Alkaloidai referatas (2)


Įvadas. Alkaloidų klasifikacija. Indolo alkaloidai. Rezerpinas. Lizergo rūgšties dietilamidas (LSD25). Vinblastinas ir vinkristinas. Brucinas. Strichininas. Izochinolio alkaloidai. Kodeinas. Morfinas. Tebainas. Heroinas. Chinolino alkaloidai. Chininas. Piridino ir piperidino alkaloidai. Koniinas. Nikotinas. Ricininas. Purino alkaloidai. Teobrominas. Kofeinas. Teofilinas. Pirolidino (Tropino) alkaloidai. Kokainas. Atropinas. Skopolaminas. Alkaloidų reikšmė žmogui ir panaudojimas medicinoje. Alkaloidų reikšmė augalams ir gyvūnams. Išvados. Literatūra.


Alkaloidai — tai cikliniai augalinės kilmės augalai, kurie turi azoto. Jie pasižymi šarminėmis savybėmis (pH>7). Pats žodis „alkaloidas“ yra kilęs iš dviejų žodžių „alkali“, kuris reiškia „šarmas“ ir „edos“ — panašus, o jei išverstumėme tiksliai, tai būtų: panašus į šarmą junginys. Taip pirmą kartą sobadiliną pavadino V. Meisneris.

Alkaloidai — tai sudėtingi organiniai junginiai, kurie randami augaluose. Pastebėta, kad dauguma alkaloidų randami diferencijuotose augaluose ir tai, kad sudėtiniai alkaloidai randami aukštesnės evoliucijos pakopą užimančiuose augaluose. Alkaloidai yra pati didžiausia grupė iš visų metabolitų. Žinoma apie 6500-10000 įvairių alkaloidų. Jų struktūra yra skirtinga, vieni yra labai paprastos struktūros, o kiti sudėtingesnės struktūros. Augaluose alkaloidai ištirpę ląstelių sultyse būna druskų formos. Daugelis pasižymi nemaloniu kartumu. Alkaloidai augalams suteikia apsaugą nuo gyvūnų veikdami jų nervų sistemą. Dėl šių savybių yra naudojami medicinoje ir kaip pesticidai žemės ūkyje. Jie yra aptinkami lapuose (tabako, pomidorų) , bulvių gumbuose, sėklose (durnaropės), vaisiuose (aguonos).

Augalus arba augalų šeimas, kuriose jie yra randami;

Alkaloidus kaupiantys augalai dalijami į 8 pogrūpius pagal jose randamų augalų cheminį panašumą.

Tai viena didžiausių alkaloidų grupių, turi daugiau kaip 600 atstovų. Farmakologiniu poveikiu pasižymi daugelis indolo grupių alkaloidų. Beveik visi indolo alkaloidai susidaro iš triptofano, be indolo alkaloidų, yra daug natūralių indolo junginių, kurie nėra alkaloidai, pvz.: betalainai, melaninai, sporidesminai ir gliotoksinas.

Tai augalo rauvolfijos šaknų alkaloidas. Rezerpinas yra labai nedaug toksiškas junginys, pasižymi stipriu kraujagysles atpalaiduojančiu ir raminančiu centrinę nervų sistemą poveikiu. Dėl šių priežasčių jis naudojamas hipertonijai gydyti. Taip pat rezerpinas gali būti kancerogeniškai veikiančia medžiaga.

LSD25 pasižymi bene stipriausiu haliucinogeniniu poveikiu, jis yra ergolino darinys. Šios rūšies alkaloidai susidaro grūdinių kultūrų parazituose skalsėse, o konkrečiai grybeliuose iš kurių, juos išdžiovinus, galima išskirti daugiau nei 30 alkaloidų turinčių ergolino fragmentą. LSD25 veiksminga fiziologinė dozė yra nuo 0,05 iki 0,1 mg vidutinio svorio sveikam žmogui. Toks preparato kiekis sukelia stiprias, persipinančias haliucinacijas: garsai matomi kaip spalvos, žmogui atrodo, kad jis yra paukštis, turi sparnus ir gali skraidyti, katė pradeda bijoti pelės ir pan.

  • Microsoft Word 44 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2253 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolina
  • Alkaloidai referatas (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Alkaloidai referatas (2). (2016 m. Vasario 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/alkaloidai-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 00:07
×