Antikos laikotarpis: sportas, menas, religija, politinės santvarkos


Antikos laikotarpis: sportas, menas, religija, politinės santvarkos.


Antikos metu religija tuomet buvo labai svarbi vertybė žmonėms. Vyravo politeizmas, tai tikėjimas į daug dievų. Senovės graikų mitologija bandė paaiškinti pasaulio sukūrimą, dievų ir žmonių santykius, laiką. Literatūroje ir religijoje buvo mitologinis mąstymas - viskas buvo kategoriškai skirstoma tik į blogą ir gerą, tamsų ir šviesų. Žmonių manymu, dievai gyveno tokį pat gyvenimą, bet lemdavo žmonių likimą ir buvo galingesni. Tuo metu, kai dauguma graikų nuoširdžiai tikėjo mitais ir pasikliaudavo Dievų valia, kai kurie mąstytojai pradėjo ieškoti kitokių būdų, kad pažintų pasaulį. Šitie žmonės tikėjo proto galia. Jie pradėjo atidžiai stebėti gamtos reiškinius, išradinėti dėsnius. Taip pat kurdavo instrumentus, žemės apimčiai matuoti. Jie netgi išrado vandens laikrodį, skirtą oratorių kalbų trukmei riboti. Buvo išrasti pirmieji mechanizmai, pavyzdžiui, kandidatų, valstybės postų, atrinkimo mašina. Mokslininkams buvo negana istorijų apie ūmius dievus. Jie stengėsi visur ieškoti esmės ir atrasti mokslinius dėsnius. Tie žmonės save vadino filosofais, t.y. išminties mylėtojais. Jie laikomi šiuolaikinio mokslo pradininkais. Pradedant nuo VI a. pr. Kr., Graikiją užvaldė stiprus pažinimo troškulys. Filosofijos mokyklos tapo naujomis šventovėmis. Šitas įstaigas galima pavadinti pirmaisiais mokslų centrais.

VI a. pr. m. e. Atėnuose įvyko reforma, kuri visiems laikams pakeitė graikų gyvenimą. Apie 80 tūkst. atėniečių tapo didžiulių pokyčių politikos istorijoje liudininkais. Tuo metu miestus, valstybes apėmė krizė. Paprasti žmonės sukilo prieš karalius ir valdančiuosius. Žmonės norėjo dalyvauti susirinkimuose, priimant valstybės sprendimus. Taip atsirado liaudies susirinkimai. Tokiuose susirinkimuose galėjo dalyvauti kiekvienas atėnietis, išskyrus moterys ir vaikai iki 18 metų. Pasikalbėti apie politiką susirinkdavo kartą per mėnesį, toje pačioje vietoje, ant Knikso kalno, netoli Akropolio. Tai buvo pirmieji reguliarūs liaudies susirinkimai. Būtent nuo jų prasidėjo naujos valstybės sistemos demokratijos istorija. Didžiausią vaidmenį, kuriantis demokratinei sistemai, suvaidino tai, kad atėniečiai kovodavo(būdavo tam tikrų nesutarimų tarp dviejų pusių) ir kartu priimdavo strateginius sprendimus, rengdamiesi naujiems mūšiams. Pirmieji žingsniai demokratijos pusėn buvo žengti Atėnuose.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1911 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Beatričė
  • Antikos laikotarpis: sportas, menas, religija, politinės santvarkos
    10 - 2 balsai (-ų)
Antikos laikotarpis: sportas, menas, religija, politinės santvarkos. (2018 m. Spalio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/antikos-laikotarpis-sportas-menas-religija-politines-santvarkos.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 25 d. 10:06
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!