Anatomija konspektas (3)


Anatomija konspektas.


Kas sudaro nervinį audinį-Nervinį audinį sudaro nervinės ląstelės, vadinamos neuronais, ir įvairiospagalbinės ląstelės, kartu vadinamos neuroglija.Neuronas- struktūrinis ir funkcinis nervinio audinio vienetas.jissusideda iš kūno ir ataugų. Ataugos-aksonai ir dendritaiNeuronai skirstomi į juntamuosius, efektorinius,įterptinius.Jungemojo audinio rūšys ir f-jos.Jungiamieji audiniai sudaryti iš ląstelių ir tarpląstelinės medžiagas.Jungemieji audiniai atlieka trofinę, apsaugine ir atramine f-ją.Apsauginė f-ja-fagocitų veikla, atrarninė-siejamasu organų stromos formavimu, Jungiamiesiems auduniams priklauso skaidulinis,retikulinis, riebulinis,kremzlinis, kaulinis audiniai ir kraujas, limfa. Skaidulinis jungiamasis audinys - sudaro daugelio organų stromą,raiščius,fascijas, antkaulį, - turi daug tarpląstelinės medžiagos apsauginę-jie fagocituoja žuvusias ląsteles, svetirnkūnius,dalyvauja uždegiminėse ir alerginėse reakcijose, mažina kraujo krešėjimą, didina kraujo ir audinių barjero laidumą, reguliuoja homeostazę aplinkiniame jungiamajame audinyje. Gaubia pagrindinė medžiaga. Ji yra klampi, pusiau skysta žėlė, praskiesta audinių skysčiu. 2) Retiklulinis jungiamasis audinys — tai paprasčiausias struktūros jungiamasis audinys. Jis sudaro blužnies, limfinazgių, kaulų čiulpų, kepenų skiltelių stromą.3)Riebalinis audinys-baltasis ir rudasis riebaliniai audiniai.Baltasis- sudaro beveik visą žmogaus riebalinį audinį, jis yra energijos šaltinis, taip pat atlieka amortizacijos f-ją.Rudasis-jo esti tik parenatalinio ir naujagimystės periodais, jų f-ja gaminti ir reguliuoti šilumą.

4)Kaulinis audinys-sudarytas iš kaulinių ląstelių ir tarpląstelinės med.Kaulinio audinio tarpląstelinė medžiaga persunkta druskomis, todėl yra kieta ir stipri.

5)Kremzlinis audinys- turi daug tarpląstelinės medžiagos.Hialininė,- yra tose kūno vietose, kur reikia ne tik mechaninės atramos, bet ir lankstumo Skaidulinė- sandara panasi i sausgysles, yra ten, kur butina atrama ir atsparumas tempimui; tarpslanksteliniai diskai, gaktine savarza,kelio sanarys(meniskai)

Kaulų jungčių rūšys.Kaulu jungtys- skaidulinės (raiščiai, siūlės, įkalaU, kremzlinės, sanarinės jungtys. Skaidulinės ir kremzlinės jungtys yra nepaslankios.Kaulų griaučių dalys.Visas skeletas dalijamas į 4 dalis:l liemens, 2 viršutinių galūnių, 3 apatinių galūnių.4 kaukolės skeletai. Liemens skeletą sudaro stuburas ir krūtinės ląsta.. Stuburas- sudarytas iš 33-34 slankstelių(vertebrae),kiekvienas slankstelis turi į priekį atkreiptą kūną ir atgal nukreiptą lanką,tarp jų yra slankstelio anga, per visą stuburą iš šių kanalų susidaro anga iš kurių susidaro stuburo kanalas. Jame yra nugaros smegenys. Stubure yra 5 dalys. 1) kaklinė dalis-7 kaklo slanksteliai,(jie yra mažiausi, atlantas, ašis)2) krūtininė dalis-12 krūtinės slankstelių,(einant žemyn, krūtinės slanksteliai didėja)3) juosmeninė dalis-5 juosmens slanksteliai(yra patys didžiausi), Kaklo, krūtinės ir juosmens slanksteliai vadinami laisvaisiais, nes jie nesuaugę ir jungiasi kremzlėmis, raiščiais bei sanariais.4) kryžmeninė dalis- 5kryžmens slanksteliai, suaugę į vieną kaulą -kryžkaulį,yra trikampės formos kaulas, viršutinis galas vad.pamatu, apatinis vad. Viršūne, kryžkaulis turi 2 paviršius:dubeninį ir nugarinį, šoninėse nugarinio paviršiaus dalyse yra sąnariniai laukai jungčiai su dubens kaulais,kryžkaulio forma aiškiai atspindi lytinius skirturnus.Moters kryžkaulis trumpesnis, platesnis, o vyrų ilgesnis, siauresnis ir lenktesnis. 5) uodeginė dalis-4-5 uodeginiai slanksteliai, suaugę į vieną kaulą-stuburgalį.Suaugusio žmogaus stuburas turi 4 linkius:2 linkiai į priekį, kaklinėje ir juosmeninėje dalyje vad.

  • Medicina Konspektas
  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (3191 žodžiai)
  • Urtė
  • Anatomija konspektas (3)
    10 - 7 balsai (-ų)
Anatomija konspektas (3). (2016 m. Kovo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/anatomija-konspektas-3.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 12:58
×