Aliejus transportavimas


Įvadas. Teorinė dalis. Rapsų aliejaus savybės. Rapsų aliejaus išgavimo būdai. Naudojimas. Praktinė dalis. Laikymo sąlygos. Rizikos veiksniai ir nuostolių prevencija. Išvados. Literatūra.

Rapsai auginami ir vertinami tiek dėl aliejaus, tiek ir dėl išspaudų. Pašarui naudojamas neapdorotas rapsų aliejus, ir rapsų sėklų miltai bei išspaudos. Šiuo metu 70-80% Lietuvoje užaugintų rapsų sėklų yra eksportuojama. Jų paklausa nemažėja. Taigi, atsiveria didžiulės galimybės panaudoti rapsų aliejų ne tik maistui, bet ir ekologiškai švariam biokurui gaminti ar kosmetikai, naudojant jį kaip priedą. Didėjantis rapsų aliejaus poreikis skatina eksportuotojus bei gamintojus didinti rapsų aliejaus gamybos bei eksporto kiekius. Didinant eksportą ir gavybą, būtina išsiaiškinti, kokios yra rapsų aliejaus laikymo bei transportavimo sąlygos. Tai yra būtina, norint užtikrinti gatavos produkcijos kokybę bei kuo mažesnius nuostolius laikant ir sandėliuojant produkciją. Taigi, aliejinių augalų auginimas padeda spręsti įvairias problemas, tiek ir maistinio aliejaus trūkumo, tiek ir ieškant alternatyvaus kuro. Būtent dėl to, šis darbas yra svarbus eksportuotojams bei gamintojams, tam, kad būtų užtikrinta kiek galima geresnė produkcijos kokybė, nes nuo transportavimo bei laikymo sąlygų kokybė labai priklausoma.

Darbo tikslas: Aptarti ir išanalizuoti rapsų aliejaus savybes bei transportavimo ypatybes.

Žodis aliejus ‒ yra bendras terminas daugiau ar mažiau klampiems, dažniausiai organiniams ‒ cheminiams skysčiams. Rapsų aliejus yra augalinės kilmės ir yra išgaunamas iš smulkintų rapsų spaudžiant. Šis aliejus yra nuo šviesiai geltonos iki rusvai geltonos spalvos. Rapsų aliejus yra vienas iš svarbiausių augalinių aliejų

Aitrumą sukelia šviesa, oro deguonis, drėgmė. Šie veiksniai veda prie kvapo ir skonio pokyčių. Taigi, gabenant aliejų rezervuarai, statinės ar cisternos aliejumi turi būti užpildytos kiek įmanoma pilniau, atsižvelgiant į plėtimosi koeficientą. Rapsų aliejus dažniausiai gabenamas rezervuaruose ir kartais ar net labai retai statinėse. Negalima gabenti apkartusio aliejaus, nes jis neatitinka kokybės reikalavimų. Negalima priimti rapsų aliejaus, užteršto juodosiomis ar rūdžių dalelėmis ar jūros vandeniu. Laikantis atitinkamų temperatūros intervalų, saugojimo trukmė nėra ribojama transportuojant ar saugojant aliejaus/riebalų krovinį.

Visi riebalai ir aliejai turi tam tikrą tankį (maždaug 0,9g/cm3). Pakilus temperatūrai, tankis mažėja, tuo tarpu tūris didėja. Toks procesas apibūdinamas plėtimosi koeficientu ir yra žinomas kaip terminis plėtimasis.

Šis koeficientas prilygsta: gramas = maždaug 0,000675°C-1. Gali būti tikimasi, kad aliejaus tūris padidės 1% nuo bendro aliejaus tūrio kas 15°C. Pilant aliejų į statines ar rezervuarus, turi būti įvertintas krovinio plėtimosi procesas pakilus temperatūrai, gali atsirasti statinių sprogimo rizika.

  • Transportas Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2374 žodžiai)
  • Mokykla
  • Inga
  • Aliejus transportavimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Aliejus transportavimas. (2016 m. Sausio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/aliejus-transportavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 14:30
×