Antano Škėmos biografija, kūrybos pobūdis


Antano Škėmos biografija , kūrybos pobūdis , apžvalga. Kūrybos pobūdis apžvalga. Antano Škėmos istorinis , kultūrinis , literatūrinis kontekstas. Apibūdinkite pagrindinį veikėją. Jo praeitis ir dabartis. Kokiame mieste Garšva dirba viešbučio lifto patarnautoju ? Remdamiesi pavyzdžiais , apibūdinkite šią erdvę. Skausmingoje kelionėje į save. Škėmos romano Balta drobulė personažui paaiškėja „ vienintelė apčiuopiama tiesa “. Kokia ji ? Kokią reikšmę romane įgyja lietuvių mitologijos ir tautosakos motyvai ? Antanas Garšva ir moterys.


BIOGRAFIJA: Antanas Škėma (1911 – 1961) gimė Lenkijoje, Lodzėje. Abu tėvai – inteligentijos atstovai, mokytojai. Prasidėjus I – ajam pasauliniam karui šeima pasitraukė į Rusiją, vėliau – Ukrainą. Iš šio gyvenimo etapo jis labiausiai pamena kraupius žaidimus sukant aplink žibintą pakartus baltagvardiečius, bulvių vagystes, prastą maistą, nuo kurio paskui iškrito pusė dantų, raudonarmiečių įsiveržimą, kurio metu vos nenušautas tėvas ir neišprievartauta motina. 1921 m. šeima grįžta į Lietuvą. Motina uždaroma į psichiatrijos ligoninę (A. Škėma visąlaik bijojo, kad jį ištiks toks pat likimas). Studijavo mediciną, teisę, bet nei vienų studijų taip ir nebaigė. Save atrado teatre. Dalyvavo kovose su besitraukiančia sovietų kariuomene. 1944 m. pasitraukė į Vokietiją, 1949 m. – JAV, kur dirbo fabriko darbininku, dėžių pakuotoju, lifto operatoriumi, bet vis tiek nenustojo kūręs. 1961 m. rašytojas žuvo autoavarijoje važiuodamas iš rašytojų suvažiavimo, kuriame buvo minimas jo penkiasdešimtmetis ir kūrybinės veiklos dvidešimtpenkmetis.

KŪRYBOS POBŪDIS (apžvalga): XX a. 2 – osios pusės modernus lietuvių kūrėjas.

H. Radauskas teigė, kad A. Škėma pirmasis parodė, kaip lietuviškos provincijos gyventojui laužo kaulus didmiesčio ratas.

Į literatūrą A. Škėma atėjo iš teatro. Jis siekė pavaizduoti tragišką XX amžiaus vidurio žmogaus patirtį ir žūtbūtinį, dažnai nesėkmingą, bandymą išsilaikyti, „meilę savo artimui bendroje žmonijos kančioje“.

Škėma vienas pirmųjų ėmė vaizduoti seksualinį žmogaus gyvenimą, gilinosi į tai, ko pats žmogus savyje nesupranta ir neatpažįsta, laužė nustatytas normas, ką vaizduoti galima, o kas jau laikoma nepadorumu.

Literatūra tuo metu V. Europoje gyveno egzistencializmo idėjomis. (A. Kamiu „Svetimas“; F. Kafka „Metamorfozė“). Pasaulis kentėjo, patyrė absurdą ir skausmą, sukeltus II – ojo pasaulinio karo žiaurumų.

Škėmos rašymo stilius – eklektika. Taip jis bando perteikti absurdo žmogaus vidinę sumaištį, minčių šuolius, nerimą, pasimetimą pačiame savyje. Rašytojas apjungia sąmonės ir pasąmonės srautus.

Romano dabarty A. Garšvos pasaulis susidvejinęs. Jis su kauke. Uždarytas tarsi narve ir nuolat kybo tarp dangaus ir Žemės, ir šitos erdvės niekada nesusijungia.

Pagrindinis personažas tarsi augalas – trapus, bet net ir iš pačių smulkiausių širdies skeveldrų sugebantis prisikelti ir atkurti save.

Garšva emigrantas JAV (Niujorke). A. G. G. išprotėja.

  • Microsoft Word 27 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (2515 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Asta
  • Antano Škėmos biografija, kūrybos pobūdis
    10 - 3 balsai (-ų)
Antano Škėmos biografija, kūrybos pobūdis. (2019 m. Vasario 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/antano-skemos-biografija-kurybos-pobudis.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 17 d. 20:33
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema