Aliuminis ir jo reikšmė žmogaus veikloje


Skaidres apie aliumini. Aliuminis skaidres. Aliuminis žmogaus organizme. Aliuminio reiksme zmogui. Aliuminio skaidres. Aliuminio reikšmė. Aliuminio reikšmė organizmui. Aliuminio svarba žmogaus organizmui. Aliuminio nauda žmogui. Aliuminio zmogaus organizme.

Aliuminis. Aliuminio pritaikymas. Aliuminio oksidai. Aliuminio hidroksidas. Aliuminis gamtoje. Aliuminio istorija. Aliuminio organiniai junginiai. Aliuminatai. Aliuminatinis cementas. Aliumininimas. Aliuminio chloridas. Aliuminio fluoridas. Aliuminio sulfatas. Aliumosilikatai. Aliuminio rūdos. Aliuminio lydiniai. Aliuminio pramonė. Aliuminotermija. Naudotos literatūros sąrašas.

Iš iii. Grupės elementų plačiausiai paplitęs žemėje aliuminis. Aliuminis yra sidabriškai baltos spalvos. Jis priklauso prie lengvųjų metalų – 2. Lydymosi temperatūra yra gana žema (6590c); aliuminio folija lengvai lydosi degtuko liepsnoje.

Aliuminis gerai praleidžia šiluma ir elektros srovę: jo elektrinis laidumas lygus maždaug 2/3 vario elektrinio laidumo. Aliuminis labai plastiškas. Iš jo galima temti vielą ir valcuoti folija.

Cheminėse reakcijose aliuminis atiduoda tris išorinio sluoksnio elektronus ir virsta teigiamuoju jonu al+3, turinčiu tris krūvio vienetus. Todėl aliuminio oksidacijos laipsnis jo patvariuose junginiuose yra +.

įtampų eilėje aliuminis yra arti šarminių ir šarminių žemės metalų ir turrėtuų būti chemiškai aktyvus metalas. Ar tam neprieštarauja kasdieninė patirtis? Juk aliuminio induose kasdien virinamas vanduo ir verdamas maistas, ir niekas tiems indams neatsitinka. Susidaro įspūdis, kad nei deguonis, nei vanduo net ir virdamas, neveikia aliuminio.

šio prieštaravimo priežastį padės išsiaiškinti bandymas. Nuožulniai įtvirtiname stove aliuminio vielą ir kaitiname apatinį jos galą degiklio liepsna. Įkaites vielos galas staiga nulinksta žemyn. Įsižiūrėjus galima pamatyti, kad aliuminio viela apsitraukė pusiau skaidria plėvele, kurios viduje išsilydęs aliuminis,blizgėdamas kaip sidabras, srūva žemyn ir išpučia apatinį plėvelės galą. Plėvelę sudaro aliuminio oksidas. Vadinasi, kaitinamas ore, aliuminis nealiuminis jungiasi su atmosferos deguonimi ir normalioje temperatūroje. Jo paviršiuje tuoj pat susidaro plonytė, bet labai tanki aliuminio oksido plėvelė. Ji beveik nepraleidžia dujų ir apsaugo metalą nuo tolimesnio oksidavimosi.

Skutant aliuminį,nuo jo paviršiaus, be abejo, pašalina ir apsauginė plėvelė, bet vietoj jos tuoj pat susidaro pažeistame paviršiuje naujas oksido sluoksnis. Tirpinant aliuminį reagentuose, kurie neveikia jo oksido, pavyksta izoliuoti plėvelę plonyčių skaidrių plėvelių pavidalu.

Kad apsauginė plėvelė tikrai yra, galima įrodyti dar taip. Jei gabaliuką aliuminio panardysime į gyvsidabrį ir keliuose vietose aliuminį įbrėšime dilde, tai įbrėžimuose susidarys aliuminio amalgamas – jo lydinys su gyvsidabriu. Amalgamuotame aliuminio paviršiuje oksido plėvelė nesilaiko ir atšoka. Netekęs apsauginio sluoksnio, išimtas iš gyvsidabrio aliuminis greitai oksiduojasi, virsdamas baltu puriu aliuminio oksidu.

Dabar lengva paaiškinti aliuminio pasyvumą vandens atžvilgiu.

  • Chemija Referatas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2011 m.
  • 14 puslapių (3474 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aliuminis ir jo reikšmė žmogaus veikloje
    10 - 3 balsai (-ų)
Aliuminis ir jo reikšmė žmogaus veikloje. (2011 m. Liepos 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/aliuminis-ir-jo-reiksme-zmogaus-veikloje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 22:11
×