Antikinė demokratija


Antikines demokratijos įvedimas. Referatas atenu demokratija. Graikijos demokratijos suklestėjimas siejamas su. Demokratija referatas. Atenu demokratija referatas. Atėnų demokratija skaidrėse. Graiku demokratija skaidres. Atėnų polio klestėjimas. Atėnų demokratija skaidrės. Demokratija skaidres.

Idėja, kad eiliniai piliečiai turi turėti balso teisę, kai priimami aktualūs jiems sprendimai, atsirado daugelyje visuomenių skirtingais istorijos periodais. V ir vi a. Pr. E. Ši svajonė buvo įgyvendinta atėnuose. Demokratijos idėją pirmą kartą suformulavo herodotas v a. Pr. Kr. Jis rašė, kad valstybė sukurta lygybės pagrindu: svarbiausi reikalai spręndžiami tautos susirinkime, pareigos skiriamos burtų keliu. Atėnų demokratijos suklestėjimas siejamas su periklio reformomis: turtinio cenzo likvidavimas,balsavimo pakeitimas burtais, algų įvedimas valdininkams. Šitokia antikinė polio demokratija graikijoje truko apie tris šimtmečius. Pažodžiui iš graikų kalbos “demokratija” reiškia “liaudies valdžia”.

V ir vi a. Pr. M. E. Pr. Kr. Pažodžiui iš graikų kalbos demokratija reiškia liaudies valdžia .

Didžiausias atėnų demokratiškumas buvo piliečių galimybė patiems spręsti daugumą klausimų (tiesioginė demokratija). Tiesioginė demokratija galima ten, kur egzistuoja palyginti nedaug piliečių, kur jie gali susirinkti vienoje vietoje ir, kuriam laikui atidėję savo tiesiogines pareigas, gali tvarkyti svarbius politinius reikalus. Tačiau, atėnų demokratija nebuvo tokia tiesioginė, kaip paprastai buvo teigiama. Atėnų polis savo klestėjimo laiku turėjo apie. – mln. Gyventojų, o piliečių buvo tik 20 – 30 tūkstančių. Yra duomenų, kad į tautos susirinkimus susirinkdavo vos keli tūkstančiai piliečių.

Palyginti su šiandienos demokratiškomis visuomenėmis, atėnų valstybė buvo mažiau demokratiška. Gyventojai buvo skirstomi į tris grupes. Pakopos apačioje buvo vergai. Jie sudarė trečdalį visų atėnų gyventojų. Vergai buvo beteisiai. Kitą piliečių dalį sudarė pirkliai, amatininkai, žemdirbiai, gyvenę iš verslo. Mieste gyvenantys svetimšaliai buvo vadinami metekais. Jie, kaip ir vergai, negalėjo dalyvauti politiniame gyvenime. Pilietybė nebuvo suteikta netik vergams ir svetimšaliams, bet ir moterims. Pilietybė buvo suteikiama tik vyrams, gimusiems laisvėje. Vyrai sudarė pagrindinę piliečių grupę ir jie buvo miesto nariais, kurie turėjo teisę dalyvauti valstybės gyvenime. Ši privilegija buvo įgijama pagal kilmę, nes graikas likdavo likdavo piliečiu to miesto, kuriam priklausė jo tėvai. Žmogui pilietybė suteikdavo teisę dalyvauti politinėje veikloje.

  • Microsoft Word 7 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (746 žodžiai)
  • Antikinė demokratija
    10 - 2 balsai (-ų)
Antikinė demokratija. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/antikine-demokratija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 23 d. 14:32
×