Analitinė ugdymo filosofija


Analitinė ugdymo filosofija. Analitinė ugdymo filosofija. Ugdymo tikslai. Ugdymo metodai. Išvados. Šaltiniai.


Keliant klausymą kas yra analitinė filosofija, šį klausymą pakeičia kitas klausymas, kaip vartojama „analitinės filosofijos“ sąvoka? Taigi šiuo terminu vadinama viena įtakingiausių XX amžiaus filosofinių mokyklų. Analitinė filosofija priklauso antrajai dabarties filosofijos grupei. Šios filosofijos ištakos siekia XIX amžių. Tarp jos pirmtakų, šalia Franzo Brentano (1838- 1917), Alexiuso Meinongo (1852- 1920), galima paminėti Bernardą Bolzaną (1781- 1848), kuriam būdinga ypač aiški kalba, skaidri argumentacija bei dalykinių problemų keitimas sąvokinėmis. Jis sukūrė naują filosofavimo stilių, stilių orientuotą į kasdienės kalbos vartoseną. „ XX amžiuje išplėtojo George‘as Moore‘as ir ypač Liudwigas Wittgensteinas Filosofiniuose tyrinėjimuose (1953). Iš čia kylanti analitinės filosofijos srovė vadinama kasdienės, arba įprastosios, kalbos filosofija“ .

L. Wittgensteino filosofija ganėtinai stipriai darė poveikį ir ugdymo filosofijai. „Ugdymo filosofijos atstovai, sekdami analitikų keliu, „pradėjo teigti, kad ir ugdymo problemų atsiranda dėl to, kad netaikliai vartojamos sąvokos, netinkamai sudaromi sakiniai, neracionaliai rašomi tekstai, tad yra neteisingai suprantami“ . Nemažą susirūpinimą sukėlė mokymo, vadovėlių, vėliau ir švietimo dokumentų kalba, taip pat susirūpinta kritinio mąstymo ugdymu.

Kitos ugdymo analitikų svarstytinos problemos, „ įvairios ugdymo naujovės sietinos su politinio, ekonominio ir socialinio gyvenimo naujovėmis. Ugdymo žodyną papildė tokios sąvokos kaip integracija, pilietiškumas, atvirumas, visuminis mokymas, subalansuota plėtra“ 6. Šios sąvokos prašo atskiro paaiškinimo, nes ugdytinio ir ugdytojo sąmonė nėra iš anksto pasirengusi aiškiai ir teisingai suprasti šias sąvokas. Dokumentams analizuoti yra reikalingi paaiškinimai ir specialūs žodynėliai mokytojams.

  • Filosofija Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1376 žodžiai)
  • Universitetas
  • As
  • Analitinė ugdymo filosofija
    10 - 1 balsai (-ų)
Analitinė ugdymo filosofija . (2017 m. Birželio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/analitine-ugdymo-filosofija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 18:17
×