Alkoholizmas referatas (3)


Alkoholizmas referatas.

- kiek plačiai vartojamas ir kas tai lemia;

Tyrimo hipotezė – alkoholio vartojimas yra labai paplitęs, juo svaiginasi: vyrai, moterys, jaunimas, šiandieniniame gyvenime tai tampa lyg ir norma. Alkoholizmas – nėra vieno žmogaus problema.

informacijos šaltinių apžvalga – literatūra, internetiniai šaltiniai;

Alkoholis – tai cheminė medžiaga, narkotikas, kuras, nuodas, konservantas ir tirpiklis.

Botanikos profesorius Jonas Dagys nurodo, kad alkoholis yra mielių išmatos, nuodingas skystis. N. Etlis pagal nuodingumą visas medžiagas skirsto į grupes: ypač nuodingas, labai nuodingas, aiškiai nuodingas, mažai nuodingas, nežymiai nuodingas ir nenuodingas. Alkoholis priskiriamas prie mažai nuodingų medžiagų. Mirtina dozė suaugusiam žmogui – 400 – 600 ml. gryno etilo spirito. Teigiant, kad alkoholis menkai nuodingas, formuojama neteisinga nuomonė, kad jis tinkamas gerti. Tokia nuomonė ir alkoholio narkotinės savybės dažną žmogų (apie 10% suaugusių) įtraukia į alkoholizmo liūną, iš kurio nepavyksta išsigelbėti. Girtavimas žmogaus amžių sutrumpina 13 – 20 metų. Vidutinis alkoholiko amžius – apie 55 metai, kupini skausmo, nelaimių ir vargų jam pačiam ir jo artimiesiems.

Vargina alkoholinis abstinencinis sindromas. Negavus išgerti žmogų vargina nerimas, nemiga, nuovargis, rankų drebėjimas, prakaito pylimas, galvos skausmas, sustiprėjęs širdies plakimas, kvėpavimo paviršutiniškumas, silpnumas, pykinimas, skausmai krūtinėje ir pilve. Tai – intoksikacijos alkoholiu simptomai. Ligai vystantis atsiranda stiprus susijaudinimas, pojūčių ir orientacijos sutrikimai, haliucinacijos, paranoidinės kliedėjimo idėjos. Laikui bėgant vystosi alkoholinė depresija.

Apie alkoholio kenksmingumą gyvybei, žmogui seniau, iki XVI amžiaus, gerai žinojo ir lietuviai. Vėliau tai buvo užmiršta, ir tik XIX amžiuje iš naujo prisiminta ir gerai įsisąmoninta. O dabar? Domimasi naujomis žiniomis apie kosmosą, civilizacijos ir mokslo vystymąsi, vaikomasi šiandieninių gyvenimo tempų ir nebegalvojama apie alkoholio žalą, kuri kur kas mažiau išprususiam senesnių laikų žmogui buvo aiški.

Alkoholis pažeidžia visas organizmo sistemas. Nepaisoma žala daroma centrinei nervų sistemai. Ligonį vargina galvos skausmai, silpsta raumenys, tirpsta galūnės, atsiranda miego sutrikimai, blogėja atmintis, lėtėja mąstymas, sutrinka psichinės reakcijos, vystosi alkoholinė psichozė, asmenybės degradacija. Besaikis alkoholio vartojimas alina virškinimo sistemą. Gali atsirasti stemplės ir skrandžio gleivinės uždegimas, skrandžio turinio atpylimas į stemplę, dėl kurio prasideda rėmens graužimas, atsirūgimas, pykinimas, būdingas dažnas tuštinimasis skystomis išmatomis. Padidėja ir suriebėja kepenys, sutrinka kenksmingų medžiagų pašalinimas iš organizmo. Progresuojant kepenų funkcijos sutrikimui, vystosi kepenų koma, ir žmogus miršta. Po gausaus alkoholinių gėrimų vartojimo sudirginama kasa, atsiranda skausmas pilve, pykinimas, vėmimas, ilgainiui vystosi kasos uždegimas. Nepaliekama nuošalyje širdies ir kraujagyslių sistema: didėja arterinis kraujospūdis, o dėl to ir insulto rizika, atsiranda ritmo sutrikimai, silpnėja širdies raumenys sugebėjimas susitraukti, vystosi alkoholinė kardiomiopatija. Vartojant alkoholį kraujyje ima trūkti geležies, folinės rūgšties, sumažėja trombocitų kiekis, vystosi mažakraujystė, gali prasidėti kraujavimas. Ir ypač pavojinga vartoti alkoholį nėščioms moterims , nes yra didžiulė vaisiaus apsigimimų rizika.

Etilo alkoholis labiausiai žeidžia kepenis – būtiną gyvybei palaikyti organą. Be kepenų žmogus negali gyventi. Kepenys alkoholį suskaido į vandenį ir anglies dvideginį. Skaidant atsiranda produktų, kurie organizmui taip pat labai nuodingi. Iš tarpinių produktų pažymėtinas acetaldehidas.

Nustatytas alkoholio kenksmingumas kepenų ląstelėms. Jos iš pradžių suriebėja, paskui atsiranda uždegimo požymių ir pagaliau išsivysto kepenų cirozė. Dalis kepenų ląstelių žūsta, sunyksta, pakinta, jų vietoje pradeda vešėti jungiamasis audinys, prasideda randėsimas. Kepenų ląstelė turi savybę atsinaujinti, kai liaujamasi girtauti. Tačiau žmonės, įklimpę į girtuoklystę, dažnai susimąsto tik tada, kai jau per vėlu.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 64 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3723 žodžiai)
  • Sidariuke
  • Alkoholizmas referatas (3)
    10 - 10 balsai (-ų)
Alkoholizmas referatas (3). (2015 m. Gruodžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/alkoholizmas-referatas-3.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 21:42
×