Alkaloidai referatas


Įvadas. Alkaliodai. Alkaloidų fizinės ir cheminės savybės. Alkaloidai augalų pasaulyje. Vėdryniniai augalai. Bulviniai augalai. Skėtiniai augalai. Alkaloidų cheminis skirstymas. Karbocikliniai alkaloidai. Acikliniai alkaloidai. Heterocikliniai alkaloidai. Išvada.

Alkaliodai – tai sudėtingi baziniai junginiai, kurių sudėtyje visada yra azoto, taip pat anglies, vandenilio, labai mažai deguonies. Augalai juos kaupia įvairiai: šaknyse, lapuose, žievėje. Dauguma jų – kieti, kristaliniai, kiti – amorfiniai ir tik kai kuire – skysti (nikotinas, koniinas, sparteinas ir kt.). Didžioji dalis kietųjų alkaliodų – bespalviai, bekvapiai kartūs, optiškai aktyvūs; skystieji – lakūs, nemalonaus kvapo. Daugelis alkaloidų vandenyje netirpsta, tačiau tirpsta alkoholyje, eteryje, benzene, chloroforme. Alkaloidų druskos tirpsta vandenyje, o organiniuose tirpikliuose netirpsta. Aktyvumas organizme priklauso nuo tirpumo. Netripūs junginiai blogai rezorbuojami ir nelabai aktyvūs. Tik junginiai su rauginėmis medžiagomis visiškai netirpsta ir nezorduojami. Dalis alkaloidų yra nuodingi, kurie priskiriami narkotinėms medžiagoms. Be to jie plačiai naudojami medicinoje, terapijoje. Šalies teritorijoje ne mažiau kaip 100 rūšių augalai, sintetina toksinės reikšmės turinčius alkaloidus.

Šunpetrėje yra iki 0,023% alkaloidų ir 0,015% eterinių aliejų. Manoma, kad pagrindinis nuodas – koiinas arba į jį panašus alkaloidas. Augalas ne toks nuodingas, kaip mauda, - gyvuliai apsinuodija daug didesniu kiekiu. Šunpertę ėdančių gyvulių pienas gali būti nuodingas žindančiam prieaugliui ir žmogui. Manoma, kad augalas ne visada nuodingas. Šunpetrės šienas taip pat nuodingas.

Karbocikliniai alkaloidai - tai fenilalkilaminų dariniai. Chemine sąndara ir fiziologiniu aktyvumu, efedrinas artimas hormonams noradrenalinui ir adreanalinui. Iš karbociklinių alkaloidų sudėtingiausi yra kolchicino grupės alkaloidai, artimi fenantreeno dariniams.

Paprasčiausi jų – amoniako ir amonio dariniai: metilaminas CH3NH2, dimetilaminas (CH3)2NH, metiletilaminas H3CNHC2H5, trimetilaminas (CH3)3N, cholinas HO-CH2-CH2-N(CH3)3OH. Tai pirminiai alokoloidinio tipo junginiai.

Skiriasi nuo aciklinių ir karbociklinių tuo, kad azotą turi cikle, o ne šoninėje grandinėje. Pagal heterociklą, įeinantį į alkoloido struktųrą, jie skirstomi grupėmis:

Kondensuoti pirolizino dariniai, turintys pirolidino ir pirolio arba biciklinį pirolidino žiedą: senecioninas, heliotropinas, jakobinas, jakodinas, platifilinas laziokarpinas.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 303 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (1730 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lukas
  • Alkaloidai referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Alkaloidai referatas. (2016 m. Sausio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/alkaloidai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 18:54
×