Anglija 19 amžiuje pirmauja pasaulyje


Anglija xix a. Anglijos kolonijos pasaulyje. Anglija xix a.. 19 amziaus anglija. Anglija 19 amzius. Didzioji britanija 19a. Anglija 19a. Anglijos politine valdzia 19amziuje. Antantes susidarymas. Anglija nuo 19a..

Anglijos pirmavimas pasaulyje XIX a. I pusėje. Anglija netenka pirmosios pasaulio pramoninės valstybės vaidmens. Bankų augimas. Kapitalo išvežimas. Anglijos vidaus politika XIX a. Pabaigoje – XX a. Pradžioje. Anglijos kolonijinė užsienio politika XIX a. Pabaigoje – XX a. Pradžioje. Antantės susidarymas. Panaudota literatūra.

Didžioji britanija xix a. Viduryje buvo pasaulyje pirmaujanti industrinė valstybė. Apie 1850 m. Britai yra anglies ir plieno karaliai: anglija vadovauja pasaulio dirbtuvėms . Nuo xviii a. Jie visą pasaulį apraizgo prekybos tinklu, per kurį realizuoja produktus su etikete made in britain (pagaminta britanijoje). Kolonijos krauna imperijai turtus. Jungtinė karalystė aprūpinama žaliavomis ir didžiule rinka.

Anglija buvo pirmoji šalis, kurioje įsigalėjo perlamuitarizmas. Vyriausybė turėjo remtis balsų dauguma žemesniuose rūmuose. Jeigu jos surinkti nepavykdavo, vyriausybė privalėjo atsistatydinti. Konservatoriai ir liberalai pakaitom ateidavo į valdžią.

Didžiojoje britanijoje vyko atkakli kova dėl rinkimų teisės ir dėl galimybės sukurti profsąjungas. Rinkimų teisė vyrams xix a. Pabaigoje buvo išplėsta net keletą kartų. Tačiau visuotinę teisę vyrai gavo tik 1918 m. Moterys terėjo palaukti dar 10 metų.

Britų visuomenė griežtai pasidalijusi į klases. Stambūs prekybininkai, bankų savininkai, dvarininkai, fabrikų ir laivų savininkai sudarė aukštąjį luomą. Jie turėjo didelę politinę ir ekonominę valdžią. Industrializacija didino darbininkų skaičių, bei sukūrė naują viduriniąlą klasę, kurią sudarė samdomi valdininkai ir tarnautojai.

Xix a. Viduryje didžioji britanija buvo pasaulio bamba pramonės ir prekybos srityse. Londono centras buvo pagrindinis pinigų pervedimo ir paslaugų teikimo organizmo nervas. Svaras sterlingų tapo tarptautiniu vertės matu. Kitos šalys londone draudė prekes ir laivus. Didžioji britanija investavo į užsienį daugiausiai iš visų kitų šalių. Galinga imperija imperija vadovavo pasaulio prekybai bei pramonei ir xix a. Antroje pusėje. Šis laikotarpis buvo palankiausias šalies politikai ir ekonomikai. Štai kaip tai 1865 m. Suformulavo garsus anglų ekonomistas viljamas dževonsas (william jevons): šiaurės amerikos ir rusijos lygumos yra mūsų grūdų laukai, čikaga ir odesa – mūsų grūdų sandėliai, kanada ir baltijos šalys yra mūsų miškai, australijoje yra mūsų avių fermos, argentinoja ir vakarinėse šiaurės amerikos prerijose ganosi mūsų jaučių bandos. Peru siunčia mums savo sidabrą, o auksas iš pietų afrikos ir australijos plaukia į londoną. Indai ir kinai augina mums arbatą, o mūsų kavos, cukraus ir prieskonių plantacijos yra indijoje. Ispanijos ir portugalijos vynuogynai yra mūsų vynas, o viduržemio jūra – mūsų vaisių sodas. O mūsų medvilnės augintojai, iki šiol buvę jav pietuose, dabar jau paplitę po visą pasaulį, kur tik yra šilta. ¬.

Tačiau tai pasikeitė xix a.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2012 m.
  • 11 puslapių (2595 žodžiai)
  • Mantvydas
  • Anglija 19 amžiuje pirmauja pasaulyje
    10 - 2 balsai (-ų)
Anglija 19 amžiuje pirmauja pasaulyje. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/anglija-19-amziuje-pirmauja-pasaulyje.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 17 d. 01:37
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo