Antikos teatras referatas (2)


Įvadas. Dėstymas. Teatro atsiradimas. Teatro pradininkas – tespidas. Dionisijos. Aishilas. Sofoklis. Euripidas. Aristofanas. Kostiumai. Menandras. Romėnų teatras. Plautas ir terencijus. Išvados. Literatūra. Priedai.


Teatras išvertus iš graikų kalbos reiškia žiūrėti. Tai tarsi regėjimas dvasios akimis. Bendravimu su dievu reiškinys, gimęs iš ritualų. Siejamas su tolima praeitimi. Kuomet dar tik buvo pradėjusios ryškėti giesmės, šokiai, šlovinimai. Visa tai teatro užuomazgos, skatinusios žmones pažvelgti į visuomenę kito akimis.

Teatro istorija prasidėjo 6 a. pr. Kr. Graikijoje. Buvo kuriamos giesmės, šokiai, jie buvo atliekami kuriam nors dievui pagerbti, ritualų metu. Apeigas atlikdavo žyniai, garbintojai apsigaubę gyvulių kailiais. Vėliau visa tai išaugo į teatrą. Kuomet pradėjo vaidinti nebe žyniai, bet aktoriai. Tačiau, kad jis atsirastų reikėjo trijų esminių dalykų: dainuojančių aktorių, dialogu perteikiamo konflikto, emociškai į veiksmą įsitraukusių žmonių, bet jame nedalyvaujančių, kitaip tariant – žiūrovų. Spektakliai buvo skirstomi į:

Šiuolaikinio teatro užuomazga – ditirambas, dievo šlovinimas, kuris buvo giedojamas vyno dievui – Dionisui. Nuo šio paprasto dievogarbos akto išsirituliojo tragedija. Pradžioje ditirambus apimdavo tik Dioniso gyvenimas, jo garbinimas, o vėliau prasidėjo pasakojimai apie dievus, pusdievius. Buvo vaizduojami šių herojų darbai – geri, blogi. Karai, neištikimybės, kančios, nesantarvės šeimose. Dažnai dėl tėvų nuodėmių vaizduojama vaikų kančia. Visa tai sukurdavo esminį konfliktą tarp žmogaus ir dievo, gėrio ir blogio.

Žiūrovai žinojo šiuos dalykus, kaip ir žinojo progolgą (įvadą). Dažniausiai juos aprėpdavo religinis bei kultūrinis paveldas. Taip jiems buvo lengviau suprasti spektaklį, žinoti apie ką yra kalbama. Tačiau, kad ir kaip įdomu buvo matyti istorijos naujumą, dar įdomiau buvo pamatyti aktorius, įvertinti jų vaidybą, choro darbą, šokį.

Graikų drama tai ne vien tragedijos. Net ir pamaldžiausiai sielai buvo reikalingas atsipalaidavimas. Drauge su vykusiomis linksmybėmis teatre atsirado komedija. Visa tai dar labiau pralinksmindavo satyros – pusiau vyrų, pusiau ožių Dioniso palydovų keistenybės. Todėl ir pirmosios komedijos atsidaro iš kvailiojimų. Galbūt dėl to, kad ditirambas plėtėsi be jokių draminių aspektų.

Kad dievo garbinimas, virstų teatru reikėjo kažkokio neįpratso, naujo elemento. Todėl ir nenuostabu, jog teatro pradininku priskirtas Tespidas. Sakoma, jog Tespidas iš Ikarijos, kartu su choru leidosi į kelionę, viską gabendamas vežimu. Vežimo kraštas buvo nuleidžiamas, todėl jis lengvai galėjo tapti improvizuota scena. Beklajodamas iš vienos vietovės į kitą, galiausiai Tespidas pasiekė Atėnus, kur naujojoje dramos šventėje, Didžiosios Dionisijose, laimėjo prizą.

Svarbiausias dalykas , kurį padarė Tespidas – atsiskyrė nuo choro ir užmezgė su juo dialogą. Jis su choru bendravo dievo ar didvyrio vardu. Todėl jis buvo ir pirmasis režisierius ir pirmasisi aktorius. Tačiau jo vaidmuo buvo daug drąsesnis, nei mums gali atrodyti. Tespidas vaidino dievus, nors pats buvo neįšventintas. Iki tol, tai darydavo žyniai ar karaliai, vien dėl to jie jau buvo sutapatinami su dievais. Vis dėl to, spektaklyje pagrindinis vaidmuo tekdavo chorui , o pats vaidinimas vykdavo rečitatyvo (atsakinėjimo) principu.

Po Tespido perversmų teatre, atsivėrė kelias aktoriaus reikmėms atitinkantiemų pastatų statymui. Ankstyvieji teatrai buvo statomi greta šventyklų. Juose telkėsi dievogarba, tačiau vaidmenys buvo patikėti žmonės, kurie pirmiausia buvo aktoriai, o paskui Dioniso tarnai. Keičiantis aktoriams, pasikeitė ir žiūrovai. Jų tarpe psirodydavo ir žynių (ankstesniųjų aktorių). Šie suvokė spektaklio religinę prasmę, bet pradėjo ją vertinti labiau kaip meno kūrinį, o vėliau, kaip pramogą. Taip visa religinė bendruomenė tapo žiūrovais.

  • Microsoft Word 40 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3166 žodžiai)
  • Universitetas
  • Migle
  • Antikos teatras referatas (2)
    10 - 3 balsai (-ų)
Antikos teatras referatas (2). (2016 m. Spalio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/antikos-teatras-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 18:19
×