Amorfinių ir polikristalinių medžiagų gamybos technologijos


Amorfines medziagos. Amorfinė medžiaga. Kokios medziagos amorfines. Kas yra amorfines medziagos. Kristalų simetrija. Kuo skiriasi kristalines ir amorfines medziagos. Amorfines ir kristalines. Kristalines ir amorfines medziagos. Krištolinė ir amorfines medziagos. Amorfine busena.

Amorfinių ir polikristalinių medžiagų gamybos technologijos. Amorfinės medžiagos. Polikristalinės medžiagos. Kristalai ir jų simetrija. Kristalinė gardelė. Kristalų simetrijos elementai. Kristalų grupavimas pagal makroskopinius simetrijos elementus. Bravės gardelės. Atomų padėčių elementariajame narvelyje žymėjimas. Kristalografinių plokštumų ir krypčių žymėjimas. Atstumai tarp plokštumų. Eksperimentinis kristalų sandaros tyrimas. Papildoma literatūra.

Kietos neorganinės medžiagos, su kuriomis susiduriame gamtoje, buityje ar laboratorijoje, dažniausiai būna kristalinės. Įvairios medžiagos vienos nuo kitų skiriasi savo mechaninėmis, šiluminėmis, elektrinėmis, optinėmis ir kitomis savybėmis. Norint išaiškinti šias medžiagų savybes, yra labai naudinga žinoti, kaip jas sudarantys atomai sąveikauja vieni su kitais ir kaip dviejų gretimų atomų ryšys kristale priklauso nuo jų tarpusavio atstumo. Jei medžiagos atomai erdvėje išsidėstę chaotiškai, tokios medžiagos vadinamos amorfinėmis. Pagal atomų sandarą jas galima laikyti peršaldytais (nespėjusiais susikristalinti) skysčiais. Kristalinėms medžiagoms būdingas tvarkingas atomų išdėstymas. Jos gali būti sudarytos iš vieno kristalo (monokristalo) arba daugelio įvairių dydžių ir įvairiais kampais suaugusių kristalų (polikristalinė medžiaga). Beje, kalbant apie amorfines medžiagas, reiktų pabrėžti, kad amorfinės medžiagos (artimoji tvarka) yra izotropinės fizikinių savybių atžvilgiu, priešingai kristalams (tolimoji tvarka), pasižymintiems fizikinių savybių anizotropija. (artimoji tvarka reiškia reguliarų atomų išsidėstymą – tvarką – tik artimiausių kaimynų aplinkoje, priešingai, negu krist jei perskelsime stiklo gabalą, tai nuskeltoje pusėje nematysime jokių plokštumų, jokių laiptelių. Skeltame paviršiuje matysis ovalūs iškilimai ar įdubimai. Toks pat vaizdas bus perskėlus dervas, klijus. Tokia medžiagos būsena vadinama amorfine. Reikia pastebėti, kad šios medžiagos skirtingai nei kristalinės, neturi pastovios, apibrėžtos lydymosi temperatūros: šildant jos minkštėja, nuo paviršiaus pradeda lydytis ir galų gale tampa skystomis.

Kaitinant daugelį silikatų mišinių tarpusavyje ar su silicio dioksidu, gaunami skaidrūs amorfiniai lydiniai, vadinami stiklais. Tai peršaldytos sistemos. Anijonai ir katijonai stikle išsidėstę kaip skystyje - artimąja tvarka (t. , atstumai tarp molekulių yra maži, o sąveikos jėgos didelės. Jos išlaiko daleles viena prie kitos, todėl medžiagos išlaiko pastovų tūrį, esant fiksuotai temperatūrai. Šios jėgos yra dažniausiai yra elektrinės prigimties, bet priklauso nuo medžiagos, pvz. , jei medžiaga metalas, tai ryšys yra kovalentinis, jei medžiaga joninė, tai jonus riša elektrostatinės jėgos). Tuo tarpu jonų judėjimas medžiagoje (paprastai svyravimai) - charakteringi kietam kūnui.

įprastas langų ir buitinių indų stiklas gaunamas iš baltojo smatšaldžius tokį lydinį, gaunamas stiklas. Apytikrė stiklo sudėties formulė paprastai rašoma taip: na2o*cao*6sio.

  • Microsoft Word 367 KB
  • 2010 m.
  • 22 puslapiai (6537 žodžiai)
  • Universitetas
  • Zofija
  • Amorfinių ir polikristalinių medžiagų gamybos technologijos
    10 - 3 balsai (-ų)
Amorfinių ir polikristalinių medžiagų gamybos technologijos. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/amorfiniu-ir-polikristaliniu-medziagu-gamybos-technologijos.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 22 d. 09:29
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo