Antikines filosofijos konspektas


Europos filosofija ir jos laikotarpiai. Pirmasis senovės filosofijos laikotarpis. Jonijos gamtos filosofai. Anaksimandras ir Anaksimenas. Parmenidas ir Elėjos mokykla. Keturi Zenono argumentai prieš judėjimą. Zenono argumentai prieš įvairovę. Argumentas prieš juslinį pažinimą. Anaksagoras Medžiagos teorija.


Filosofijos dalys. Kiekviena filosofinė doktrina turi tris išsamias dalis: bendrąją būties teoriją(metafizika, ontologija), bendrają pažinimo(epistemologija gnoseologija) ir bendrąją vertybių teoriją(aksiologija). Graikai filosofija dalijo į fiziką, logiką ir etiką.

Filosofijos pavadinimo kilmė. Filosofija graikiškas žodis ( išminties meilė, meilė išminčiai). Pirmasis šį teiginė pavartojo Pitagoras.

Viduramžių filosofija rėmėsi senovės, o naujųjų amžių - viduramžių filosofija.

Svarbiausia epochų riba yra krikščioniškosios filosofijos atsiradimas, nes krikščionybė suformavo naują požiūrį į pasaulį ir gyvenimą. Šiuo atžvilgiu Europos filosofija suskyla į dvi eras: senovės ir krikščioniškąją.

Skirstoma į: senovės ( VI a. pr. m. e.- VI m. e. a.), viduramžių (XIV a.) ir naujųjų amžių (XV a.). (Periodizacija neatspindi didžiųjų lūžių filosofijos istorijoje.)

Aristotelis - filosofija iš nuostabos. Kita iš abejonės. Pirmoji siekė surasti tiesą, antroji išvengti melo. Sukurti sistemą, apsiriboti kritika ir protų šviesa.

Filosofijos epochose būta šių laikotarpių: raidos, kritikos ir švietimo, sistemų ir mokyklų laikotarpių.

Laikotarpiai. Senovės filosofija suklestėjo klasikiniu laikotarpiu, kuris sutapo su IV a. pr. m.e.

Senovės filosofijos raidos laikotarpiai: 1.Filosofijos atsiradimo laikotarpis ( VI-V a. pr. m. e.), kuriuo ji buvo beveik vien kosmologinio pobūdžio.

Šaltiniai: 1. Filosofų raštai. 2. Senųjų filosofijos istorijos raštuose ( jų raštai buvo arba biografiniai arba doksografiniai).

Kai Graikijoje atsirado filosofija specialių mokslų nebuvo, tačiau graikai turėjo: a) religinių tikėjimų. b) praktinių žinių. c) gyvenimo taisyklių.

Relginiai tikėjimai atsirado iš bejėgiškumo jausmo ir pagalbos poreikio, nesuprantamuose dalykuose įžvelgė aukštesnias , nežmogiškas jėgas. ( poetiniai, doroviniai, pažintinės pažiūros.)

Praktinės žinios: gavo iš kitų tautų, ypač Rytų, skaičiavimas, erdvės matavimas, orientacija sausumoje ir jūroje, ligų gydymas. Šie įgūdžiai buvo praktiniai, nepagrįsti priežaščių žinojimu.

Gyvenimo taisyklės: elgsena, kad nebūtų deorganizuota visuomenės santvarka, saikas ir sveikas protas.

Laikotarpio pobūdis. Tipiškas atsiradimo ir vystymosi laikotarpis, jis prasidėjo kukliomis užuomazgomis, negausiomis problemomis bei neapibrėžtomis sąvokomis. Filosofijos problemų apimtis ribota: beveik vien kosmologinė. ( domėjosi vien kosmosu, išorine gamta).

Pirmoji filosofijos problema. Tyrinėjimo objektas — gamta. Kokia buvo gamtos pradžia ? —> Kokia pirminė medžiaga ( suprato kaip konkrečią kūnų visumą). Manė kad judėjimo galia yra pagrindinė medžiagos savybė - suprato antimistiškai, kaip sielos ar gyvybės apraišką. Vadinasi gyvybė neatskiriama nuo medžiagos.

Talio pradėtą teoriją išplėtojo tėvynainiai. Išlaikė hilozoizmą, suteikė kitą pavidalą. Anaksimandras - spekuliatyvesnį, empiriškesnį - Anaksimenas.

Anaksimandras parašė pirmą Graikijoje filosofijos veikalą ,,Apie gamtą” ( tokiu pati pavadinimu veikalą parašė ir Anaksimenas.

Gamta, natūra, etimologiškai reiškė visa kas tampa, auga ir dauginasi. Labiau ( nei Talį) domino , ne pradžia, o kas joje yra nuo pradžios, tai imta vadinti prigimtimi ( kas buvo, yra ir bus).

Anaksimenas laikėsi savo pirmtako svarbiausio požiūrio, kad pasaulis yra beribis, o judėjimas amžinas. Beribiškumo prado tiksliau nebuvo apibrėžęs. Pradą laikė oru. Tai galėjo lemti ir graikų įsitikinimas kad siela ( kuri reiškiasi kvėpavimu) savo prigimtimi nesiskiria nuo oro. Oras labai lengvai kinti viskas atsiranda iš jo.

Anaksimenui labiau rūpėjo ne teorija, o jos taikymas. Suprato, kad oras gali būti įvairaus tankio, kad gamta yra vieninga, visi daiktai sudaro vienovę ir t.t

  • Microsoft Word 513 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (4028 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ig
  • Antikines filosofijos konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Antikines filosofijos konspektas. (2016 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/antikines-filosofijos-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 05 d. 17:22
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo