Antarktida referatas


Įvadas. Antarktidos tyrimai xix amžiuje. Antarktidos tyrimai xx amžiuje. Mokslinės-tiriamosios stotys ir jų veikla. Tyrimai. Žymiausios stotys. Amundseno-Skoto pietų ašigalio stotis. Belinshauzeno stotis. Dumont d'Urville stotis. Heilio stotis. Mausono stotis. Roteros tyrimų stotis. Vostoko stotis. Išvados. Priedas. Literatūra.

Šio darbo tikslas - susipažinti su Antarktidos tyrimais. Siekiant įgyvendinti užsibrėžtą tikslą, darbe sprendžiami tokie uždaviniai:

1773 m Dž. Kukui buvo likę tik 200 km iki Antarktidos. Tačiau priešakyje buvo matyti neaprėpiami ledo laukai. Aukštos ledų sangrūdos tęsėsi iki ašigalio arba iki kokios nors žemės. Kukas savo žurnale pažymėjo, kad jis ,,pasiekė ribą, iki kurios gali nukeliauti žmogus, toliau pasistūmėti neįmanoma nei per pėdą” (Švedas, 1997, p. 189).

Po tokių grėsmingų Kuko samprotavimų dar ilgai neatsirado norinčių ieškoti žemyno už Pietų poliarinio rato. Vis dėl to, praėjus mažiau nei 50 metų žemynas buvo atrastas. K. Švedas veikale ,,Geografinių atradimų istorija” pažymi šias reikšmingiausias keliones:

Du laivai ,,Vostok” ir ,,Mirnyj” vadovaujami F. Belingshauzeno ir M. Lazarevo 1819 m. liepos 4 d. išplaukė iš Kronštato. Pakeliui atlikę daug tyrimų, vasario 5-6 dienomis jūreiviai prie žemyno buvo priartėję per 3-4 kilometrus, tačiau to jie nežinojo. 1821 m sausio 15 d., esant labai geram matomumui ekspeditoriai pamatė žemę. Šį krantą jie pavadino Aleksandro I vardu. Po 751 dienos plaukiojimo ekspedicija grįžo į pradinį tašką - Kronštatą. Ši ekspedicija buvo pati sėkmingiausia XIX amžiuje, nes žemėlapyje buvo pažymėti 28 objektai, pavadinti rusų vardais, atrastos 29 salos ( Švedas, 1997, p. 199)

Laivo kapitonas E. Bransfildas ir šturmanas V. Smitas 1820 m. sausio 30 d. pastebėjo du aukštus kalnus. Tai buvo labiausiai išsikišusi į pietus Antarktidos pusiasalio dalis.

Amerikietis Č. Vilksas 1839 m. pasiekė Nokso pakrantę. Plaukdamas palei ledo pakraštį jis pastebėjo šelfinį Šakltono ledyną. Taip aprašė didelę Antarktidos pakrantės dalį, kuri buvo pavadinta Vilkso Žeme.

1840 m. prie Antarktidos plaukiojo D. Roso ekspedicija. 63 dienas plaukiojęs piečiau poliarinio rato Rosas aprašė apie 1000 km Antarktidos pakrančių. Taip pat jis nustatė apytikslę magnetinio poliaus vietą, bet jo pasieki nesugebėjo.

Č. Tomsono ekspedicija 1874-1875 metais ištyrė ir nustatė, kad aplink pietų ašigalį yra didelė sausuma ir sudarė žemėlapį.

Belgų ekspedicija Antarktidoje dirbo 1897-1899 metais.

R. Skotas laivu ,,Diskaveri” ištyrė visą rytinį krantą iki pat Roso salos.

1908 m. į Roso jūrą vadovaujami E. Šakltono, su tikslu pasiekti ašigalį, atplaukė anglai. Tačiau dėl maisto atsargų stygiaus būdami vos už 180 km nuo ašigalio jie turėjo grįžti.

1909 m. T. Deivisas, D. Mousonas ir A. Makėjus atrado magnetinį ašigalį. Tada jo padėtis buvo 72°25’ p. pl. ir 155° 16’ r. ilg.

1910 m. R. Amundsenas išplaukė į pietus, tiksliai apskaičiavęs kelionės etapus. Pietų ašigalį jo ekspedicija pasiekė 1911 m. gruodžio 15 d. ir ten iškėlė Norvegijos vėliavą.

1911 m. į kelionę susiruošęs D. Mounsenas iš jos grįžo tik 1914 metais, žemėlapyje pažymėjęs apie 4000 km Antarktidos pakrantės ruožo.

Pasak K. Švedo, šiame amžiuje Antarktidos pažinimui labai padėjo aviacija. Pirmąjį žvalgomąjį skrydį virš Antarktidos atliko australas Dž. Vilkinsas. Nuo jo neatsiliko ir amerikietis R. Berdas, prie Roso barjero atplaukęs su dviem laivais ir net keturiais lėktuvais. Čia jis atliko daug skrydžių, tarp kurių - skrydis į Pietų ašigalį ir atgal. Iš lėktuvo R. Berdas padarė nuotrauką, kuri atskleidė iki tol nežinomus geografams vaizdus. Susiruošęs į antrąją savo ekspediciją amerikietis turėjo du laivus ir lėktuvus. Buvo aptikta daugybė ledkalnių ir aprašyta ankščiau nežinoma 0,5 mln. kvadratinių kilometrų plynaukštės teritorija bei įsitikino, kad Antarktida - vientisas žemynas. Trečiosios ekspedicijos metu buvo įkurta dar viena bazė ir susipažinta su dar apie 1300 km pakrantės ruožu. 1946-1947 metais ketvirtosios ekspedicijos metu į pagalbą buvo pasitelkti ne tik laivai su lėktuvnešiu, bet ir ledlaužis. Tai kur kas pagerino tyrimų rezultatus. Patikslintas Antarktidos vaizdas, pastebėti 3 dideli ir apie 20 mažų ežerų, nufotografuota kalnų virtinė, ledynas, detaliai ištirtos Rytų ir Vakarų pakrantės.

  • Geografija Referatas
  • Microsoft Word 858 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3241 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Antarktida referatas
    10 - 10 balsai (-ų)
Antarktida referatas. (2015 m. Gruodžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/antarktida-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 19:57
×