Anatomijos konspektas (2)


Audinių rūšys. Kvėpavimo reguliacija. Kvėpavimo dažnumas.


Epitelinio audinio f-jos: dengia visą žmogaus kūną, iškloja tuščia vidurius organus,serozinės kūno ertmes, sudaro liaukas. Jis atlieka apsaugine, medžiagų apykaitos tarp organizmo ir aplinkos, sekrecine bei jutimine funkcijas. Nepažeistas epitelinis audinys skiria organizmą nuo išorės ir apsaugo jį nuomechaninio, terminio, cheminio poveikio ir nuo mikroorganizmų.

Liaukinis epitelis - pagrindinė funkcija yra sekrecine. Vienos sekrecinės ląstelės sekretą išskiria į kūno ar gleivinės paviršių, o kitos tiesiai į kraują. Sekrecinių ląstelių grupės sudaro liaukas . Išorinės sekrecijos liaukos turi ištekamuojiu latakus, kurie atsiveria į kūno paviršių. Belatakes liaukos neturi ištekamųjų latakų. Jos gamina hormonus, o šie išskiriami tiesiai į kraują.Epitelinio audinio ląstelės geba atsinaujinti.

Jungiamieji audiniai sudaryti iš ląstelių ir tarpląstelinės medžiagas.Jungemieji audiniai atlieka trofinę, apsauginę (fagocitų veikla), atrarninė (organų stromos formavimas).

Skaidulinis jungiamasis audinys - sudaro daugelio organų stromą, raiščius, fascijas, antkaulį, - turi daug tarpląstelinės medžiagos.f-ja apsauginę-jie fagocituoja žuvusias ląsteles, svetirnkūnius,dalyvauja uždegiminėse ir alerginėse reakcijose, mažina kraujo krešėjimą, didina kraujo ir audinių barjero laidumą, reguliuoja homeostazę aplinkiniame jungiamajame audinyje. Jungiamojo audinio ląsteles gaubia pagrindinė medžiaga. Ji yra klampi, pusiau skysta žėlė, praskiesta audinių skysčiu.

Riebalinis audinys- baltasis ir rudasis riebaliniai audiniai. Baltasis sudaro beveik visą žmogaus riebalinį audinį, jis yra energijos šaltinis, taip pat atlieka amortizacijos f-ją.Rudasis jo esti tik prenatalinio ir naujagimystės periodais, jų f-ja gaminti ir reguliuoti šilumą (ypač svarbi naujagimio kūno temperatūrai palaikyti).

Kaulinis audinys -sudarytas iš kaulinių ląstelių ir tarpląstelinės medžiagos. Kaulinio audinio tarpląstelinė medžiaga persunkta druskomis, todėl yra kietas ir stiprus.

Kraujas - tai skystas audinys, sudarytas iš plazmos ir kraujo kūnelių:eritrocitų, leukocitų, trombocitų. Eritrocitai-hemoglobinas-dalyvauja dujų apykaitos ir audinių kvėpavimo procesuose. Leukocitai- dalyvauja uždegiminėse organizmo reakcijose, fagocituoja svetimkūnius, dalyvauja alerginėse reakcijose.Trombocitai-sintezuoja kraujo krešėjimo faktorius, fiziologiškai aktyvias medžiagas(serotoniną),sudaro krešulį ir stabdo kraujavimą.

Limfa - šviesiai gelsvos spalvos lipnus skystis.Limfoje yra forminių elementų limfocitų, plazminių ląstelių ir antikūnių. Joje yra specifinių baltymų antikūnų. Limfa kreša, nes joje yra fibrinogenas.

Raumuo kaip organas: jį sudaro įvairus kiekis raumeninių ląstelių (miocinų) skaidulų. Jungiamuoju audiniu skaidulos yra susijungusios į pirminius, antrinius ir tretinius raumeninis pluoštus. Raumeninių skaidulų skaičius ir jų storis lemia raumens susitraukimo jėgą. Raumuo turi kraujagyslių tinklą, kuris laiduoja gerą raumenų kraujotaką jo darbo metu. Cheminė energija raumenyse virsta darbu ir šiluma. Į kiekvieną raumenį ateina simpatinių (reguliuoja medžiagų apykaitą ir kraujotaką), juntamųjų (perduoda į CNS raumens susitraukimo jėgą ir greitį) ir motorinių (sužadina raumens susitraukimą) nervinių skaidulų.

Širdies skersaruožis audinys- sudarytas iš ląstelių kardiomiocitų. Kontraktiniai kardiomiocitai atlieka širdies susitraukimą. Laidieji kardiomiocitai vadovauja širdies darbui, juose kyla širdies veiklą sužadinantis impulsas, plintantis iki kontraktinių struktūrų.

Lygusis raumeninis audinis – sudarytas iš verpstės formos ląstelių. Lygusis raumeninis audinys susitraukia lėtai ir sugeba ilgą laiką būti susitraukęs. Jis sudaro tuščiavidurių organų sienos raumeninį dangalą.

  • Medicina Konspektas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (3068 žodžiai)
  • Liveta
  • Anatomijos konspektas (2)
    10 - 3 balsai (-ų)
Anatomijos konspektas (2). (2016 m. Vasario 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/anatomijos-konspektas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 15:02
×