Antikinės filosofijos istorija. Pirmieji filosofai


Antikos filosofė. Antikos filosofe moteris. Antikos filosofes. Antikos filosofai. Antikos filosofė ar. Filosofas pirmasis filosofas proza. Parase veikala gamtos istorija. Filosofai antikos. Pirmieji graiku filosofai. Antikos filosofija referatas.

Antikinės filosofijos istorija: pirmieji filosofai. Talis. Talis – pirmasis istoriškai tikras senovės graikų filosofijos atstovas. Anaksimandras. Yra žinoma, kad Anaksimandras iš Mileto proza parašė filosofinį veikalą “apie gamtą”, tačiau mūsų laikus pasiekė tik 2-3 antikos autorių pateikti jo fragmentai bei keletas liudijimų apie šio filosofo pažiūras. Anaksimenas. Anaksimenui yra priskiriamas veikalas “apie gamtą”, tačiau mūsų laikus pasiekė tik 1 jo fragmentas ir antikos autorių liudijimai apie šio filosofo mokslą. Pitagoras. Atrodo, kad pats pitagoras nėra palikęs jokių veikalų, tačiau jam buvo priskiriama visa, ką per keletą šimtmečių sukūrė jo pasekėjai – pitagoriečiai. Heraklitas. Yra žinoma, kad heraklitas parašė 3 dalių veikalą “apie gamtą”. Ksenofanas. Ksenofanas savo filosofines pažiūras yra išdėstęs eilėmis – elegijų ir parodijų, vadinamųjų silų, forma. Parmenidas. Yra žinoma, kad parmenidas parašė filosofinę poemą “apie gamtą”, kurią sudarė prologas ir dvi dalys. Zenonas. Zenonui priskiriami tokie veikalai: “ginčai”, “empedoklio mokslo paaiškinimas”, “prieš filosofus”, “apie gamtą”. Melisas. Yra žinoma, kad melisas parašė veikalą “apie gamtą, arba apie būtį”, tačiau iš jo tėra išlikę tik apie dešimt fragmentų, pacituotų simplikijaus veikaluose “fizika” ir “apie dangų”. Literatūra.

Kokia yra gyvenimo prasmė ? Ar yra pomirtinis gyvenimas ? Kaip turime gyventi ? Tai yra klausimai einantys iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą. Nebuvo dar žmonijos istorijoje tokios kultūros, kurios tarpe neatsirastų žmonių gvildenančių šiuos klausimus. Nors ir ne pirmieji, tačiau daugiausiai pasiekę ir padėję pamatus daugumai ateinančių filosofų kartų, buvo pirmieji graikų mąstytojai.

Pirmosios filosofinės graikų mokyklos atsirado vii – vi a. P. M. E. Tada formavosi ir pirmieji graikų valstybės-miestai (poliai), kurie skyrėsi savo valdymo formomis. Šioje miestų aplinkoje įvyko žmonių mąstymo revoliucija . Kiekvienas dabar galėjo laisvai svarstyti, kaip turėtų būti tvarkoma visuomenė. Tuometinė graikija buvo ištisa valdymo organų susidarymo laboratorija. Kiekvienas polis kūrė savus valdymo organus.

Graikams nuolat grėsė išoriniai ir vidiniai pavojai. Jie patyrė tokius lemtingus posūkius savo istorijoje, kaip kovą su persais, atėnų ir spartos iškilimą, peloponeso karą, aleksandro makedoniečio valstybės sukūrimą ir jo vadovaujamų graikų ekspanciją į kaimyninius kraštus. Kaip staigiai susikūrė didžiulė imperija, taip greitai ji ir sunyko, o pati graikija tapo romos imperijos provincija. Tačiau net ir po graikų valstybės žlugimo jų kultūra, o tuo pačiu ir filosofinė mintis nebuvo sunaikinta. Niekas kitas iki tol taip nesidomėjo politikos problemomis, kaip graikai. Graikijoje iškildavo čia vienas, čia kitas politinis ir kultūrinis centras.

Ankstyvoji graikų civilizacija susijusi su miletu. Šis miestas vi a. P. M. E. Tapo svarbiausiu kultūros ir prekybos centru. Miletas patyrė skaudžiausius persų smūgius, o 494 m. P. M. E. Persai jį sugriovė. tuo metu, kai visoje europoje dar viešpatavo grubūs papročiai, čia jau pradedamas suprasti gyvenimo grožis ir jo kilnūs interesai , atsirado poreikis mokslui, filosofijai. Pirmosios graikų filosofinės mokyklos kūrėsi už etnografinės graikijos ribų, būtent mažojoje azijoje ir pietų italijoje gyvenančių graikų emigrantų tarpe. Pirmųjų filosofinių mokyklų atsiradimas sutampa su graikų kultūros augimu, dvasinių poreikių išsivystimu. Žemiau yra pateikiami trumpi aprašymai kelių pirtalis – pirmasis istoriškai tikras senovės graikų filosofijos atstovas. Iš jam priskiriamų veikalų nė vieno nėra išlikusio, išskyrus 20 posakių. Apie talio filosofines pažiūras daugiausia sužinome iš antikos autorių liudijimų.

  • Microsoft Word 386 KB
  • 2012 m.
  • 7 puslapiai (1700 žodžiai)
  • Universitetas
  • Antikinės filosofijos istorija. Pirmieji filosofai
    10 - 3 balsai (-ų)
Antikinės filosofijos istorija. Pirmieji filosofai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/antikines-filosofijos-istorija-pirmieji-filosofai.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 26 d. 02:33
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo