Antikos teatras (2)


Įvadas. Dėstymas. Teatro kilmė. Tragedija ir komedija. Teatro pradininkas – tespidas. Dionisijos. Garsiausi dramaturgai. Kostiumai bei kaukės. Scenos charakteristika. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas. Priedai.


Teatras,išvertus iš graikų kalbos reiškia žiūrėti. Tai yra tarsi regėjimas dvasinėmis akimis į spektaklinį pasaulį. Teatre telpa du dalykai: vidus ir išorė, kai savo grimasomis,išvaizda aktorius pajėgia perteikti auditorijai visus vidinius išgyvenimus. Tiek dabartinis, tiek antikinis teatrai mus nukelia į kitą pasaulį, kur nėra žodžių – tik mimika, judesiai ir jausmai. Teatras turi misiją – sukrėsti,o šis vidinis lūžis žmogui yra intervencija į dvasinę ramybę.

Teatro atsiradimas bei jo epocha prasidėjo dar ketvirtame amžiuje prieš Kristų, prieš tūkstančius metų iki Šekspyro. Teatras gimė Atėnuose, Graikijoje. Senovės atėniečiai sukūrė teatro kultūrą, kurio forma, technika ir terminologijos buvo gyvos dar du tūkstantmečius. Šie sukūrė spektaklius, kurie vis dar laikomi vienais didžiausių pasaulio kūrinių.

Ankstyvojoje žmonijos istorijoje turime užuomenas į šokius(ritualų atlikimai),dainavimą (giesmės),spektaklius (dievybės garbinimas,kurio metu žmogus apsigaubęs gyvūnų kailiais atlieka tam tikras apeigas). Būtent Senovės Graikijoje teatras išsivystė iš religinių apeigų. Tuo metu, Graikijos teritorijose buvo apgyvendintos gentys. Tačiau viskas prasidėjo nuo Šiaurės Graikijoje esančios sryties,vadinamos Trakija. Joje kilo Dioniso (vynuogių, vyndarystės, ekstazės dievo ,siejamo su laisvumu, vyno sukeliamia teigiamia socialine įtaka) kultas,kuris ilgainiui tapo garbinamas. Šis kultas kilo iš Mažojoje Azijoje švenčiamų ritualinių švenčių. Jose buvo įtrauktas alkoholis, orgijos, žmogaus ir gyvūnų aukojimas.

Į Dioniso kultą buvo įtraukti nevaržomi šokiai ir emocinės bangos,kurios sukeldavo žmonėms tam tikrą psichinę būseną ,pavadinimu ekstazė. Ekstazė buvo svarbi realiginė dalis. Tai tarsi būsena,kuomet žmogus ,atėjęs į teatrą atsikrato emocijomis,ar tai būtų teigiamos,ar neigiamos ir įsitraukia į ritualo galią – spektaklį. Tai buvo svarbu graikams,kurie ateidavo pamatyti spektaklį,nes tik teatras turėjo ekstazės galią,lygiai tokia pat,kokią turėdavo ir ritualas. Pats žodis DIONISAS kilęs iš graikų kalbos reiškia emocijos išleidimą į aplinką bei visišką gryninimą,tikrumą. Dioniso kultas išplito per visą Graikiją,įpatingai į pietų pusę .

Teatro užuomazga tapo ne tik Dioniso kultas bet ir Ditirambas – chorinis giedojimas aplink Dioniso altorių. Ditirambą giedodavo penkiasdešimties vyrų choras. Ditirambai buvo pradedami giedoti realiginėse ceremonijose,kaip himnas,pasakojantis apie Dioniso gyvenimą ,o galop apie dievus bei pusdievius ,graikų protevius. Ditirambų giedojimą pradėdavo lyderis. Choras persirengdavo į satyras (tai mitologinė būtybė pusiau žmogus ,pusiau ožys,kuris yra Dioniso tarnautojas) ir šokdavo bedainuodami aplink Dioniso atvaizdą. Todėl Dioniso kultas bei ditirampų giedojimas yra teatro pradžia,suteikusi stimulą teatro besivystymui.

Ditirambų giedojimas išrutuliojo graikų tragediją. Pats žodis yra kilęs iš graikų kalbos žodžių Tragos (ožys) ir odė (daina). Kartu sudėjus išeina žodžių junginys ožio giesmė. Ožys buvo Dioniso gyvūnas. Todėl ožio daina,kitaip tariami Ditirambai suformuoja tragediją. Giesmių turinys sukūrė dramą: herojų darbai (tiek blogi tiek geri),meilės peripetijos,šeimų nesantaika,karai,kerštas sudarydavo draminę įtampą sukurdami konfliktą tarp dievybės ir žmogaus,gėrio ir blogio. Galiausiai konfliktas išsispręsdavo dažniausiai chaosu,nelaime. Iš to gimė tikroji tragedija. Jos tikslas – atskleisti žmonyjai blogas bei juodas gyvenimo puses. Tragedijos nebuvo paprasti spektakliai su bloga pabaiga,ar su tikslu pravirkdyti žiūrovą. Tragedija buvo tarsi ritualinė apsivalymo forma. Tai – pamokančios herojų ,esančių dramoje,kančios. Tragedija vaizduodavo žmonių gyvenimo kelionę,kurioje šie susidurdavo su likimu,gyvenimo taisyklėmis,visuomenės užkeikimais. Tragiškasis veikėjas yra tas,kuris atsisako iš silpnumo arba stiprumo susidurti su savo likimu: būtent tai yra tarsi atvaizdas tikrojo gyvenimo.

  • Menai Referatas
  • Microsoft Word 44 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3167 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Antikos teatras (2)
    10 - 5 balsai (-ų)
Antikos teatras (2). (2016 m. Vasario 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/antikos-teatras-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 14:07
×