Alfabetai jų rūšys ir paplitimas pasaulyje


Įvadas. Rašto tipai. Arabų alfabetas. 4. Finikiečių alfabetas. Graikų alfabetas. 5. Hebrajų alfabetas. Japonų alfabetas. Korėjiečių alfabetas. Lotynų alfabetas. 6. Lietuvių alfabetas. Kinų hieroglifai. Kirilica. 7. Dantiraštis. Tiurkų runos. Indų raštai. Egiptiečių alfabetai. Alfabetų pakaitalai. Alfabetų paplitimas pasaulyje. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.


Kalba užima ypač didelį vaidmenį žmonių gyvenime. Be kalbos nebūtų įmanoma išreikšti savo minčių, perteikti jų kitiems, ir suprasti vieniems kitus (Babickienė, Venckutė, 2013, p. 9). Norint išsaugoti kalbą žmonių atmintyje net ir senovėje buvo svarbu ją kaip nors pavaizduoti ar užrašyti; sugalvoti kokį nors raštą, kuris padėtų suprasti, apie ką yra kalbama. Rašytinė kalba yra svarbi komunikacijos priemonė, tačiau jos suvokimas ir perdavimas yra neįmanomas be rašto sistemų — alfabetų.

Nors pasaulyje yra daugybė alfabetų, šiame rašto darbe bus tyrinėjama tik maža dalis jų: arabų, finikiečių, graikų, ir kiti. Šio darbo tikslas yra nagrinėjant literatūrinius šaltinius aprašyti pasirinktus alfabetus ir jų paplitimą pasaulyje.

Piktografija — tai raštas, kurio piešinėliais išreiškiama kokia nors informacija. Piktografinio rašto detalė yra vadinama piktograma, tačiau ji neatspindi nei žodžio ar jo formos, nei kalbos elemento. Piktografija yra laikoma nepraktiška, todėl pasaulyje šiais laikais nebėra vartojama, išskyrus kelio ženklų, reklamų ar plakatų kūrime (Palionis, 1985, 284-285)

Ideografija — tai iš piktografijos kilęs suprastintas raštas, kai ženklas žymi savoką. Anksčiau šis rašytas buvo naudojamas šumerų, actekų ir egiptiečių, dabar jis yra naudojamas japonų ir kinų. Kinai iki šiol naudoja ideogramas, nes vienas hieroglifas , nors ir ištartas kita tarme, vis tiek rašte yra suprantamas turintis vieną reikšmę. Negana to, tam tikros ideogramos yra paplitusios ir kitokį raštą turinčiose tautose: skaičiai (1, 2, 3..), matematiniai ženklai (+, -, ≠) ir kitos ideogramos yra laikomos priemonėmis savokoms žymėti (Palionis, 1985, 286-287).

Pasaulyje yra kelios dešimtys alfabetų, vieni iš jų – jau seniai išnykę, kiti — atsiradę dar gana neseniai, bet daugumą jų yra sudaryti fonetinio rašto pagrindu.

Arabų raštas kilo iš aramėjų rašto — greitraščio, iš kurio susidarė dabartinis arabų raštas, turintis „28 ženklus: 22 raidės perimtos iš senovės semitų, o 6 ženklai pridėti vėliau“. Iš pietų Arabijos IVa. raštas plito Etiopijos link.

Šiais laikais arabų raštas susideda iš 25 priebalsių ir 3 balsių.

Pats raštas yra labai ornamentiškas. Raidžių grafinė išraiška priklauso nuo to, kokioje pozicijoje yra raidė — žodžio pradžioje, viduryje ar pabaigoje. Ženklai kombinacijose su kitais ženklais kartais gali pasirodyti panašiais į piešinius (Neimantas, 1998, 40).

  • Microsoft Word 312 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2357 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gytė
  • Alfabetai jų rūšys ir paplitimas pasaulyje
    10 - 1 balsai (-ų)
Alfabetai jų rūšys ir paplitimas pasaulyje. (2017 m. Birželio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/alfabetai-ju-rusys-ir-paplitimas-pasaulyje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 08:06
×