Ankštinių (pupinių) šeimos augalų augimo technologijos ir jų vertimas


Įvadas. Ankštinių (pupinių) šeimos augalų botaninė ir biologinė charakteristika. Ankštinių (pupinių) šeimos augalų reišmė. Ankštinių (pupinių) šeimos augalai. Žirniai. Žirnių auginimo technologija. Žirnių vertinimas. Pašarinės pupos. Pašarinių pupų auginimo technologija. Pašarinių pupų vertinimas. Vienmečiai lubinai. Vienmečių lubinų auginimo technologija. Vienmečiu lubinų vertinimas. Išvados. Informaciniai šaltiniai.

Šiandieninė ūkinikavimo problema – dirvožemio prastėjimas. Intevysioje žemdirbystėje dirvožemis labai alinimas, nes naudojama daug cheminių preferatų, kurie ne tik alina dirvožemį bet ir trešia aplinka. Todėl norint pagerinti dirvožemį vis labiau auginami ankštiniai (pupinių) šeimos augalai. Nes šie augalai turėdami gumbelinias bakterijas sugebia kaupti azotą ir taip praturtina dirvožemį.

Šio darbo tikslas yra artimiau susipažinti su ankštiniai (pupinių) šeimos augalais. Sudarant ankštinių augalų auginimo technologijas. Ieškant informacijos literatūrinės knygos, laikraščiuose, žurnaliuose, bei internete.

Šio darbo uždavinys yra įventinti ankštinių (pupinių) šeimos augalų svarbą žemės ūkyje.

Visų šios grupės augalų bendra savybė ta, kad jų vaisius yra ankštis, ant savo šaknų turi gumbelines bakterijas, kurios fiksuodamos iš atmosferos azota, pilnai aprūpina augalą azoto trąšomis. Šie augalai savo sudėtyje turi nemažą baltymų kiekį, jie turi 2-3 kartus daugiau baltymų už varpinius javus.(A.Šeškas, 2013)

Ankštinai (pupinių) šeimos augalai turi plunksniškus, trilapius ir pirštiškus lapus. Plunksniškus lapus turintys ankštinai augalai dygdami iš dirvos neiškelia sėklaskličių, todėl juos galima įterpti giliau. Augalai su trilapiais (dobilai, pupeles, sojos) ir pirštiški (lubinai) lapais dygdami iškelia į dirvos paviršių sėklaskiltes, todėl juos reikia įterpti gana sėkliai. (A. Šeškas, 2013)

Ankštiniai (pupinių) šeimos augalai žydi ir sėklas brandina ilgai, nevienodai, todėl sunkiau nuimti derlių

Lietuvoje auga 39 ankštinių (pupinių) šeimos genčių, bet labiausiai augimi šie augalai: žirniai, pašarinės pupos, vikiai, lubinai, dobilai.

Žirnių yra kelios rūšys. Iš jų dažniausia sėjama P. sativum L. ir P. Arvense (darbar vadinami speciosum (Dierb.)). P. sativum – tai valgomieji, arba sėjamieji, žirniai. Žydi baltai. Sėklos šviesios, vienspalvės – geltonos, rusvos, žalios. P arvense – pašariniai žirniai. Žiedai violetiniai, prielapiai su raudonomis dėmėmis. Sėkloskampuotos, taškuotos, tamsios (pilkos ir rudos). (Sudarytos V.Čaikauskas, 1995)

Tinkankamiausios veislė: ‘Profi‘, ‘Tinker’, ‘Simona’, ‘Respect’, ‘Casablanka’, ‘Audit’, ‘Sirius’, ‘Alvesta’, ‘Salamanca’, ‘Ingrid’, ‘Astronaute’, ‘Ieva DS’.

  • Žemės ūkis Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 976 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2008 žodžiai)
  • Tomukas97
  • Ankštinių (pupinių) šeimos augalų augimo technologijos ir jų vertimas
    10 - 5 balsai (-ų)
Ankštinių (pupinių) šeimos augalų augimo technologijos ir jų vertimas. (2016 m. Sausio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/ankstiniu-pupiniu-seimos-augalu-augimo-technologijos-ir-ju-vertimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 08:41
×