Analizatoriai


Analizatoriai. Odos analizatorius. Skonio analizatorius. Uoslės analizatorius. Klausos analizatorius.

Organizmas gauna daug informacijos iš jį supančios aplinkos. Ši informacija yra vertinama sensorinės sistemos. Dėl sensorinės sistemos vyksta ne tik dirgiklio vertinimas, bet ir organizmas verčiamas prisitaikyti, keistis, kartais pakinta jo elgsena (maisto ieškojimas, giminės pratęsimas ir t.t.).

Didžioji dauguma jutimo organų periferinės dalys išsivystė galvinėje dalyje – akis, ausis, skonis, uoslė.

Periferiniai receptoriai (sensoriniai ar jutiminiai organai)

Iš jų išeinančios nervinės skaidulos (įcentriniai laidai)

CNS ląst.gr., sudarančios sensorinį centrą

Receptorius – tai specializuotai jautrios struktūros, juntančios įvairius dirgiklius ir juos paverčiantys veikimo potencialu. Vieni dirgikliai šiems receptoriams gali būti adekvatūs (klausos receptoriai – garsas) ar neadekvatūs (šalčio pojūtis – termoreceptoriai).

Pagal dirgiklį: Mechanoreceptoriai (osmoreceptoriai), Fotoreceptoriai, Termoreceptoriai, Chemorecpetoriai, Skausmo receptoriai (nociceptoriai)

Pagal sukeltus pojūčius: Uoslės, Skonio, taktiliniai, skausmo, statokinetiniai

Pirminiai jautrūs receptoriai – taktiliniai, uoslės ir kt. nervinėse galūnėlėse kyla VP, kuris sklinda link sensorinio branduolio.

Antriniai jautrūs receptoriai - regos, klausos, skonio vestibuliarinai receptoriai. Receptoriai – specializuotos epitelio ląstelės, jas sujaudinus išsiskiria mediatorius. Epitelinėje ląstelėje gali vykti dirgiklio moduliavimas.

Adaptacijos fiziologinė paskirtis: silpnai besiadaptuojantys receptoriai svarbūs tikslių, absoliučių ir staigių dirgiklių vertinimui. Iš vienos pusės, receptoriai prie dirgiklio pripranta, bet sustiprinus tą patį dirgiklį, receptorius gali jį justi kaip visiškai naują dirgiklį.

Kiekvienas sensorinis neuronas turi receptorinį lauką, kurie persidengia.

Sensorinė informacija į galvos smegenis kyla skirtingais keliais. Per gumburą pereina visa sensorinė informacija, išskyrus uoslės.

1.Odos taktiliniai – odos paviršius maždaug 1,5-2 m2. Laisvos nervinės galūnėlės ir inkapsuliuoti mechanoreceptoriai. Jutimai sklinda mielinizuotomis aferentinėmis nervinėmis skaidulomis. Taktilinius pojūčius galima sukelti tam tikruose taškuose. Receptorių tankis šiems jutimams nėra vienodas. Jautriausios vietos: liežuvis, lūpos, pirštų galūnėlės ir t.t. kuo švelnesnis jutimas, tuo receptoriai arčiau odos paviršiaus.

  • Medicina Konspektas
  • Microsoft Word 3493 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1614 žodžiai)
  • D
  • Analizatoriai
    10 - 8 balsai (-ų)
Analizatoriai. (2015 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/analizatoriai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 01:58
×