Alkoholizmas ir jo keliamos problemos


Įvadas. Alkoholizmo atsiradimo priežastys. Socialinės alkoholizmo priežastys. Psichologinės priežastys. Priklausomybės alkoholiui vystymasis. Alkoholizmo pasekmės. Pagalba sergantiems. Išvados. Literatūra.


Alkoholis žmonių gyvenime egzistuoja nuo neatmenamų laikų. Užuominų apie alkoholio vartojimą galima rasti jau senovės egiptiečių papirusuose. Senųjų pasaulio civilizacijų atstovai netgi garbino alkoholio dievus, aukojo vyną jų garbei, taip pat vartojo alkoholį švenčiant įvairias pergales. Viduramžiais alkoholiniai gėrimai dar labiau išplinta. Gimimas, mirtis, karūnavimas – alkoholis tampa tarsi ritualinių apeigų dalimi. Taip pat jis buvo vartojamas kaip vaistas, pasižymintis antiseptiniu bei skausmą malšinančiu poveikiu. Kaip bebūtų gaila, alkoholis ilgainiui tapo ligas ir priklausomybę sukeliančiu nuodu.

Alkoholizmas – tai viena svarbiausių ir sunkiausiai išsprendžiamų šiandienos socialinių, medicininių problemų. Yra nemažai alkoholizmo apibrėžimų. Vieni tai vadina psichologine problema, kiti – fizine priklausomybe.

Girtaujantis žmogus praranda galimybę produktyviai dirbti, praranda potencialias protines jėgas kūrybiniam tobulėjimui. Galiausiai tokiam individui lieka vienintelis tikslas – įsigyti alkoholio ir suvartoti jį. Taip visuomenė praranda žmogų, ne tik kaip asmenybę, bet ir darbo jėgą.

Plintant alkoholizmui, visuomenė susiduria su kitomis problemomis, kurioms pašalinti reikalingi dideli visuomenės ištekliai (didelis lėšų investavimas, naujų struktūrų kūrimas ir pan.). Bene svarbiausios, šio reiškinio keliamos problemos yra išaugęs savižudybių skaičius, padidėjęs visuomenės mirtingumas, pablogėjusi bendra visuomenės sveikatos būklė, didėjantis skyrybų skaičius, augantis nusikalstamumas, taip pat – didėjantis vaikų našlaičių ir vaikų, gimusių su fizine ar protine negalia skaičius. Žinoma, auga ir lėšų, reikalingų antialkoholinei veiklai plėtoti dydis.

Alkoholizmo atsiradimo priežastys nėra visiškai aiškios, nes kiekvienas atvejis yra individualus. Yra įvairiausių priežasčių bei veiksnių, turinčių didelę įtaką girtavimo plitimui visuomenėje. Visos šios priežastys yra tarpusavyje susijusios, jas galima būtų išskirti į dvi pagrindines kategorijas:

Individualūs veiksniai – biologiniai, fiziologiniai ir psichologiniai.

Individualūs veiksniai. Yra nustatyta, jog vaikai paveldi iš savo tėvų bei protėvių polinkį į priklausomybes. Vos tik pradėjus girtauti, šis įgimtas polinkis atbunda, o nuolat vartojant svaigiuosius gėrimus, žaibiškai išsivysto potraukis alkoholiui. Dar vienas įdomus dalykas, kalbant apie paveldimą polinkį į alkoholizmą – alkoholdehidrogenazės kiekis organizme. Tai fermentas, skaldantis alkoholį. Manoma, kad šio fermento daug turi rusai, o taip pat ir lietuviai. Kai kurios tautos neturi šio fermento, todėl gali apsinuodyti net nuo mažo alkoholio kiekio. Tarp kitko, tokiose tautose ir nėra alkoholikų.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2210 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ieva
  • Alkoholizmas ir jo keliamos problemos
    10 - 9 balsai (-ų)
Alkoholizmas ir jo keliamos problemos. (2016 m. Kovo 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/alkoholizmas-ir-jo-keliamos-problemos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 05:51
×