Anglikonybė


Anglikonybės bruožai. Kas yra anglikonybė. Anglikonybei budinga. Anglikonybės pradžia. Anglikonybes. Kuris is teiginiu budingas tik anglikonybei. Kas budinga tik anglikonybei. Kas budinga tik anglikonybe. Miestas kuriame atsirado anglikonybe. Anglikonybės centras.

Reformacija, kuri ryžosi priešintis šitokiai padėčiai, iš esmės buvo judėjimas už „žodį“. Ji siekė grižti prie biblijoje surašyto dievo žodžio ir taip pakeisti drama, spalvomis bei judesiu besiremiantį ritualą, kad jo centru taptų žodis, o doktrina būtų aiški ir visiems suprantama. Patys reformatoriai neretai mėgindavo bažnytinio gyvenimo centru padaryti komuniją, tačiau seni kongregacijų papročiai sužlugdydavo jų pastangas. Žinoma, radikalių judėjimų visuomet yra buvę. Mūsų amžiuje labai išaugo sekmininkų bažnyčia. Jų tikėjimo centre „dvasia“, o ne „žodis“, ir apeigoms būdingas visiškas jausmų atsipalaidavimas, laisvi kūno judesiai ir nevaržomas visų tikinčiųjų dalyvavimas (gana dažnai, nors ne visuomet, „kalbama įvairiomis kalbomis“, jos interpretuojamos, pranašaujama).

Reformacija, kuri ryžosi priešintis šitokiai padėčiai, iš esmės buvo judėjimas už žodį . Daugelio protestantų bažnyčių savaitinėse pamaldose svarbiausias tapo pamokslas. Liuteronų bažnyčiose išpopuliarėjo himnų giedojimas, jais papildant žodines apeigas ir maldas. Anglijos bažnyčia įsivedė nuosaikią maldaknygės tvarką, ir kasdieninis biblijos skaitymas, psalmės bei maldos pasidarė svarbiau už pamokslavimą.

Reformacijos įtakoje atsirado ir labai savitų tradicijų. Pavyzdžiui, anabaptistai ne tik buvo nusistatę prieš kūdikių krikštijimą, bet ir atvirai rodydavo savo jausmus apeigų metu, dvasios valdomuose susirinkimuose maldomis išreikšdami asmeninį tikėjimą. O xvii a. Kvakeriai iš tiesų drebėdavo (angl. Quaker iš quake – drebėti ) dievo akivaizdoje.

Xviii a. Visų angliškai kalbančių šalių protestantizme atsirado didelių pokyčių. Evangelinio atgimimo judėjimo, davusio pradžią metodistams, išskirtinis bruožas buvo entuziastingas himnų giedojimas. Himnai turėjo objektyvų ir išsamų, doktrina besiremiantį turinį, tačiau išreiškė ir tikinčiųjų jausmus dievui. Šis atgimimas šluote nušlavė senąsias metrinės struktūros psalmes, o jų vietą užėmė wattso bei wesley‘ių, cowperio ir toplady sukurti himnai. Kur kas dažniau buvo švenčiama ir velykų vakarienė.

Išskyrus himnus, protestantizmas panašus į romos katalikybę tuo, kad apeigose paprastai dominuoja vienas žmogus, stovintis priešakyje , taip pat tų apeigų iškilmingumu: žmogui klauptuose religija yra pasyvus, bet rimtas dalykas. Tačiau xx a.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 5 KB
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (485 žodžiai)
  • Anglikonybė
    10 - 1 balsai (-ų)
Anglikonybė. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/anglikonybe.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 15:02
×