Analgetikai ir skausmo kontrolė


Analgetikai ir skausmo kontrolė. Skausmo sąvoka ir jo susidarymo mechanizmas. Skausmo informacijos sistema. Nervinių skaidulų charakteristika. Skausmo informacijos sistema. Skausmo slopinimo sistema. Skausmo tipai. Ūminis ir lėtinis skausmas. Ūmaus ir lėtinio skausmo palyginimas. Skausmo paūmėjimas. Skausmo pasekmės. Skausmo įvertinimas. Skausmo klinikinės charakteristikos. Skausmo intensyvumo vertinimo skalės. Vizualinė analoginė skalė (vas). Veidukų skalė (vas). Skausmo malšinimo strategija. Farmakologinis skausmo malšinimas. Ūminio skausmo malšinimas analgetikais. Ūminio skausmo gydymas. Ūminio skausmo malšinimas. Lėtinio skausmo gydymas analgetikais. Nuskausminimo reikšmė. Idiosinkrazinės reakcijos. Idiosinkrazinės reakcijos. gydymas. Vaistų sukeliamų kepenų pažeidimų profilaktika. Klinikinis atvejis. Skausmo klinikos. netradiciniai skausmo malšinimo būdai. Netradiciniai skausmo malšinimo būdai. Masažas. Akupunktūra. Transkutaninė nervų. stimuliacija. Šiluma ir šaltis. Aromaterapija. Homeopatija. Relaksacija.

Skausmas yra sudėtingas subjektyvus jutimas. skausmas visada yra nemalonus, bet jis padeda išvengti kenksmingų aplinkybių, žalingų dirgiklių. sužadina savisaugos reakciją ir vertinamas kaip apsauginis refleksas. skausmas priverčia saugoti pažeistą vietą ir suteikia galimybę organizmui sveikti.

Skausmo jutimas gali būti ir apgaulingas: vienais atvejais jis gali būti nejaučiamas ir liga pasiekia vėlyvą stadiją (pvz., vėžys), kitais atvejais – skausmą sukėlusi priežastis pašalinta, o jis dar tęsiasi (pvz., amputuotos galūnės skausmas) skausmas yra seniausia medicinos problema.

Skausmą sužadina dirgiklis, kuris kyla iš dirginamos odos ir gilesnių vietų (raumenų, sąnarių, antkaulio) bei vidaus organų. dirgikliu gali būti spaudimas, šiluma, šaltis, elektros srovė, cheminės medžiagos. skausmą sukelia dirgiklis, pasiekęs tam tikrą dirginimo laipsnį, vadinamą skausmo slenksčiu. skausmo slenkstį mažina informacijos stoka, baimė, o stresas skausmo slenkstį padidina ir skausmą slopina.

Skausmo jutimas – tai smegenų atsakas į elektrinių ir cheminių veiksnių kombinacijas bet kuriame kūno taške. skausmo jutimas vadinamas nocicepcija, o skausmo receptoriai – nociceptoriais.

Nervinės skaidulos yra dvejopos: mielininės ir žymimos a raide, a skaidulomis skausmo signalas plinta labai greitai, jos perduoda ūmų, stiprų, duriančio pobūdžio trumpai trunkantį skausmą ir spaudimo jutimą. bemielininės ir žymimos c raide, c skaidulomis plinta buko, maudžiančio, gręžiančio, deginančio ilgalaikio skausmo signalai.

Skausmą suvokia tik sąmoningas žmogus. skausmo intensyvumą veikia smegenyse paslėpta ankstesnė patirtis. kas buvo ,,leidžiama“ daryti, kai skaudėdavo vaikystėje, turi įtakos ir suaugusiam.

  • MS PowerPoint 403 KB
  • 2016 m.
  • 63 puslapiai (2387 žodžiai)
  • Universitetas
  • Valda
  • Analgetikai ir skausmo kontrolė
    10 - 1 balsai (-ų)
Analgetikai ir skausmo kontrolė. (2014 m. Spalio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/analgetikai-ir-skausmo-kontrole.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 12:02
×