Alkaloidai (2)


Įvadas. Alkaloidų apibūdinimas. Alkaloidų nomenklatūra. Alkaloidų klasifikacija. Heterocikliniai alkaloidai. Biogeninių aminų amidai ir makrocikliniai laktamai. Alkaloidau su neheterocikliniu azoto atomu. Fenilalkilaminai. Terpeniniai ir steroidiniai alkaloidai. Alkaloidų biosintezė. Alkaloidų chemotaksonomija. Cheminė alkaloidų sintezė. Biologinė alkaloidų reikšmė. Alkaloidų išskyrimas, gryninimas ir identifikavimas. Literatūros sąrašas.


Taigi šiuo metu naudojamas visuotinai priimtas tokių junginių apibrėžimas, kuris skamba taip:

Alkaloidai dažniausiai augalinės kilmės, labai įvairios struktūros ir įvairiai veikiančios fiziologiškai aktyvios medžiagos. Paprastai dėl tokių priežasčių daugumoje organinės, farmacinės ar heterociklinių junginių chemijos vadovėlių tik trumpai apibūdinama keletas tipinių alkaloidų atstovų. Iš ktos pusės, kasmet mokslinėje spaudoje pasirodo daug įvairių straipsnių apie naujus alkaloidų atstovus. Kas keli metai publikuojamos stambios monografijos ir leidžiami daugiatomiai tęstiniai leidiniai, skirti alkaloidų chemijai, biologijai, fiziologijai ir t.t.

Tai gali būti raminantis, nuskausminantis arba stimuliuojantis ir sukeliantis traukulius, taip pat psichoaktyvuojantis ir kt. poveikis. Dažnai vienas ir tas pats alkaloidas gali pasižymėti iškart keliais poveikias natūralioms žmogaus fiziologinėms savybėms ir būsenoms įvairiai jas keisdamas. Todėl dalis šių junginių jau senovėje buvo pradėti naudoti kaip vaistai ir kaip medžiagos, kurias mes dar vadiname narkotikų pavadinimu.

Be to reikia pastebėti, kad kelios aminorūgštys yra pradiniai kai kurių alkaloidų biosintezės šaltiniai augaluose ir gyvūnų organizmuose.

Panašiai kaip ir kitų gamtinių junginių klasėse alkaloidai iki šiol neturi vieningos nomenklatūrinės sistemos ir dažniausiai yra vadinami trivialiaisiais pavadinimais. Daugeliu atveju alkaloidai yra vadinami pagal kurią nors lotyniškojo sistematinio augalo pavadinimo dalį. Taip iš aguonų (lotyniškai Papaver) išskiriami alkaloidai vadinami papaverinais, alkaloidai iš vaistinės šunvyšnės (lotyniškai Atropa belladonna) – atropinas, iš krūmo tikrasis kokainmedis(lotyniškai Erythroxylum coca) – kokainas ir t.t. Paprastai prie lotyniškojo pavadinimo lietuvių kalboje pridedama galūnė ′–inas′. Pasitaiko ir įdomesni nomenklatūros atvejai, kai alkaloidai yra gavę pavadinimus pagal mokslininkų pavardes atradusius tuos alkloidus ar juos išskiriančius augalus – spegacininas pagal Spegazzini, atradusį augalą Aspidosperma chakensis, geografinius terminus – tasmaninas, hobartinas pagal Tasmanijos ir jos provincijos sostinės Hobarto pavadinimus.

Kai iš to paties augalo būna išskiriami keli skirtingi, neretai sudėtingos sandaros alkaloidai, jų pavadinimas sudaromas pagal painias taisykles, kuriose naudojamos įvairios priesagų ir galūnių kombinacijos su raidėmis ir skaičiais.

Paparastesniais monociklinių alkaloidų atvejais sėkmingai pritaikoma įprasta IUPAC nomenklatūra ir alkaloidų pavadinimai suteikia reikiamą informaciją apie junginio struktūrą, be to jie būna pakankamai trumpi ir aiškūs.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2237 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gytis
  • Alkaloidai (2)
    10 - 5 balsai (-ų)
Alkaloidai (2). (2016 m. Kovo 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/alkaloidai-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 04:49
×