Antanas Baranauskas Gyvenimas ir kūryba


Įvadas. Asmenybė. Biografija. Antanas Baranauskas- Lyrikas. Antanas Baranauskas- Kalbininkas. Antanas Baranauskas ir matematika. Antanas Baranauskas ir lietuvių folkloras. Išvados. Literatūra. Priedas 1.

Savo poema „Anykščių šileliu“, vertingiausiu XIX. a. lietuvių poezijos kūriniu, Baranauskas atsistojo greta K.Donelaičio ir jo „Metų“. Sukūręs himną savo gimtajai Anykščių žemei, poetas išaukštino gamtos grožio įkvėptą liaudies genijų, kūrybines liaudies žmogaus galias, davusias neblėstančios vertės kalbos, tautosakos bei tautodailės lobius. Garbingos praeities ir nykios dabarties kontrastas bei asociacijomis poetas kurstė tautinę savigarbą, antibaudžiavines bei anticarines nuotaikas. Baudžiavinės Lietuvos tikrovė 1863m. sukilimo išvakarėse iškyla ne tik Baranausko „Anykščių šilelyje“ bet ir jo kūriniuose „Dainų dainelę“, „Kelionė Petaburkan“. Poetas neišvengė klerikalinio fanatizmo, bet nacionalinio išsivadavimo judėjimo metu veringiausieji jo kūrinio posmai kėlė protestą prieš pavergimą ir virto liaudies dainomis. Ne tik idėjiniai prieštaravimai, bet ir priežastys, sužlugdžiusios poeto talentą, iškyla jo „Pasikalbėjime Giesminyko su Lietuva“. Paskutinis Baranausko kūrinys „Ko gi skaudžia man širdelę“- vienintelis lietuvių poezijoje, taip subtiliai perteikęs poeto ir visos lietuvių liaudies išgyvenimus 1863m. sukilime.

Pasak Maironio, Antanas Baranauskas buvo aukšto ūgio vyras, gilaus mokslo, tvirto būdo, geležinės valios ir nepaprastai gabus.

A.Baranauskas- iškili ir dramatiška asmenybė, pakėlusi didelių išgyvenimų, posukiliminių represijų ir ideologinių prieštaravimų. Jos likime atsispindėjo prieštaringiausi nacionalinės kultūros formavimosi momentai. Jos būtį įprasmino nesenstantis ir neblėstantis jo kūrybinis palikimas. Išgrynintą laiko versmės, jį deramai įvertino tarybinis mokslas.

Valingai jis siekė mokslo- labia gerai baigė Varnių kunigų seminariją. Baigdamas Peterburgo dvasinę akademiją, vienintelis iš savo mokslo draugų gavo pirmojo laipsnio atestatą ir teologijos magistro laipsnį. Dėstydamas Kauno kunigų seminarijoje, Baranauskas atsidavė lietuvių kalbos tyrinėjimams, vėliau atkakliausiai pasinėrė į matematikos pasaulį. Senatvėje dėl fizinių negalavimų tegalėjo dirbti kluūpsčiomis, bet atkakliausiai vaertė į lietuvių kalbą bibliją. Antano Baranausko vidinis pasaulis buvo turtingas ir sudėtingas. Nuo jaunystės jis įprato save stebėti ir analizuoti.

A.Baranausko, kaip poeto lyriko, situacija yra sudėtinga, determinuota įvairių istorinių, socialinių, ideologinių veiksnių, asmenybės polinkių. Kaip poetas jis reiškėsi neilgai, didžiausią savo gyvenimo dalį atidavė uoliai religinei tarnybai, atitrūko ne tik nuo pažangos, bet ir nuo gimtosios kalbos.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 1122 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1800 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Laura
  • Antanas Baranauskas Gyvenimas ir kūryba
    10 - 2 balsai (-ų)
Antanas Baranauskas Gyvenimas ir kūryba. (2015 m. Spalio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/antanas-baranauskas-gyvenimas-ir-kuryba.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 23:23
×