Ankstyvieji kalbos ugdymo metodai Žaidimų įvairovė


Įvadas. Temos aktualumas. Tikslas. Uždaviniai. Ankstyvo amžiaus vaikų kalbos raida. Žaidimų įvairovė. Pagrindinės vaikystės žaidimų rūšys. Ankstyvosios kalbos ugdymo metodai. Rekomendacijos suaugusiems. Išvados. Literatūra. Priedai. Ugdomosios veiklos epizodas.


Išanalizuoti mokslinę literatūrą apie ankstyvojo amžiaus vaiko kalbos raidos etapus;

Trimečiai vaikai ne tik išmoksta tarti žodžius, bet ir mokosi bendrauti. Mažasis klausosi, ką kalba suaugusieji. Vaikų kalba vystosi labai sparčiai, jie jau būna įvaldę visus kalbos garsus, galbūt išskyrus: č, h, f, g, k, l, r, š ir ž. Dauguma trimečių sugeba vartoti daugiskaitą, kalba sakiniais ir daug klausinėja. Jie gali pasakyti savo vardą ir pavardę. Jiems patinka pasidalyti savo mintimis ir dalyvauti pokalbyje. Pasakose, kurios skirtos šiam amžiui, yra daug pakartojimų. Vaikai ypač žavisi rimuotais eilėraštukais, kurių aiškus turinys.

Sensoriniai tiriamieji žaidimai – tai manipuliavimas žaislais, daiktais ir jų tyrinėjimas. Nuo 2,5 mėn. kūdikis pakabintus žaislus tyrinėja akimis, ausimis, stumdo juos ranka, o apie ketvirtą mėnesį manipuliuodamas daiktu tyrinėja jį visais jutimo organais: akimis, ausimis, burna, rankomis ir kt. Tai vyksta spontaniškai. Pvz., paėmęs barškutį kūdikis jį apžiūrinėja, laižo, stuksena, įsiklauso į jo skleidžiamą garsą. Lavėja vaiko sensorinė kultūra (Grinkevičienė N. 2002).

Funkciniai žaidimai – tai kūdikio mokymas (-is) atlikti specifinius veiksmus su daiktais, žaislais. Veiksmų ypatumas lemia daiktų savybes ( sviedinuką galima ridenti, pamėtyti, paspardyti; barškutį – pamojuoti, pabarškint; spalvotus plastikinius ( medinius) žiedus – sumauti ant strypo, sudėti į dėžutę, sudėti vieną ant kito ir t.t.). Su kažikuriomis žaislo (daikto) savybėmis, jo funkcijomis vaikas susipažįsta atsitiktinai, jį tirdamas. Tik išmokęs specifinių veiksmų su daiktais, mažylis savarankiškai galės žaisti funkcinius žaidimus (Grinkevičienė N. 2002).

Judesius lavinantieji žaidimai - tai įvarūs judesių mokymo ir lavinimo pratimai, turintys žaidimo elementų: ėjimo, bėgimo, pusiausvyros išlaikymo, lindimo, šliaužimo ir kt. Šie pratimai gali būti atliekami naudojant įvairią atributiką ( karūnėles, kepurėles, lankelius su žvėrelių, gyvūnėlių atvaizdais ir kt.) ir imituojant gyvūnų veiksmus: šokinėti kaip kiškučiai, skraidyti kaip paukšteliai ir t.t. (Grinkevičienė N. 2002).

Siužetiniai žaidimai – tai logiškas atskirų specifinių veiksmų su daiktais ( žaislais) sujungimas, siužeto vaizdavimas. Vaiko veiklos objektas – daikto paskirtis, jo funkcijos (Grinkevičienė N. 2002).

Žaidimai pagal taisykles - tai žaidimai, kurių taisyklės iš anksto sugalvoja (numato) suaugusieji arba jas kuria patys vaikai prieš žaidimą ar žaisdami.

Svarbu trimetį ir vyresnį vaiką supažindinti su žirklėmis. Daugelis tėvų be reikalo bijo vaikui patikėti žirkles. Kai žirklių žiedus suimi kartu su vaikelio piršteliais ir iškerpi kokias nors figūras – tai puiki rankų treniruotė. Pamažu lavėja ir vaiko sugebėjimas reguliuoti savo judesių tikslumą ir stiprumą.

Siekiant ugdyti vaiko judesio techniką ir erdvės suvokimą galima žaisti: visus įmanomus žaidimus su kamuoliu (žaidžiami, kai tik vaikas pradeda stovėti); ėjimas gatvėje šaligatvio plytelių linijomis; šuoliukai per virvutę ir įvairias kliūtis; važiavimas triratuku ir dviratuku (apie 2-3 metus). Galima sugalvoti daug bendrąją motoriką lavinamųjų žaidimų, kurie taip pat padės lavinti vaiko kalbos įgūdžius.

Vertėtų atsiminti, kad kalbos garsai įsimenami ir išmokstami priklausomai nuo vaiko amžiaus:

Suaugusieji turėtų prisiminti, jog negalima vaikui kelti per aukštų reikalavimų, nes vaikui žaidimas taps nebežaidimas, o priverstinis mokymasis.

Nuo pat gimimo reikia daug kalbėti su vaiku. Atrasti kalbėjimo džiaugsmą ir perteikti jį vaikui.

  • Pedagogika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 69 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (5694 žodžiai)
  • Kolegija
  • Viktorija
  • Ankstyvieji kalbos ugdymo metodai Žaidimų įvairovė
    10 - 2 balsai (-ų)
Ankstyvieji kalbos ugdymo metodai Žaidimų įvairovė. (2017 m. Birželio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/ankstyvieji-kalbos-ugdymo-metodai-zaidimu-ivairove.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 16:04
×