Antikos filosofija. Platonas


Platonas referatas. Antikos filosofas platonas. Antikos filosofai. Filosofas platonas. Sokratas antikos filosofas. Platono referatas. Referatai antikos filosofai. Platono antika. Nemirtingumas filosofija platonas. Platono filosofijos referatas.

Įvadas. Platonas. Platono ,,idėjos“ ir ,,daiktai“. Platono ,,valstybė“. Išvados. Literatūra. Antika - daugiau kaip tūkstantį metų trukęs senovės graikijos ir senovės romos civilizacijos klestėjimo laikotarpis, arba tik senovės roma ir graikija. Antikinėje civilizacijoje būta visko: ir pakilimo ir nuosmukio periodų. Savo apogėjų ji buvo pasiekusi aristotelio laikais. Po aristotelio susidomėjimas filosofija sumažėjo, filosofija nuskurdo. Tai atsitiko dėl daug priežasčių. Tikriausiai nemažą reikšmę turėjo ir civilizacijos raida. Ji tuo metu pasiekė savo apogėjų, o vėliau pradėjo smukti. Vergoviniu darbu besirūpinanti visuomenė pasiekė savo aukščiausią išsivystymo stadiją ir nebegalėjo toliau tobulėti. Dar viena priežastis buvo ta, kad teoriniai mokslai atitrūko nuo praktikos. Tuo metu vyravusi visuomeninė praktika nepajėgė nei patvirtinti, nei paneigti iškeltų teorijų. Dar antikinę kultūrą ardė besiformuojanti krikščionybė, kuri gimė ir pradėjo egzistuoti mūsų eros pirmaisiais amžiais. Visais laikais viso pasaulio mokslininkai išsamiai tyrinėjo ir tebetyrinėja antikos filosofų palikimą. Antikiniais laikais buvo sukurta daug filosofinės literatūros, tačiau mus pasiekė nedidelė jos dalis. Iš vadinamojo iki istorinio laikotarpio išliko tik kai kurių mąstytojų minčių nuotrupos, fragmentai.

Tikrino: dėst. N. Bytautienė

Antikinėje civilizacijoje būta visko: ir pakilimo ir nuosmukio periodų. Tai atsitiko dėl daug priežasčių.

Visais laikais viso pasaulio mokslininkai išsamiai tyrinėjo ir tebetyrinėja antikos filosofų palikimą.

Praėjus beveik tūkstančiui metų po antikinės civilizacijos žlugimų vakarų europoje kilo humanitarinis sąjūdis, kuris iš esmės reiškė antikinės kultūros atgimimą. Tai buvo renesanso epocha. Renesanso laikų inteligentai, skleidėjai, ragino žmones atsigręžti į antikatėnietis platonas gyveno 80 metų, nuo 427 iki 347 m. Pr. M. Erą. Gyveno jis atėnų klestėjimo laikais, aukščiausios senovės kultūros atmosferoje, kurioje kūrėsi periklio valstybė, gimė feidijo menas ir sokrato inspiruotas ir etinis ir mokslinis sąjūdis. Buvo jis kilęs iš garsios šeimos: motinos prosenelis buvo solonas, tėvas priklausė kod - rų giminei. Aukštos kultūros namuose buvo rimtai rūpinamasi auklėjimu. Pagal graikų paprotį nuo jaunystės buvo vienodai lavinamas ir kūnas, ir siela. Jaunuolį, kurio tikrasis vardas buvo aristoklis, gimnastikos mokytojas pavadino platonu dėl jo plačių pečių. Olimpijos ir istmo žaidynėse platonas buvo iškovojęs pergalių. Jis išmėgino jėgas poezijoje, tapyboje, muzikoje, ir nors jo kūryba pasuko kita kryptimi, jis visada liko menininkas. Mokslo studijas jis irgi pradėjo anksti: klausėsi herakleito sekėjo kratilo, buvo susipažinęs su atėnuose populiariais anaksagoro laiškais. Būdamas dvidešimties metų susipažino su sokratu. Su juo bendravo metus ligi pat jo mirties. Tie metai jam turėjo lemiamą įtaką: jeigu ne sukūrė, tai bent išlavino jo aukštą loginę ir etinę kultūrą.

Platonas gimė tada, kai atėnų politinė galia ir ekonominis bei kultūrinis gyvenimas buvo pasiekęs savo viršūnę. Jo tėvai buvo turtingi ir kilmingi žmonės, todėl platono kūrybai buvo sudarytos visos sąlygos. Tačiau platonas, būdamas savo krašto patriotu, negalėjo nematyti vergovinės santvarkos prieštaravimų. Ypač tai išryškėjo peloponeso karo (431-404 m. P. M. E. ) metu. Jo sukeltos pasekmės buvo ryškiausia prieštaravimų išraiška. Tai matydamas ir išgyvendamas platonas priėjo išvados, kad gyvenimą būtina pertvarkyti ir pagrįsti jį moksliškai. Jis ryžosi atskleisti būties esmę, išanalizuoti žmonių gyvenimą, kad parodytų atėniečiams, kokia turėtų būti valstybė. Tačiau būdamas aristokratiškos kilmės, platonas visgi stengėsi pateisinti kilmingųjų žmonių ideologiją, todėl jo teorija apie valstybę buvo labai prieštaringa ir netgi iliuziška.

  • Microsoft Word 47 KB
  • 2011 m.
  • 12 puslapių (2888 žodžiai)
  • Kolegija
  • Aurimas
  • Antikos filosofija. Platonas
    10 - 1 balsai (-ų)
Antikos filosofija. Platonas. (2011 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/antikos-filosofija-platonas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 06 d. 04:46
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo