Alkolaidai


Įvadas. Alkaloidai. Alkaloidų istorija. Alkaloidų fizinės ir cheminės savybės. Alkaloidų nomenklatūra. Alkaloidų klasifikacija. Alkaloidai augaluose. Alkaloidų skirstymas. Žinomiausi augalai, kuriuose randama alkaloidų. Alkaloidai maiste ir medicinoje. Alkaloidų poveikis. Išvados. Literatūra.

Kai iš to paties augalo (neretai ir iš skirtingų jo dalių – šaknų, lapų, žiedų) būna išskiriami keli skirtingi, dažnai sudėtingos sandaros alkaloidai, jų pavadinimams pagal painias taisykles naudojamos įvairios priesagų ir galūnių (-inas, -idinas, - aninas, -alinas, -ininas ir t.t.) kombinacijos su raidėmis ir skaičiais.

Paprastesniais monociklinių alkaloidų atvejais sėkmingai pritaikoma įprasta IUPAC nomenklatūra, ir alkaloidų pavadinimai suteikia informaciją apie junginio struktūrą, be to jie būna dar pakankamai trumpi ir aiškūs. Pavyzdžiui, nuodingas alkaloidas (−)-koniinas lengvai pavadinamas (−)-(S)-2-propilpiperidinu. Tačiau tri-, tetra-, pentaciklinių ir dar didesnių heterociklinių sistemų atveju IUPAC nomenklatūros pavadinimai, atsižvelgiant į visas atomų numeracijos ir stereocheminio žymėjimo taisykles, tampa labai sudėtingi ir komplikuoti. Todėl, iš dalies spręsdama tokius klausimus, IUPAC organizacija laikas nuo laiko įveda naujus sisteminius svarbesnių ar dažniau naudojamų alkaloidų pagrindinių struktūrinių elementų pavadinimus, supaprastinančius jų nomenklatūrą (pvz., johimbanas ir morfinanas, 1976 metais). Be abejo, bet kurį iš alkaloidų galima pavadinti vadovaujantis IUPAC nomenklatūros taisyklėmis ir naudojantis dabar populiariomis kompiuterinėmis nomenklatūros programomis, tačiau net patyrusiam chemikui pagal tokius pavadinimus parašyti junginių formules būna pakankamai sunku. Todėl, pvz., dažnai visgi patogiau iš gėlių ciklamenų (Corydalis) ir auskarėlių (Dicentra) išskirtą alkaloidą vadinti (+)-ochotensinu, o ne 6S- 3’,4’,6’,8’-tetrahidro-7’-metoksi-2’-metil-6-metilenspiro[7H-indeno[4,5-d][1,3]dioksol- 7,1’(2’H)-izochinolin]-6’-oliu, nors savaime suprantama, kad pagal tokį pavadinimą, žinant nomenklatūros principus ir taisykles, galima vienareikšmiškai užrašyti jo struktūrinę formulę.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 39 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (4496 žodžiai)
  • Ilona
  • Alkolaidai
    10 - 10 balsai (-ų)
Alkolaidai. (2015 m. Spalio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/alkolaidai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 22:38
×