromosomos pasidaro dvichromatidės, kiekvieno geno būna net po keturius egzempliorius. Panagrinėkime, ar šie genų egzemplioriai vienodi?

Metabolines reakcijas katalizuoja fermentai, informacija apie kuriuos užrašyta genuose. Kiekvienas fermentas turi savą geną [1 kai kurie fermentai, turintys ketvirtinę struktūrą, būna sudaryti iš skirtingų subvienetų. Tuomet tie subvienetai turi atskirus genus. ]. Tačiau daugelis ląstelių yra diploidinės - turi po porą homologinių chromosomų [žr. 07 nr]. O po perrašos (replikacijos), kai sudvigubėjusios chromosomos pasidaro dvichromatidės, kiekvien chromosomų dvigubėja taip, kad naujoji dnr grandinė būtų tokia pati, kaip senoji. Tačiau klaidų pasitaiko. Vienos klaidos sukelia pakaitos mutacijas kai naujoje dnr grandinėje viet genų pakaitos mutacijos sudaro ~ 20% genų mutacijų. Pakaitos mutacijos priežastis yra perrašos metu dnr grandinėje atsiradęs nuokleotidas, neatitinkąs komplementarumo principo. Toks neatitikimas vadinamas pažaida. B) nukleotido azoto bazės atsitiktinė modifikacija, dėl ko pasikeičia sudaromų vandenilinių jungčių išsidėstymas, ir ji ima jungtis su ne tuo nukleotidu (pvz. , adeninas ima poruotis su citozinu, timinas - su guaninu).

C) azotinės bazės analogas (tai medžiaga, kurios molekulės forma labai panaši į nukleino rūgščių azotines bazes, todėl ji įmontuojama į polinukleotidinę grandinę), pvz. , kofeinas.

D) modifikuota azotinė bazė (pvz. , azoto rūgštis citoziną paverčia uracilu). [ak-sg3:12(. 6, viršutinė dalis - citozinas-uracilas-adeninas)].

. Kitos klaidos sukelia skaitymo rėmelio poslinkį gene, kai iškrenta vienas nukleotidas ar įsiterpia papildomas nukleotidas. Pradedant kodonu, kuriame įvyko pokytis, pasisle naująsias dnr grandines tikrina specialūs reparacijos [2 lot. Reparatio - atstatymas, atitaisymas. ] fermentai. Jie slenka naująja dnr grandine ir ieško vietų, kur nukleotidų poros neatitinka komplementarumo principo ir taiso klaidas. Jie iškerpa netinkamą nukleotidą ir įsiuva reikiamą.

Tačiau perraša ir reparacija nėra skirtingi aleliai gali koduoti skirtingus baltymo variantus. Atvejis, kai egzistuoja daugiau kaip du geno al vienu arba keliais nukleotidais besiskiriančių geno variantų gali būti labai daug. Pagal juos susintetinti baltymai skirsis viena ar keliomis aminorūgštimis, jų irgi gali būti labai daug.

  • Microsoft Word 63 KB
  • 2012 m.
  • 7 puslapiai (2236 žodžiai)
  • Aleliai ir dominavimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Aleliai ir dominavimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/aleliai-ir-dominavimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 13:46
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo