Antikinės literatūros konspektas


Antikinės literatūros konspektai. Plauto kūryba komizmo principai, kūrybinis metodas, komedijų. Originalumas. Plauto komedijų ypatybės. Romėnų literatūros periodai. Cezario gyvenimas ir kūryba. Vergilijaus gyvenimo ir kūrybos apžvalga 7 Eneida – romėnų nacionalinis epas. Skaitytų Eneidos giesmių analizė. Bukolikų bei Georgikų žanras, idėjos, struktūra, meninės ypatybė. Romėnų istoriografija (ištakos, specifika, pagrindiniai atstovai ir jų kūrinių ypatybėsGraikų romano specifika ir žymiausi kūriniai. Petronijaus” Satyrikono” savitumas (palyginti su graikų romano tradicijaKatulo lyrikos ypatybės. Chorinės lyrikos ypatybės. Žymiausi poetai. Tuikidido bei Ksenofonto kūryba, istoriografinio pasakojimo modeliai, meninės ypatybės.


Žiūrovų linksminimas ir juokinimas – svarbiausias tikslas; naudoja hiperboles, groteska

bendravo su paprastais romėnais-žinojo, kad jiems nėra aktualios ir įdomios Naujosios komedijos problemos

Iš įvairių kitu komedijų dalių jis suausdavo savo audinį, kurio skirtingų siūlų mes ir nepastebėtume, jei neturėtume išlikusio Donato komentaro

Terencijui Naujoji komedija turėjo didesnės įtakos nei Plautui, bet jo pjesėms nelengva suteikti simetrišką formą

Jo devizas – Esu zmogus ir visa tai kas zmonems nutinka, jaudina mane.

Įstatymai būdavo iškalami vario plokštėse, bet literatūros nebuvo apie tris šimtus metų

Apie II a. pr.Kr. romėnai panoro turėti tai, ką jie pamatė kitur.

Livijus Andronikas išvertė Homero Odisėją tam, kad turėtų ką skaityti su vaikais (nes buvo mokytojas). Odisėja buvo išversta ne hegzametru, o italikų dainoms būdingomis Saturno eilėmis.

Gnėjus Nevijus vertė graikų dramas ir buvo parašęs dvi originalias tragedijas iš romėnų istorijos. Kvitas Enijus lotynų kalbai pritaikė hegzametrą ir juo sukūrė epą Analai.

Roma žlugo V a. (476 m. po Kr.), bet Antikos dvasia išsikvėpė anksčiau: antikinė literatūra baigiasi II a. po Kr., vėlesnių, Vėlyvąja antika ar Ankstyvaisiais viduramžiais vadinamų laikų (IV – V a. po Kr.) kūriniai laikomi pereinamojo laikotarpio literatūra.

Vartojami ir kitokie pavadinimai: Laikai nuo Cezario mirties (44m pr kr) iki Augusto mirties (14m pr kr) laikomi romėnų aukso amžiumi. Šimtmetis nuo Augusto mirties iki Trajano mirties (117m per kr) pavadintas sidabriniu.

Jis buvo kilęs iš senos, bet neturtingos patricijų Julijų giminės

Buvo išleisti jo sentencijų, kalbų, laiškų rinkiniai. Domėjosi filologija. Parašė dvi išsamias veikalo Apie analogiją knygas: aptarinėjo fonetikos ir morfologijos dalykus, teikdamas pasiūlymus, kaip reikėtų norminti lotynų kalbą. graikiškus vardus linksniuoti kaip lotynišku.

Išliko tik du Cezario veikalai: Galų karo užrašai (7 knygos) ir Pilietinio karo užrašai (3 knygos).

Cezaris buvo antikinio stiliaus šalininkas. Jis nevartojo tropų, vengė perkeltinės reikšmės žodžių. Žodynas ribotas, autorius nemėgsta naujadarų, archaizmų, retenybių

Dinamiško cezario stiliaus branduoliu laikomos tiesioginės kalbos. Jos rodo kalbančiojo asmens iniciatyvą. Pirmosiose knygose jų mažiau, kitose pamažu daugėja, ir paskutinėjė randama daugiausiai.

Vergilijaus gyvenimo ir kūrybos apžvalga; 7 Eneida – romėnų nacionalinis epas.8.Skaitytų Eneidos giesmių analizė.9.Bukolikų bei Georgikų žanras, idėjos, struktūra, meninės ypatybė

6- Publijus Vergilijus Maronas (70–19 m. pr. Kr.) – žymiausias togą vilkėjusios tautos poetas, p. Italija

Jo santykiai su pirmuoju valstybės vyru buvo geri. Vergilijus nebuvo nei bukas pataikūnas, nei ypatingas Augusto draugas, nei aštrus priešininkas

Jis troško taikos ir ramybės, o Augustas skelbėsi sugražinęs senąją valdymo formą, teismų ir įstatymų autoritetą, magistratų valdžią, senato reikšmę.

Būdingas ilgas ir kruopštus rašymas (Bukolikas rašė 38, Georgikas 29, Eneida 19). Eneida skirta Augustui

Vergilijus šlovina Romos didybę, mąsto apie romėnų tautos vietą tarp kitų tautų. Jis daro išvadą, kad romėnai atsirado pasaulyje tam, kad viešpatautų.

  • Microsoft Word 96 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (16181 žodžiai)
  • Universitetas
  • Darius
  • Antikinės literatūros konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Antikinės literatūros konspektas. (2018 m. Gruodžio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/antikines-literaturos-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 21 d. 11:09
×