Antanas Škėma: biografija ir kūryba konspektas


Antanas Škėma biografija ir kūryba konspektas. Antanas škėma xx a. I pusė. Biografinis kontekstas. Biografijos faktai romanas „balta drobulė“. Garšva – išeivis. Garšva – žmogus. Justinas marcinkevičius. Biografinis kontekstas. Istorinis kontekstas. Dramos genezė. Mažvydo vertybės. Mažvydas – kankinys. Tautinių ir religinių vertybių konfliktas. Sąsajos su Donelaičio „Metais“.


Rašytojas egzistencialistas. Daug egzistencializmo filosofijos ženklų romane „Balta drobulė“. Egzistencializmo dėmesio centre yra individo būtis, jos prasmės ir galimybių apmąstymas. Kaip žmogui gyventi suskilusiame pasaulyje? Kokios yra laisvės ribos? Egzistencialistai suvokia gyvenimo absurdą, mato, kad pasaulis yra svetimas žmogui ir tai nuvilia. Egzistencija suvokiama, kaip buvimas absurdo akivaizdoje. Tačiau žmogus laisvas pasirinkti – maištauti, nesitaikyti su absurdu, kovoti su savo baime ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus. Tik suvokęs absurdą žmogus lyg išsivaduoja iš jo.

Rašytojas intelektualas, katastrofinę pasaulėjautą formavo ne tik istoriniai įvykiai, tragiškos šeimos patirtys, bet ir perskaityti nihilistinės vokiečių filosofijos (Kanto, Nyčės, Šopenhauerio) darbai. Nihilistinė – visa neigianti filosofija.

Gimė Lenkijoje. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, šeima pasitraukė į Rusiją, vėliau į Ukrainą. Teko patirti po bolševikų perversmo Rusijoje pilietinio karo baisybes. Išgyventas siaubas, kai į butą įsiveržę raudonarmiečiai vos nenušovė tėvo ir kėsinosi išprievartauti motiną.

Buvo partizanas, pasitraukė iš Lietuvos. „Šaudžiau nevikriai, bet su pakankamu entuziazmu.“

Buvo partizanas, pasitraukė iš Lietuvos. Smailiu akmeniu sutraiškė 17-likmečio galvą.

A.Škėmos romano herojus Antanas Garšva išgeria visą lemties jam skirtą kančių, dvasinių sukrėtimų taurę. Tai tikras XX a. žmogus, pakėlęs didžiulį katastrofiškos epochos krūvį. Išeivijos kritika, rašiusi apie „Baltą drobulę“, nuolat pabrėžia, jog tai autobiografinis kūrinys, atskleidęs sunkų, kupiną praradimų skausmo paties autoriaus gyvenimą, rašytojo emigranto dalią. Romane „supresuotas“ veiksmo laikas ir ribota uždara erdvė. Kelias į darbą - ekspresu, požeminiu koridoriumi, numeruota 34-ąją gatve; darbe – daugiaaukščio viešbučio keltuvo dėžutė; namuose – keturios kambario sienos. Tokia suspausta erdvė – tai automatizuoto, susvetimėjusio pasaulio, nepilnavertės žmogaus būties simbolis. Taip rašytojas parodo, kad žmogus atlieka roboto funkcijas. Veikėjas žiūri į save iš ironiškai, iš šalies. Keltuvas kyla ir nusileidžia. Toks ritmas jam primena Sizifo darbą. Garšvos pareigos žeidžia jo žmogiškąjį orumą. Kyla klausimas : kiek vietos tuomet lieka individualybei ir asmenybės laisvei, kai turi veikti minučių tikslumu ir toje pačioje vietoje? Retrospektyvus pasakojimas paaiškina Garšvos dabartį. Garšvos prisiminimai bei jo užrašai yra pradžia, atramos taškas, prielaida dabartinei situacijai apmąstyti. Jo dabartis yra praeities rezultatas, logiška jos tąsa. Dar sykį pergyvendamas svarbiausius savo gyvenimo etapus, Garšva apsisprendžia ateičiai. Mozaikos technika, į fragmentus suaižėjęs, epinis nenuoseklumas atitinka į šukes suskilusią didmiesčio herojaus dvasią.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (2143 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Akvilego
  • Antanas Škėma: biografija ir kūryba konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Antanas Škėma: biografija ir kūryba konspektas . (2018 m. Sausio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/antanas-skema-biografija-ir-kuryba-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Gruodžio 13 d. 19:35
×