Antikos filosofija konspektas


Antikos filosofija.

Pirmieji filosofai buvo svetimšaliai, nors filosofija graikiškas reiškinys.

Iki-Sokratikai, filosofai iki Sokrato, 7-5 a. iki Kristaus

Talis iš Mileto – pirmasis filosofas, vienas Mileto mokyklos įkūrėjų, bandė aiškinti gamtą ne mitais, o mokslu – filosofija. Sakė, kad tikrovė turi vieną pagrindą – arche – vandenį.

Anaksimeronas, Aneksimenas, Aneksegoras sprendė gamtos filosofijos klausimus, bet nesutarė, kas yra arche.

Hėrakleidas Efesietis, 535-475 m. pr. Kr, ,,negalima į tą pačią upę dusyk į žengti“. Sakė, kad viskas keičiasi, juda. Priešybės yra būtinos, kad egzistuotų pasaulis. Pasikliovė juslėmis.

Parmenidas Elėjietis,540-480 m. pr. Kr., įkūrė Elėjos mokyklą. Prieštaravo Hėrakleidui Efesiečiui, sakė, kad viskas yra pastovu, negalimas joks kitimas, viskas yra amžina. Teigė, kad negalima pažinti judėjimo, nes tai, ką apčiuopiam, jau yra nejudru. Protas nugali jusles.,,Būtis skaidrus ežeras, kurį matome savo proto įžvalga“ ,,Buvimas ir mąstymas – tas pats“

Dialektika – diskusijų menas, filosofavimo būdas

Protagoras ,,žmogus yra visų daiktų matas‘‘, gėrį ir blogį, teisybę ir neteisybę – viską reikia vertinti atsižvelgiant į žmogaus poreikius.

Pirmieji atkreipė dėmesį į lygias žmonių teises.

Sofistikavimas – beprasmis mąstymas įmantriomis kalbos formomis, kurios užgožia kalbos esmę.

Buvo apkaltintas dievų nepripažinimu ir berniukų tvirkinimu, todėl nuteistas mirti. Nepasinaudojo galimybe pabėgti ir išgėręs nuodų mirė.

Skirtumas nuo sofistų – savęs nelaikė išmintingesniu ir neėmė pinigų už pamokas. Laikė save filosofu – tuo, kuris siekia išminties. Žinau, kad nieko nežinau.

Pažinimo pagrindas – žmogaus protas. Racionalizmas. ,,Pažink pats save“

Platono idėjų teorija - du pasauliai: juslinis (pasiekiamas per žmogaus jusles, ) ir idėjų (suvokiamas protu, amžinas). Urvo palyginimas. Pats labiausiai gilinosi į idėjų pasaulį. Opozicija empirinei filosofijai.

Pirmiau yra idėja tik paskui fizinis kūnas.

Valstybę sudaro valdovas, kariai ir amatininkai. Valdo filosofai, nes jie geriausiai suvokia idėjas.

Labiausiai domino gyvoji gamta, jos kitimas – gamtos reiškiniai (judėjimas ir jo priežastis). Gilinosi į juslinį pasaulį (priešprieša Platonui).

Judėjimas yra veiksmas iš galimybės į tikrovę. Skiria pagal prigimtį (akmuo visada krenta žemyn) ir prievartą (jei keli akmenį aukštyn). Rūšys: atsiradimas ir nykimas, didėjimas ir mažėjimas, kokybinis ir vietos pasikeitimas.

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (2245 žodžiai)
  • Mokykla
  • Kristina
  • Antikos filosofija konspektas
    10 - 5 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Antikos filosofija konspektas. (2015 m. Balandžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/antikos-filosofija-konspektas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 07 d. 06:38
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo