Amerikietiškoji maržinalizmo mokykla


Įvadas. Dėstomoji dalis. Maržinalizmo istorija. Maržinalizmo kryptis ekonomikoje. Pagrindiniai maržinalizmo postulatai. Žymiausi maržinalistai. Maržinalistų idėjos, kurios dabar yra atmestos. Maržinalistų idėjos, atlaikę laiko išbandymus. Amerikietiškoji maržinalizmo moklykla. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas.

Johanas Fon Tiunenas. Vokietis. Jis teoriją vystė nuo XIX a. pradžios iki 7-o dešimtmečio. Jis į ekonomiką įveda ribinės analizės dydžius, siekiant maksimalių reikšmių funkcijose su daugeliu kintamųjų. Pagal Fon Tiuneną maksimali žemės renta užims 1-ą vietą koncentriniame žiede nuo realizuojamų rinkų, o paskutiniame žiede, kuris simbolizuoja izoliuotą valstybę, bus lygi nuliui. Tuo pačiu jis padėjo pagrindus neoklasikinei pasiskirstymo teorijai, kurioje buvo pagrįstas maksimalus darbo našumas.

XIX amžiaus pabaigoje susikūrė Amerikietiškoji maržinalizmo mokykla, kurios įkūrėjas buvo profesorius ekonomistas Džonas Beitsas Klarkas (1847 – 1938). Jo darbuose „Gerovės filosofija“ 1889 „Monopolijos problemos“ 1901 „Ekonomikos teorijos pagrindai“ 1901 pasiūlytas originalus ribinio naudingumo versijos variantas. Šios versijos varianto pagrindinis skirtumas buvo gamybos ir platinimo problemos tyrimas, kuris remiasi ribinio produktyvumo koncepcija, darbo jėga ir kapitalu.

D.B.Klarkas užsibrėžė sukurti teoriją, kuri efektyviai gintų ekonominius šiuolaikinės visuomenės pamatus, įrodytų kapitalizmo teisingumą, kapitalizmo įstatymų taisyklingumą. Šiai teorijai įgyvendinti Klarkas pasiūlė originalų tyrimo metodą, vėliau tapusy labai išplėtotu. Klarkas padalino ekonomikos mokslą į tris dalis. Pirmas kuris buvo skirtas universalių įstatymų formavimuisi, naudodamas „robinzonados“ metodą ir subjektyvę vartotojų psichologinės elgsenos analizę. Klarkas suformulavo tris jo nuomone ekonomines teises: specifinio produktyvumo teisė, mažinantį produktyvumą teisė, ribinio produktyvumo teisė. Klarko mokymai apie statiką ir dinamiką buvo perkelti į ekonominius tyrimus iš teorinės mechanikos. Taip pat jis manė, kad į pirmą vietą pagal svarbą reiktų įtraukti statines sąlygas.

Pagal Klarką tai yra būdinga dėl technikos pažangos stokos, bet kokio darbo ir kapitalo judėjimo fiksuotų pobūdžių produktų reikalavimų ir pilnų laisvos rinkos konkurencijos režimo dominavimu. Esant tokioms statinėms sąlygoms arba ekonominei pusiausvyrai, veikia imanentinės rinkos ekonomikos dėsniai. Jeigu kuris nors iš išvardintų sąlygų nepaisoma tai pusiausvyra tampa pažeidžiama. Paaiškėjo, kad statikos ir dinamikos Paaiškėjo, kad statikos ir dinamikos tyrimai buvo labiausiai pažeidžiama grandimi Klarko metodikoje, nes šie tyrimai mechaniškai aiškina ekonominio vystymosi dėsnius. Atidžiai sekant mokslininko tyrimus, galima nesunkiai suprasti, kad pusiausvyros taisyklė yra kapitalistinės ekonomikos pagrindas.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 334 KB
  • 2013 m.
  • 13 puslapių (1561 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tomas
  • Amerikietiškoji maržinalizmo mokykla
    10 - 4 balsai (-ų)
Amerikietiškoji maržinalizmo mokykla. (2013 m. Gruodžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/amerikietiskoji-marzinalizmo-mokykla.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 23:15
×