Analizinė chemija. Kokybinė analizė


Analizines chemijos uzdaviniai. Kokybine analize chemija. Jonu radimas. Kokynine katijonu analize schema. Chemija kiekybine analize referatas. Analizines chemijos laboratoriniai darbai. Analizines chemijos aprasas. Analizinės katinjonų grupės.

Įvadas. Analizinių operacijų atlikimo technika. Katijonų skirstymas į analizines grupes rūgščių – bazių metodu. Katijonų analizė. Kalio jonų radimas. Bario jonų radimas. Kalcio jonų radimas. Bario ir kalcio atskyrimas nuo pirmos grupės katijonų. Sidabro jonų radimas. Švino jonų radimas. Cinko jonų radimas. Aliuminio jonų radimas. Mangano jonų radimas. Magnio jonų radimas. Vario jonų radimas. Nikelio jonų radimas. Analizės eiga. Sausų druskų analizė. Anijono radimas. Saugaus darbo laboratorijoje taisyklės.

Reakcijos gali būti atliekamos “šlapiuoju” būdu – kai tiriamoji medžiaga pirmiausia ištirpinama ir tik po to tiriama jos sudėtis, ir “sausuoju” būdu – kai medžiaga analizuojama neištirpinta. Kokybinei analizei dažniausiai taikomos reakcijos, vykstančios tirpaluose. Analizinės reakcijos atliekamos pridedant į tiriamąjį tirpalą tam tikrų reagentų, sudarančių su ieškomuoju jonu būdingus produktus. Šios reakcijos vadinamos būdingosiomis jonų reakcijomis, arba jono radimo reakcijomis. Pavyzdžiui, chlorido jonai su sidabro jonais sudaro baltos varškės pavidalo sidabro chlorido nuosėdas, šviesoje tamsėjančias, netirpstančias azoto rūgštyje. Todėl sidabro nitratas azoto rūgšties terpėje yra būdingas

reagentas chlorido jonams rasti. Šildomos amonio druskos, reaguodamos su šarmais, išskiria amoniaką. Čia šarmo tirpalas yra būdingas reagentas amonio jonams rasti tiriamame tirpale.

Būdingąsias reakcijas galima atlikti mėgintuvėliuose, lašų ir mikrokristaloskopiniais metodais. Tiriant mėgintuvėliuose, į tiriamo tirpalo mėginį pridedami keli lašai būdingo reagento tirpalo ir stebimas sąveikos su juo rezultatas.

Jeigu gaunamos nuosėdos yra būdingos kristalinės formos, tai reakcija atliekama mikrokristaloskopiniu būdu. Analizuojant šiuo metodu, ant objektinio stiklelio tiriamojo tirpalo lašas sumaišomas su reagento lašu, o susidarę kristalai stebimi pro mikroskopą. Reakcijos, kurioms vykstant pasikeičia tirpalo spalva, arba susidaro spalvotos nuosėdos, atliekamos ne tik mėgintuvėliuose, bet ir lašų metodu. Lašų reakcijos atliekamos ant filtravimo popieriaus lapelių arba ant porceliano plokštelių. Apie tai, ar yra tirpale vienų ar kitų jonų, sprendžiama iš gautos filtravimo popieriuje dėmės spalvos.

Šildymas ir garinimas. Kai kurios reakcijos vyksta aukštesnėje nei kambario temperatūroje. Mišiniams šildyti naudojami dujų degikliai, spiritinės lemputės ir elektrinės plytelės. Stiklinė lėkštutė ar tiglis su šildomu tirpalu statomi ant asbestinio tinklelio, kaitinama liepsna ar plytele. Kartais šildymui naudojamos vandens vonios. Šildoma stiklinė ar tiglis statomi ant vonios, o mėgintuvėlis įleidžiamas į vandens vonią. Niekada nereikia šildyti tirpalo kūginiuose mėgintuvėliuose tiesiai virš degiklio arba virš spiritinės lemputės liepsnos, nes tirpalas gali ištikšti.

Paprastai nusodinimo reakcija atliekama taip: į mėgintuvėlį sulašinami keli lašai tiriamo tirpalo, po to pipete sulašinamas reikiamas kiekis reagento tirpalo, o mėgintuvėlio turinys išmaišomas stikline lazdele, nuosėdoms leidžiama nusėsti arba jos centrifuguojamos. Jeigu dar pridėjus regento tirpalo lašą, virš nuosėdų esantis skaidrus tirpalas nesidrumsčia, ieškomi jonai yra visiškai nusodinti.

Kartais virš nuosėdų esantis tirpalas lieka drumstas net ilgai jį centrifuguojant. Aišku, kad susidarė koloidinis tirpalas. Koloidinių dalelių koaguliacijai paspartinti drumstą tirpalą (su visu mėgintuvėliu) reikia pašildyti vandens vonioje. Pašildžius drumstą tirpalą jis iš naujo centrifuguojamas.

Centrifugavimas ir nuosėdų perplovimas. Mažai tirpių junginių nuosėdos nuo tirpalo atskiriamos centrifuguojant. Dirbant su elektrine centrifuga, reikia laikytis šių reikalavimų:

Vienas prieš kitą centrifugoje esantys mėgintuvėliai turi būti vienodos masės. Todėl reikia naudoti vienodų matmenų mėgintuvėlius, juose esančių tirpalų tūriai turi būti vienodi.

Į mėgintuvėlius pilti tirpalo tiek, kad jo paviršius būtų apie 10 mm žemiau krašto.

Jeigu tuo pat metu centrifuguojami keli tirpalai, reikia atsiminti, kokioje tūtelėje įstatytas mėgintuvėlis su konkrečiu tiriamu tirpalu.

Prieš įjungiant elektrinę centrifugą į tinklą, uždaromas centrifugos dangtis, o tik tada įjungiama elektros srovė.

Centrifugavimo trukmė priklauso nuo nuosėdų pobūdžio. Paprastai centrifuguojama 1-2 minutes.

  • Microsoft Word 283 KB
  • 2016 m.
  • 21 puslapis (4840 žodžiai)
  • Domantas
  • Analizinė chemija. Kokybinė analizė
    10 - 1 balsai (-ų)
Analizinė chemija. Kokybinė analizė. (2013 m. Kovo 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/analizine-chemija-kokybine-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 21 d. 10:48
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo