Alfredas Nobelis


Ka isrado nobelis. Nobelis alfredas.

Alfredas nobelis gimė 1833 metų spalio 21d. Stokholme. Jo tėvas, Imanuelis nobelis buvo inžinierius ir išradėjas, pastatęs daug pastatų ir tiltų Stokholme. Ryšium su tuo, kad jo darbas buvo susijęs su statyba, jis eksperimentavo, bandė įvairias statybos technikas. Alfredo motina, Andrieta Ahlsel buvo kilusi iš turtingos šeimos. Kartą atsitikus nelaimei statybose, kurios pagrindas buvo kelios paskendusios baržos su statybinėm medžiagom, Imanuelis buvo įstumtas į bankrotą ir tais pačiais metais gimė Alfredas nobelis.

Stokholme. Kartą atsitikus nelaimei statybose, kurios pagrindas buvo kelios paskendusios baržos su statybinėm medžiagom, imanuelis buvo įstumtas į bankrotą ir tais pačiais metais gimė alfredas nobelis. 1837 metais imanuelis nobelis paliko savo šeimą ir išvyko kurti naujos karjeros į rusiją ir suomiją. Kad išlaikytų šeimą andrieta nobel pradėjo dirbti bakalėjinių prekių parduotuvėje kur gaudavo menką atlyginimą. Tuo metu imanuelis nobelis sėkmingai įsteigė savo įmonę sankt peterburge, rusijoje, kuri gamino įrangą rusų kariuomenei. Nobelis įtikino rusų carą, kad jo gaminamos jūrų minos gali apsaugoti nuo priešų. Jis buvo pradininkas ginklų gamyboje ir projektuojant garo variklius. 1842 metais imanuelis jau turėjo pakankamai pinigų savo šeimai apgyvendinti sankt peterburge. Čia jo sūnūs mokėsi pas geriausius mokytojus ir gavo geriausią išsimokslinimą. Būdamas 17 metų alfredas nobelis gerai kalbėjo rusų, švedų, prancūzų, anglų ir vokiečių kalbomis. Jo susidomėjimas anglų literatūra ir poezija buvo toks pats kaip chemija ir fizika. Alfredo tėvui nepatiko toks jo susidomėjimas literatūra, nes jis norėjo, kad alfredas dirbtų pas jį įmonėje inžinieriumi. Tam, kad alfredas praplėstų savo žinias chemijos srityje, tėvas jį išsiuntė mokytis į užsienį. Per du metus jis aplankė švediją, vokietiją, prancūziją ir jav. Paryžiuje jam patiko labiausiai ir jis pradėjo dirbti privačioje laboratorijoje pas žymų profesorių J. Pelouzą. Čia jis sutiko jauną italų chemiką a. Sobrerą, kuris prieš tris metus išrado nitrogliceriną. Nitroglicerinas buvo pagamintas sumaišius gliceriną su sieros ir azoto rūgštimis. Jis buvo per pavojingas naudoti praktikoje. Be to, nitroglicerino sprogstamoji galia buvo didesnė negu parako.

Alfredas nobelis susidomėjo nitroglicerinu ir jo praktiniu panaudojimu statybose. Jo iniciatyva, visos problemos susijusios su nitroglicerino saugumu buvo išspręstos ir šis metodas turėjo padėti kontroliuoti nitroglicerino detonaciją. Amerikoje alfredas aplankė švedijos – amerikos inžinierių džoną eriksoną (john ericsson), kuris išrado laivams sraigtinį propelerį. 1852m. Nobelis buvo pakviestas grįžti atgal ir dirbti šeimos įmononėje, kurioje buvo prekybos pagyvėjimas, nes ji pradėjo tiekti medžiagas rusijos armijai. Kartu su savo tėvu nobelis įvykdė eksperimentus, kurie padėjo nirtoglicerinui tapti naudingu techniniams ir komerciniams sprogdinimams. Kai karas baigėsi ir esamos aplinkybės pasikeitė, imanuelis nobelis pateko į bankrotą.

  • Microsoft Word 38 KB
  • 2010 m.
  • 4 puslapiai (1039 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Vilmantas
  • Alfredas Nobelis
    10 - 2 balsai (-ų)
Alfredas Nobelis. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/alfredas-nobelis.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 28 d. 12:04
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo