Antanas Salys


Mūsų krašto kalbininkas – Antanas Salys (1902 – 1972). Biografija. A. Salio gimtinė Reketėje. Telšių gimnazija. Studijos. Gimtojo krašto svarba. Darbai. Bendraminčių būryje. Gyvenimo pokyčiai. Gyvenimas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Mama lieka gimtinėjė. Mamos džiaugsmai. Apsilankymas Lietuvoje. Šeima. Laisvalaikis su šeima. Tyrinėjimo sritis – lietuvių kalbos dialektologija.


 Gimė 1902 m. Kretingos rajone Reketėje Baigė Salantų pradinę mokyklą ir 1918 m. įstojo į Telšių gimnaziją Studijavo Leipcigo ir Hamburgo universitetuose.

Vaikystėje jį ypač lepino senelis, teta, dėdė, su juo žaisdavo jo pusseserė, nuobodžiauti neleisdavo du broliai, griežtai auklėjo tėvas ir, žinoma, mama, kurią dažniausiai visi, kaip tada buvo priimta Žemaitijoje, vadindavo „mamūne“.

Gyvendamas JAV A. Salys toliau tęsia savo kalbinius darbus, rašo straipsnius lietuvių kalbos ugdymo klausimais. Gaila, kad dauguma jo straipsnių yra išsibarstę po įvairius leidinius ir ne visus įmanoma rasti.

Pasiligojusią Oną Salienę, prižiūri ir ja rūpinasi Birutės ir Vaclovo Budrių šeima.

B.Budrienė skaito A.Salio laišką iš Amerikos parašytą mamai.

1969 metais Antanas Salys atvyko į Lietuvą. Buvo čia tik porą mėnesių mokslo reikalais. Aplankė Palangą, daugelį Lietuvos muziejų, norėjo daug ką nufotografuoti, apie Lietuvą pasakoti užsieniečiams. Fotografuoti buvo leidžiama ne visur ir informaciją gavo ne visą, kokios tikėjosi prieš atvažiuodamas. Į tėviškę aplankyti artimųjų, kaip prisimena V. Budrys,  atlydėjo du saugumo pareigūnai.

Žmona Sofija Vaškelytė – Salienė Nuotraukoje A.Salys su dukrele Rimgaila.

Su žmona ir dukra dažnai pabėga, kaip pats sako, pailsėti į gamtos priglobstį. Miesto žmogumi jis savęs niekada nelaikė.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 1378 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (575 žodžiai)
  • Mokykla
  • Akvile
  • Antanas Salys
    10 - 3 balsai (-ų)
Antanas Salys . (2017 m. Lapkričio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/antanas-salys.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 21:08
×