Alkoholizmas Lietuvoje


Įvadas. Alkoholizmo teoriniai aspektai. Alkoholizmo samprata. Alkoholio statistika Lietuvoje. Priklausomybės nuo alkoholio fazės. Alkoholizmo gydymas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Temos aktualumas. Šiandien visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, yra plačiai paplitęs alkoholio vartojimas, keliantis vis didesnį susirūpinimą. Jis vis dažniau tampa neatsiejama tradicijų ir kultūros dalimi ir vaidina pakankamai ryškų vaidmenį šiuolaikinėje visuomenėje (Čižauskaitė, 2010). Alkoholio vartojimas visada yra žalingas, galintis iššaukti priklausomybę. Kai kuriems asmenims priklausomybė nuo alkoholio išsivysto labai greitai, kiti gi gali vartoti daug bei dažnai ir netapti priklausomais (Čižauskaitė, 2010). Tai priklauso nuo daugelio asmeninių veiksnių: amžiaus, rasės, kūno masės, lyties, nuovargio lygio, fizinės sveikatos ir pan.

Pasaulyje daugiausiai alkoholio suvartojantis regionas yra Europos Sąjunga (Anderson, Baumberg, 2006). Kiekvienas suaugęs žmogus čia suvartoja apie 11 litrų gryno alkoholio. Aplamai alkoholio suvartojimas Europoje yra didžiausias pasaulyje ir dvigubai lenkia pasaulio šalių vidurkį (LR Sveikatos apsaugos ministerija, 2005).

Lietuvos mokslo darbuose ši tema yra mažai nagrinėta. Dažniausiai yra atskleista alkoholio kaip ligos samprata medicininiu atžvilgiu. Tačiau jo poveikio išsamių analizių nėra. Todėl šiuo darbu yra siekiama išsiaiškinti, kokį poveikį alkoholis daro žmonėms, kokiais kiekiais pastaruoju metu jis yra suvartojamas, kokiais būdais būtų galima padėti žmonėms alkoholizmo problemą išsigydyti.

Darbo tikslas – išnagrinėti alkoholizmą Lietuvoje.

Darbo uždaviniai:

Išanalizuoti alkoholizmo sampratą.

Atskleisti alkoholizmo statistiką Lietuvoje.

Pateikti alkoholizmo gydymo būdus.

Pirmajai stadijai būdingas patologinis potraukis alkoholiui, dar vadinamas pirminiu ir yra pagrindinis tarp pirminių požymių. Alkoholis tampa pastoviai būtina priemonė pagerinti nuotaiką, užmiršti apie nutikusius nemalonumus ir padeda jaustis savimi patenkintu bei pasitikinčiu, palengvina kontaktus su aplinkiniais. Pirmojoje stadijoje atsiranda psichinė priklausomybė nuo alkoholio. Jos esmė ta, kad išgėrinėjimas tampa pagrindiniu gyvenimo tikslu, o žmogaus visos mintys ir sumanymai koncentruojasi į išgėrinėjimą. Toksai žmogus prasimano begalybę priežasčių, kurios suteiktų galimybę jam išgerti, jis susiranda atitinkamą kompaniją siekiant su tikslu išgerti ir bet kokios progos, minėjimai ar kiti suėjimai tampa išgertuvių priežastimi. Dėl to ne tik pamirštami šeimos nariai, draugai, kiti artimieji ir pomėgiai.

tarpinė fazė, besireiškianti slaptu gėrimu, pirmais trumpais atminties praradimu;

kritinė fazė, besireiškianti kontrolės praradimu, šeimynėnimis bei profesinėmis, nesidomėjimu nieko;

chroniškoje fazėje mažėje organizmo pakantumas alkoholiu, atsiranda pasekmių organinių sutrikimų, girtumo būsena gali išlaikyti keletą dienų.

Psichologinis konsultavimas pagalboje asmenims, turintiems alkoholio vartojimo problemų, apima keletą svarbiausių elementų:

Taigi apibendrinant galima pasakyti, kad socialinė pagalba – tai taip pat dar viena pagalbos priemonė alkoholio problemų turintiems asmenims. Tik visos kompleksiškai tarpusavyje suderintos (medicininė, psichologinė ir socialinė) pagalbos sritys gali duoti teigiamų rezultatų sprendžiant alkoholio vartojimo problemas, kadangi jos tiesiogiai viena kita papildo. Ir tik gerai funkcionuojanti kompleksinė pagalba asmenims, turintiems alkoholio vartojimo problemų, gali pagerinti jų gyvenimo kokybę.

Klokmanienė, L. (2009). Socialinės paslaugos. Panevėžys.

Slatvickis, A. (2004). Alkoholizmas. Dėl butelio gyvenimas parduodamas pusvelčiui.

Trencmann, U. (2006). Alkoholis ir depresija / Trencmann U., Heinc T. W. Vilnius.

  • Statistika Referatas
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3343 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sima
  • Alkoholizmas Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Alkoholizmas Lietuvoje. (2015 m. Gruodžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/alkoholizmas-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 06:18
×