Anglijos revoliucija ir šalies iškilimas


Anglijos revoliucija ir šalies iškilimas. Anglija xviia. pr. Anglijoje nuo XIIIa. karalius valdė tardamasis su parlamentu. Anglijos religija. 1640 – 1649m. revoliucijos priežastys. Revoliucijos pradžia 1640 – 1642m. Pilietinis karas 1642 – 1649m. Respublika ir Kromvelio protektoratas 1649 – 1658m. Monarchijos atkūrimas. Anglijos revoliucijos rezultatai.


Gyveno 5mln.gyventojų; baudžiava jau buvo išnykusi; valstiečiai mokėjo piniginę duoklę žemės savininkams (džentelmenams); žemvaldžiai pasiimdavo sau dalį kaimo bendruomenės laukų ir atribodavo ją akmenų užtvaromis arba medžių juostomis (aptvėrimais); aptvertą žemę dvarininkai nuomojo fermeriams, kurie ūkininkaudavo pasitelkę samdinius; džentelmenai steigė manufaktūras, tapo prekybos bendrovių dalininkais; Anglijoje nebuvo draudžiama miestiečiams pirkti dvarus ir tapti bajorais; Londonas tapo didžiausiu Europos miestu; manufaktūrose audžiami – gelumbė, flanelė,-išsiplėtė stiklo, muilo, parako gamyba,daugėjo spaustuvių,, augo akmens anglies gavyba, užsienio prekyba.

1645m. įvyko mūšis prie Nesbio, parlamento armija pasiekė pergalę; 1649m. Karaliui Karoliui I paskelbta mirties bausmė, pirmą kartą pasaulyje valdovas nubaustas tautos vardu; 1649m. Anglija paskelbta respublika.

Vyksta levelerių ( lygintojų, kurie pasisakė už monarchijos ir lordų rūmų panaikinimą, visiems suaugusiems vyrams suteikti rinkimų teisę) ir digerių (reikalavo nemokamai išdalyti beturčiams žemę ir panaikinti privatinę nuosavybę): 1649m. prasideda O.Kromvelio karas su Airija ir Škotija, po nukariavimo Anglija, Airija ir Škotija sudaro vieną valstybę; 1651m.paskelbiamas Navigacijos aktas(prekes į Angliją gali įvežti tik anglų ar prekes gaminančių valstybių laivai, dėl to prasideda karas su Olandija); 1653m. Kromvelis psiskelbia lordu protektoriumi. Anglijoje įvedama karinė diktatūra. Kromvelis stengiasi paversti Angliją stipriausia jūrų valstybe.

  • Istorija Skaidrės
  • MS PowerPoint 113 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (602 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Modestas
  • Anglijos revoliucija ir šalies iškilimas
    10 - 6 balsai (-ų)
Anglijos revoliucija ir šalies iškilimas. (2016 m. Gegužės 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/anglijos-revoliucija-ir-salies-iskilimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 01:32
×