Anksčiau gamta baugino žmogų, dabar žmogus baugina gamtą


Kaip anksciau gamta baugino zmones. Anksčiau gamta baugino žmogų o dabar žmogus baugina gamtą. Zmogus anksciau ir dabar. Anksciau gamta baugino gamta. Rasinys anksciau ir dabar. Gamta ankščiau ir dabar. Koks zmogus buvo anksciau ir koks yra dabar rasinys. Rašinys apie pavojus gamtoje. Kultūros supratimas anksčiau ir dabar. Gamta dabar ir anksciau.

Jau nuo senų senovės žmogus, gyvendamas gamtos prieglobstyje, turėjo stebėti gamtą, išmokti suprasti įvairius jos reiškinius, prisitaikyti gyventi, maitintis, nežūti. Nematomi ir nenuspėjami gamtos reiškiniai žmogų baugino. Bandydamas ir klysdamas jis sužinojo, kad naudinga, o kas – ne, kas paklūsta jo veiksmams, o kur reikia panaudoti jėgą ir prievartą. Civilizacija visiškai pakeitė žmogaus mąstymą ir veiksmus: iškilo pavojus žmogaus ir gamtos draugystei. Atėjo laikas nuspręsti, kaip toliau gyventi.

Tūkstančius metų žmogaus veikla nedarė didelės žalos gamtai. Kai vienoje vietovėje maisto ištekliai išsekdavo, žmonės persikeldavo į kitą vietą, ten išdegindavo mišką ir įdirbdavo žemės sklypą, medžiodavo arba kitu būdu prasimanydavo sau maisto. Jų apleisti sklypai greitai vėl apaugdavo mišku, kuriame padaugėdavo žvėrių. Medžiotojų ir maisto rinkėjų bendruomenėje žmogaus poreikiai atitiko gamtos galimybes. Gyvųjų sistemų plėtotė tuo metu harmoningai sutapo su aplinka - oru, dirva ir vandeniu.

Pusiausvyrą tarp gamtos ir žmogaus veiklos pažeidė darbo įrankių tobulėjimas. Prieš 10 tūkstančių metų, pradėjus vystytis žemdirbystei ir gyvulininkystei, labai padaugėjo maisto išteklių. Jie skatino greitą gyventojų skaičiaus augimą ir pirmų gyvenviečių kūrimąsi. Tolesnė maisto gamybos technologijų, medicinos ir pramonės plėtra palyginti negausią žmonių bendruomenę pavertė milžiniška populiacija. Ji jau buvo aprūpinta technika ir kuo toliau, tuo daugiau reikalavo žaliavų ir energijos. Žmogaus poveikis gamaistą, namų apyvokos ir prabangos reikmenis, žmonės gamina ir vis daugiau kenksmingų atliekų. Dujų, aerozolių, suodžių pavidalu jos patenka į atmosferą, o su pramonės nutekamaisiais vandenimis suplaukia į upes, ežerus ir jūras. Sausumoje ir vandens telkiniuose kaupiasi gan svetimos, Žmogaus sukurtos medžiagos - plastmasės, sintetinės skalbimo priemonės, pesticidai, tirpikliai, dažai, radioaktyvios medžiagos, įvairios šiukšlės. Kadangi sintetinių medžiagų bakterijos ir grybai nesugeba skaidyti arba, skaido labai sunkiai, jos išlieka gamtoje ilgai ir daugeliu atvejų yra labai pavojingos.

Be cheminių medžiagų ir šiukšlių, aplinkoje plinta bakterijos ir grybai, sukeliantys žmogaus, gyvulių ir augalų ligas, gadinantys pastatus, įrenginius. Taip pat transportas, pramonės įmonės ir statybų aikštelės kelia didžiulį triukšmą. Šiluminės ir atominės elektrinė skleidžia į orą ir vandens telkinius šilumą. Visi šie cheminiai, fiziniai ir biologiniai veiksniai, dėl didelės koncentracijos ar ilgo veikimo, sukeliantys neigiamus pakitimus aplinkoje, vadinami antropogenine (žmogaus sukel­ta) tarša.

Patekę į aplinką teršalai nepasilieka išmetimo vietoje. Juos išnešioja vėjas, vanduo, gyvi organizmai, taip pat ir žmo­gus. Jav mokslininkai nustatė, kad tik 1% pagamintų pesticidų pasiekia žemės ūkio kenkėjus ir juos naikina. Kita jų dalis prasiskverbia į dirvožemį, vandens telkinius, patenka į visus tos pačios ekosistemos organizmus bei į gretima­s ekosistemas.

  • Microsoft Word 9 KB
  • 2012 m.
  • 4 puslapiai (988 žodžiai)
  • Mokykla
  • Anksčiau gamta baugino žmogų, dabar žmogus baugina gamtą
    10 - 3 balsai (-ų)
Anksčiau gamta baugino žmogų, dabar žmogus baugina gamtą. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/anksciau-gamta-baugino-zmogu-dabar-zmogus-baugina-gamta.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 28 d. 07:51
×
103 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo