Alkaloidai referatas (3)


Įvadas. Alkaloidai. Alkaloidų fizinės ir cheminės savybės. Klasifikacija ir nomenklatūra. Augalai kuriuose yra alkaloidai. Alkaloidai augalų pasaulyje. Keletas alkaloidinių augalų pavyzdžių ir jų apibūdinimas. Aguoniniai augalai. Lelijiniai augalai. Skėtiniai augalai. Lelijiniai augalai. Alkaloidų biosintezė. Veikimas ir naudojimas. Pagrindinės alkaloidų rūšys. Atropinas. Kapsaicinas. Kofeinas. Kokainas. Meskalinas. Morfinas. Nikotinas. Strichninas. Išvados. Literatūra.


Alkaloidai dažniausiai yra laikomi augalinės kilmės. Ši terminą 1819m. pasiulė vokiečių vaistininkas Carlas Meissneris. Augalo ląstelėse alkaloidai randami ištirpusių druskų pavidalo. Kartais randami ir kituose organizmuose, taip pat gali būti ir sintetinami. Tai šarminiai, azoto grupę turintys, organiniai junginiai. Klasifikuojami pagal organinę grupę, prijungtą prie azoto atomo yra labai įvairios struktūros,įvairiai veikiančios fiziologiškai gana aktyvios medžiagos. Dalis alkaloidų yra nuodingi, dalis priskiriami narkotinėms medžiagoms kaip pvz.: kokainas, kofeinas ar nikotinas. Medžiagos savo sudėtyje turinčios alkaloidų dažnai neigiamai veikia žmogaus centrinę arba periferinę nervų sistemą. Tačiau kadangi alkaloidai yra labai įvairios struktūros yra naudojami plačiai žemės ūkyje, maisto ir net vaistų pramonėje.

Alkaloidai – azoto turintys cikliniai augalinės kilmės junginiai, pasižymintis šarminėmis savybėmis, tai didžiausia augalų antrinių metabolitų grupė, kurioje žinoma apie 6500-10000 įvairių alkaloidų. Augalai juos kaupia įvairiai: šaknyse, lapuose, žievėje, vaisiuose, sėklose. Vienų alkaloidų struktūra labai paprasta, kitų – labai sudėtinga. Dauguma jų – kieti, kristaliniai, kiti – amorfiniai ir tik kai kurie – skysti (nikotinas, koninas, sparteinas ir kt.). Didžioji dalis kietųjų alkaliodų – bespalviai, bekvapiai kartūs, optiškai aktyvūs; skystieji – lakūs, nemalonaus kvapo. Šių medžiagų gausu tik tarp kai kurių dviskilčių: pupinių, aguoninių, bulvinių, vėdryninių, astrinių, balandinių, rūtinių, šeimų augaluose, tačiau alkaliodai visiškai nežinomi tarp samanų, sporinių induočių ar spygliuočių (išimintį sudaro alkaliodas, aptinkamas Lycopodium genties pataisuose). Alkaloidai apsaugo augalus nuo žolėdžių gyvūnų. Alkaloidai veikia gyvūnų bei žmogaus nervų sistemą, dėl šių savybių vartojami medicinoje (chinininas, strichninas, kokainas, morfinas, kofeinas, papaverinas) ir kaip pesticidai žemės ūkyje (nikotinas, tomatinas, pataisų alkaloidai).

Kadangi alkaloidai gali būti labai įvairių struktūrų šiuo metų žinomų alkaloidų skaičius viršija net 10 tūkst. Verta paminėti, kad šis skaičius nuolat keičiasi, nes nuolat yra randami nauji alkaloidai. Kadangi skaičius yra labai didėlis, dėl patogumo yra ieškoma būdų klasifikuoti alkaloidus ir juos priskirti tam tikroms grupėms. Šiai dienai dar nėra tinkamos alkaloidų klasifikacijos sistemos, nes daugelis alkaloidų yra gana savotiški tiek savo struktūra, tiek panaudojimo bei gavybos būdais.

Nerėtai alkaloidai yra gaunami iš tos pačios augalų rūšies dėl to yra panašūs, vienai šeimai bei vadinami bendriniu vardu/pavadinimu. Kitais atvėjais alkaloidai priskiriami tam tikrai šeimai pagal turimų ryšių tipus ( pvz. peptidiniai alkaloidai) arba tiesiog yra neklasifikuojami ir sudaro tik tam tikras jų grupes.

Taigi alkaloidai dažnai turi nemokslinius pavadinimus kurie gali būti botaninės kilmės. Panašiai kaip ir kitų gamtinių junginių klasėse pvz., flavonoiduose, terpenoiduose ir pan. Alkaloidai iki šiol neturi vienos vieningos nomenklatūrinės sistemos ir dažniausiai yra vadinami trivialiniais pavadinimais. Alkaloidai yra vadinami tiesiog pagal kurią nors lotyniškojo sisteminio augalo pavadinimo dalį. Pavyzdžiui iš aguonų (lot. Papaver rūšys) išskiriami alkaloidai vadinami papaverinais, alkaloidas iš kito augalo (tropa belladonna) – atropinas, iš krūmo (Erythroxylum coca) – kokainas ir t.t. Paprastai prie lotyniškojo pavadinimo lietuvių kalboje pridedama galūnė –inas, anglų kalboje –ine, vokiečių kalboje – in. Pasitaiko ir įdomesni nomenklatūros atvejai, kai alkaloidai yra gavę pavadinimus pagal 4 juos arba atitinkamus augalus atradusių mokslininkų pavardes - spegacininas pagal Spegazzini, atradusį augalą Aspidosperma chakensis, geografinius terminus – tasmaninas, hobartinas pagal Tasmanijos ir jos provincijos sostinės Hobarto pavadinimus.

  • Microsoft Word 1799 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (3733 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kzlegion
  • Alkaloidai referatas (3)
    10 - 3 balsai (-ų)
Alkaloidai referatas (3). (2016 m. Spalio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/alkaloidai-referatas-3.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 23:22
×