Amžinos vertybės literatūroje


Amžinosios vertybės lietuvių literatūroje. Remiamasi Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos, Salomėjos Nėries ir Balio Sruogos kūriniais.


Vertybės – tai tam tikros moralinės nuostatos, pagal kurias žmonės gyvena, dirba, kuria šeimą ir valstybę. Tų nuostatų laikymasis tarsi padeda gyventi prasmingiau ir laimingiau. Kiekvienas susikrauname savo vertybių skrynią. Pirmiausia jas formuoja tėvai, vėliau – draugai, aplinka, asmeninė patirtis ir, žinoma, perskaitytos knygos. Ne veltui sakoma, kad niekas kitas taip gerai neįprasmina mūsų laiko vertybių ir idėjų, kaip literatūra. Joje skleidžiasi visuomenės dvasinis turinys. Nuo pat pirmųjų kūrinių vertybių paieškos ir pastangos jas skleisti kitiems buvo vieni pagrindinių lietuvių rašytojų tikslų. Remdamasi Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos, Salomėjos Nėries ir Balio Sruogos kūriniais, aptarsiu, kokios svarbiausios vertybės įprasmintos jų kūryboje ir lietuvių literatūroje.

XIX a. pab.–XX a. pr. lietuvių literatūroje šeima parodoma kaip viena didžiausių vertybių. Turėti šeimą – reiškia įprasminti savo gyvenimą ir pajusti pilnatvę. Labai gražiai šeimos gyvenimas ir tarpusavio santykiai vaizduojami rašytojos neoromantikės Šatrijos Raganos apysakoje „Sename dvare“. Kūrinyje daug dėmesio skiriama tėvų ir vaikų santykiams, ypač išaukštinamas motinos vaidmuo šeimoje. Pagrindinė veikėja – Mamatė Marija – dvaro ponia, trijų vaikų motina, vargšų globėja ir užtarėja, mokytoja, padėjėja, labai savitos dvasios moteris.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1120 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Ieva
  • Amžinos vertybės literatūroje
    10 - 2 balsai (-ų)
Amžinos vertybės literatūroje. (2020 m. Rugpjūčio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/amzinos-vertybes-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 29 d. 16:56
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo