Alkoholizmas kaip socialinė problema (2)


Įvadas. Alkoholis ir jo veikimas. Alkoholizmas. Alkoholizmas ir jo atsiradimo prielaidos. Alkoholizmo požymiai ir stadijos. Alkoholio poveikis organizmui. Socialinė alkoholizmo žala. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.


4. Degradacija - kurios nors savybės mažėjimas, blogėjimas, laipsniškas prastėjimas, smukimas.

Asmenybės charakterio bruožai (formuojami kaip tik šeimoje) ir temperamento ypatumai, kurie gali tapti alkoholinės ligos faktoriumi. Tai:

•Antrojoje stadijoje atsiranda alkoholinės abstinencijos sindromas, kuomet nepavartojus alkoholio pykina, prakaituojama, dreba rankos, apima niūri nuotaika, surakina baimė. Siekiant šios bjaurasties atsikratyti skubama kuo greičiau pasipildyti alkoholiu – „pagirių sindromas“. Šioje stadijoje asmuo geria ir su atsitiktiniais sugėrovais, o jei tokių nesutinka, ir vienas. Išgėręs jis tampa irzlus, agresyvus, ieško priekabių.

•Trečiosios stadijos priklausomybėje esantis asmuo apgirsta nuo visiškai mažų alkoholio dozių. Tad jis būna nuolat apgirtęs. Ir ne tik – jo sveikata gerokai pairusi, asmenybė degradavusi, iškyla ir rimtų psichikos sutrikimų. Gaila, bet tik tokius asmenis dažniausiai mūsų žmonės įvardija kaip alkoholikus.

Alkoholio vartojimas taip pat pražūtingas kepenims, nes jos nuolat neutralizuoja alkoholį, kurio koncentracija kraujyje tada būna padidinta. Dėl to medžiagų apykaita kepenyse pamažu sutrinka, aktyviai funkcionuojančios jų ląstelės atrofuojasi, dalis žūva, o jų vietą užima jungiamasis ir riebalinis audinys. Vyksta vadinamoji kepenų distrofija, ir jų funkcija labai sutrinka. Kartu nuo dirginančio alkoholio poveikio prasideda kepenų uždegimas, vadinamas hepatitu. Ir vienu, ir kitu atveju galų gale kepenys susiraukšlėja – diagnozuojama cirozė.

Sistemingas girtavimas gerokai pažeidžia ir galvos smegenis. Alkoholis sustiprina ir aterosklerozinius procesus, dėl to smegenų kraujagyslės gali užsikimšti (trombozė) ar net plyšti, ir tada kraujas išsilieja į nervinį audinį (insultas). Kartais atsiranda vadinamoji smegenėlinė ataksija – smarkus judesių koordinacijos sutrikimas. Žmogus vos laikosi ant kojų: jį tiesiog mėto į šalis, kai kurie iš viso kurį laiką negali vaikščioti. Kartu sutrinka kalba, žmogus negali aiškiai ištarti nė žodžio. Net po gydymo ir ilgalaikio susilaikymo nuo alkoholinių gėrimų gali likti silpnumas galūnėse, drebėti rankos, neatsistatyti sutrikusi kalba. Kai kuriems gali prasidėti ir vadinamasis alkoholinis polineuritas – nervų uždegimas, kuris pasireiškia taip: sutrinka jautrumas, žmogus jaučia deginimą, skruzdžių bėgiojimą kūnu, skausmas nervų kryptimi, susilpnėja galūnių raumenų jėga, jos suglemba, raumenys atsipalaiduoja.

Alkoholis ne vien tiesiogiai gadina girtaujančio žmogaus sveikatą – centrinę nervų sistemą, kraujotakos bei virškinimo organus, endokrinines liaukas, - bet ir netiesiogiai sukelia pavojų sveikatai dėl girto žmogaus elgesio. Pavyzdžiui, girti dažnai peršąla ir suserga plaučių, bronchų, gerklų ir gerklės uždegimais todėl, kad nejaučia šalčio ir nesiima deramų apsisaugojimo priemonių.

Alkoholizmo problema Lietuvoje kasmet vis aštrėja ir alkoholio žala vis didėja. Tai natūralu, nes mūsų šalyje girtavimui sudarytos tiesiog idealios sąlygos, o alkoholiui suteikta visiška laisvė. Juo prekiaujama visą parą, jo galima įsigyti kur tik nori, jis kainuoja nebrangiai ir kasmet jo galima nusipirkti ir išgerti vis daugiau. Alkoholio nesunkiai nusipirkti gali ir nepilnamečiai, ir pilnamečiai. Negalima užmiršti ir to, kad alkoholis pas mus populiarinamas ir reklamuojamas visais būdais, per visas įmanomas ir neįmanomas šventes.

Girtuoklystė ir alkoholizmas pridaro didelių nuostolių visuomenei. Alkoholis kenkia visai šeimai ir kiekvienam jos nariui atskirai. Pirma, jis neigiamai veikia šeimos materialinę padėtį: girtuoklis vis daugiau ir daugiau pinigų išleidžia svaigalams, kol pagaliau pradeda pragėrinėti visą savo uždarbį, o paskui – išnešinėti ir pardavinėti savo namų daiktus. Pasitaiko, kad šeima gyvena vien iš žmonos uždarbio, o vyras dar reikalauja iš jos pinigų.

  • Microsoft Word 44 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3162 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vida
  • Alkoholizmas kaip socialinė problema (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Alkoholizmas kaip socialinė problema (2). (2017 m. Gruodžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/alkoholizmas-kaip-socialine-problema-2.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 18 d. 04:38
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema