Ankstyvojo Vilniaus miesto gyventojų tikėjimai


Vilniaus miesto religinės konfesijos.

Archeologiniai ir rašytiniai istorijos šaltiniai rodo, kad Vilniaus tautinė ir konfesinė įvairovė siekia jo įkūrimo laikus. XIV a. pradžioje pagrindines Vilniaus gyventojų grupes sudarė pagonys lietuviai, katalikai vokiečiai ir stačiatikiai rusėnai. Šios bendruomenės gyveno tuo metu dar nedidelio, netankiai užstatyto miesto atskirose dalyse. Pagonys lietuviai gyveno Kreivosios pilies ( dab. Kalnų parko) teritorijoje. Vokiečių kolonistai kūrėsi dabartinės Arkikatedros aikštės teritorijoje. Rusėnai kūrėsi į pietus nuo Aukštutinės pilies kalno, prie kelių, vedančių į Rusios žemes.

Stačiatikiai rusinai Stačiatikiai Vilniuje įsikūrė XIV a. pradžioje. Archeologiniai jų pėdsakai yra dabartinės Bokšto gatvės rajone aptiktą kapavietę. Neaišku kas buvo tie „rusai“, bet jie tūrėjo „balsą“ Lietuvos valdovo rūmuose. Daugiau apie stačiatikių kūrimąsi žinoma Algirdo laikais. Abi Algirdo žmonos stačiatikės kilusios iš Vitebsko. Apie 1374 m. Vilniuje Algirdas leido pastatyti Švč. Trejybės cerkvę. Ta proga Vilniuje pasiliko gyventi dalis belaisvių, kuriuos lietuviai paėmė 1368–1372 m. karo tarp Lietuvos ir Maskvos metu.

Pagonybė Apie senają lietuvių religija ir mitologiją aprašančių ikikrikčioniškojo laikotarpio šaltinių yra nedaug. Ankstyvieji Antikos ir vikingų laikotarpio aprašymai labiau paliečia vakarinių baltų genčių teritorijas. Juose minimi vietinių gyventojų tikėjimai ir papročiai aprašomi labai apibendrintai. Šaltinų padaugėjo XIII-XIV a., kai Rytų pabaltyje karinę ekspansiją pradėjo Kryžiuočių ir Kalavijuočių ordinai. Nors rašytinių šaltinių žinios apie senąją lietuvių religija atsitiktinės, jų pakanka apibendrinti senąjį tikėjimą. Ordinų rašytiniuose šaltiniuose dažnai minimi šventieji miškai, upės, ežerai ir laukai, aukojimai dievams.

  • Tikyba Aprašymas
  • Adobe PDF 1120 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių
  • Gabriele
  • Ankstyvojo Vilniaus miesto gyventojų tikėjimai
    10 - 8 balsai (-ų)
Ankstyvojo Vilniaus miesto gyventojų tikėjimai. (2016 m. Sausio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/ankstyvojo-vilniaus-miesto-gyventoju-tikejimai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 02:43
×